Za 40 rokov v tejto oblasti spravil neuveriteľných 10 000 pohrebov.

01.08.2013

Pohrebníctvo Asuncion - Štúrovo

František Csányi začínal ako zásobovač v ČSAD. K pohrebníctvu sa dostal tak, že pre nezhody s jeho bývalým nadriadeným sa v apríli 1973 rozhodol zmeniť svoje pôsobisko. Prihlásil sa do komunálnych služieb v meste Štúrovo, kde ho prijali. Do tohto času v rodine nemali žiadne úmrtie a nemal ani predstavu o tom, čo všetko taký pohreb zahŕňa. „Prvý deň v práci som prevzal kľúče od priestorov s tým, že v pondelok príde bývalý zamestnanec, ktorý ma zaučí. Spokojne som odišiel domov a užíval si voľný víkend až dovtedy, kým mi v piatok večer nezavolali policajti, že havaroval devätnásťročný chlapec,“ spomína dnes s úsmevom F. Csányi na prvý výjazd do terénu, kedy sa nemal koho spýtať čo a ako a učil sa doslova za pochodu. Najhoršie podľa neho bolo v začiatkoch to, že mu nemal kto poradiť, nakoľko bol v celom okolí Štúrova jediný hrobár. Samostatnosť, schopnosť učiť sa a poctivá práca boli príčinou, že vydržal v tejto oblasti pracovať 40 rokov, a že vybudoval pohrebníctvo ASUNCION, ktoré poskytuje služby nielen v Štúrove, ale aj v okolitých dedinách vo vzdialenosti desiatok kilometrov.

sturovo1
František Csányi a syn
Vybudoval rodinný podnik
V rámci rodinného podniku František Csányi prevádzkuje okrem pohrebnej služby aj kamenárstvo, viazareň vencov a kytíc. Okrem syna zamestnáva aj dve viazačky vencov a kytíc a ďalšieho spolupracovníka. Pohrebníctvo ASUNCION poskytuje pozostalým komplexné pohrebné služby od zabezpečenia pohrebu a prevozu zosnulých zo zahraničia do SR, vybavenie kremácie zosnulých s obradom aj bez obradu, či viazanie vencov a kytíc. Samozrejmosťou je vybavenie potrebných dokumentov na matrike, či zabezpečenie kňaza.

Ostali len dvaja
V minulosti podnikali v Štúrove tri pohrebné služby, v súčasnosti v Štúrove ostali len dve spoločnosti. „Moja spoločnosť uspela v konkurenčnom prostredí predovšetkým vďaka dobrému menu. Ľudia k nám chodia napriek tomu, že už na reklamu letáky takmer vôbec nevyužívame. Nie je predsa férové klamať klientov podobnými reklamnými ťahmi, že im nebudeme účtovať furmanku, keď pohonné hmoty ani lízing vozidla mi nikto zadarmo nedá a prirodzene, niekde by som si to musel zahrnúť,“ vysvetľuje František Csányi, ktorý je pyšný na to, že za štyridsať rokov nemal žiadnu reklamáciu.

Zabezpečujú prevozy z Maďarska
Pohrebníctvo ASUNCION zabezpečuje aj prevoz zosnulých zo zahraničia, predovšetkým z Maďarska. Mnohí Štúrovčania totiž preferujú liečbu v Ostrihomskej nemocnici vzhľadom na to, že jedna zo súkromných zdravotných poisťovní s ňou má podpísaný zmluvný vzťah. Pozostalí sa v týchto prípadoch obracajú na pohrebníctvo ASUNCION, nakoľko jeho služby sú aj o 50 percent lacnejšie ako služby maďarských pohrebných služieb. V Maďarsku totiž pohreb stojí v priemere pól milióna forintov, čo je v prepočte okolo 1 500 eur. Zvláštnosťou týchto prevozov je to, že zatiaľ, čo cesta zo Štúrova do Ostrihomu trvá desať minút, potrebné dokumenty sa v najlepšom prípade vybavujú týždeň. V niektorých prípadoch je treba zabezpečiť pohreb aj pre maďarských občanov, ktorí zomrú na území Slovenskej republiky. „Raz som prevážal zo Štúrova na patológiu do Nitry utopenú občianku z Ostrihomu, ktorú hasiči vytiahli na slovenský breh. Pozostalým som odporučil najskôr kremáciu v Nových Zámkoch, odkiaľ si rodina mohla zobrať urnu domov. Ani napriek blízkosti Ostrihomu a výrazne nižším cenám však zatiaľ nezabezpečujeme pohreby pre Maďarských občanov, nakoľko na podnikanie v Maďarsku by sme potrebovali špeciálne povolenia,“ povedal František Csányi s tým, že sa často stáva, že si Maďari prídu k nemu do Štúrova kúpiť umelé vence, respektíve veľké kytice, nakoľko ich vyrábajú podstatne lacnejšie.

Ponúkajú aj plastový kameň
Pohrebníctvo ASUNCION je zatiaľ jediné, ktoré v novozámockom okrese ponúka predaj náhrobného kameňa zo sklolaminátu. Výhodou takéhoto plastového kameňa je jeho polovičná cena oproti klasickému kameňu a taktiež rýchla a ľahká montáž, nakoľko nie je potrebné mať základy. „Túto novinku sme sa rozhodli ponúkať napriek tomu, že máme vlastné kamenárstvo. Zatiaľ zákazníci stále preferujú kameň, ale veríme, že tento produkt by pre ľudí mohol byť v budúcnosti zaujímavý. Umelý kameň jednoducho treba vidieť, keďže vyzerá úplne ináč ako na fotografii,“ povedal František Csányi.

sturovo3Predávajú sa svetlé rakvy
V Štúrove a jeho okolí sa až v 90-tich percentách vykonávajú katolícke pohreby, pri ktorých je telo uložené do zeme. Pre kremáciu sa rozhodne len časť pozostalých. Zaujímavosťou je, že v tomto okrese sa takmer nepredávajú tmavé truhly, nakoľko väčšina pozostalých kupuje svetlé, respektíve svetlo hnedé rakvy. „Mali sme pohreb, kde rodina objednala 102 ročnej mamičke úplne bielu rakvu. Umelé a živé kvety sa predávajú približne narovnako,“ približuje tunajšie zvyky František Csányi.

Špecifikom sú rómske pohreby
Špecifikom Štúrovského okresu sú aj rómske pohreby. Ich pozostalí chcú najdrahšie truhly, vystavené telá na katafalku, najväčšie vence, pričom si vyžadujú špeciálnu komunikáciu. „Najskôr sme museli vybaviť vystavenie pozostalého na katafalku v kostole. Ďalej chceli pozostalí kúpiť americkú rakvu, ktorú na Slovensku majú len v Prešove, no pre nepriaznivé počasie sme ju nemohli doviesť. Nakoniec si rodina kúpila rakvu v Budapešti s tým, že sme ju doviezli z Ostrihomu. Za prenos prázdnej rakvy z Budapešti do Ostrihomu, čo je asi 45 kilometrov, počítala maďarská pohrebná služba 59 348 forintov, čo je asi 150 eur. Ja robím prevoz plnej rakvy za polovičnú cenu,“ hovorí F. Csányi, ktorý ľutoval murárov, ktorí v januári pri mínusových teplotách museli vybetónovať a vykachličkovať  kryptu.

Spravil 10 000 pohrebov
František Csányi za 40 rokov zabezpečil 10 000 pohrebov, no tvrdí, že nemal jediný podobný. „Sú pohreby, ktoré si veľmi nepamätám. Naopak, veľakrát sa mi stáva, že pri prechádzke po cintoríne si pri hrobe spomeniem, že som pozostalého pred niekoľkými rokmi pochovával. Napríklad dodnes si pamätám, ako som v novom pohrebnom voze viezol telo tajomníka OV KSS a ako mi všetci rozostavaní policajti salutovali,“ rozpráva František Csányi, ktorý si spomína tiež na viaceré smrteľné prípady na miestnom kúpalisku. Na kúpalisko prišiel pre pracovníka z poľnohospodárskeho družstva, ktorý sa po práci šiel okúpať. Do horúcej vody však vliezol v silnom slnku po tom, čo sa na lehátku posilnil borovičkou. „Z kúpaliska som odvážal aj otca dvoch maloletých detí. V nedeľu ráno mi volala vdova, ktorá potreboval vybaviť prevoz manžela do Krkonoš,“ spomína F. Csányi.

sturovo4Podniká sa ťažšie ako v minulosti
Napriek spomenutému dobrému menu sa dnes pohrebným službám podľa Františka Csányiho podniká ťažšie ako v minulosti. Podpísali sa pod to supermarkety a hypermarkety, ktoré predávajú kahance a upomienkové vence lacnejšie ako ktorákoľvek pohrebná služba. Objednávajú totiž tovar vo veľkých množstvách, čo im umožňuje získať veľkú zľavu na objednávke a následne predávať produkty za nízke ceny, ktorým pohrebná služba nemá šancu konkurovať. Nehovoriac o poľských predajcoch na jarmokoch, ktorí predávajú sviečky priamo z paliet. „Niekto si naivne myslí, že sa stane milionárom, ak začne podnikať v pohrebníctve. Áno, je pravda, že úmrtia tu budú stále, ale treba povedať, že my musíme robiť 24 hodinové služby vrátane víkendov. Taktiež zabezpečujeme sociálne pohreby, ktoré platí obec, ktorá má prirodzene snahu, aby takýto pohreb bol čo najlacnejší, čiže na ňom nič nezarobím,“ hovorí František Csányi, ktorý si ešte dnes pamätá na dušičkové obdobia spred pätnástich rokoch, keď mu vždy v sezóne muselo vypomáhať šesť brigádničiek, ktoré sa celý deň nezastavili.

Problém nájsť hotového človeka
Veľký problém v pohrebníctve je nájsť kvalitných a zodpovedných pracovníkov. Najjednoduchšie je, keď sa v rodine nájdu nasledovníci, ktorým je táto oblasť blízka: „V minulosti sa u mňa o prácu hrobára uchádzalo viacero mužov, avšak boli to zväčša alkoholici a takých ja v žiadnom prípade nepotrebujem. Niekoľko dní u mňa pracovala predavačka vencov, ktorá zvykla plakávať s pozostalými. Nedokázala sa emocionálne odosobniť od nešťastia zákazníkov, tak sme sa rozlúčili,“ hovorí F. Csányi, ktorý si pochvaľuje pracovníka, ktorý je u neho zamestnaný už šesť rokov. A aké vlastnosti a zručnosti by mal mať človek, ktorý sa uchádza o prácu hrobára? „Na toto povolanie nepripravuje žiadna škola. Len po nejakom čase vysvitne, či človek na túto prácu má, alebo nie. Nehovoriac o tom, že robíte 24 hodinové služby. Koľkokrát sedím celý deň v práci a mobil mi zazvoní, keď prídem večer domov a sadnem si za stôl k večeri.“

Podporuje činnosť asociácie
František Csányi je členom Slovenskej asociácie kremačných a pohrebných služieb a zároveň jedným z jej prvých zakladajúcich členov. Asociáciu sa rozhodol podporiť jednak preto, že v jednote je hlas pohrebára silnejší, ale tiež pre organizovanie odborných podujatí, ako sú výstavy a prednášky. „Asociácia je rovnocenným partnerom pri komunikácii so štátnymi inštitúciami. Asociácia okrem toho organizuje odborné podujatia s prednáškami na rôzne odborné témy,“ konštatoval František Csányi, ktorého milo prekvapila odborná úroveň a návštevnosť prvej slovenskej výstavy v oblasti pohrebníctva SLOVAK FUNERAL 2012.

Verný čitateľ Slovenského pohrebníctva
František Csányi je aj verným čitateľom časopisu Slovenské pohrebníctvo od jeho začiatku v roku 2011. „Takýto časopis sme v našej komunite už dávno potrebovali, pretože sa v ňom môžeme dozvedieť o dodávateľoch, ktorých sme doteraz nepoznali. Myslím si, že každý čitateľ si v časopise nájde zaujímavé informácie. Ja osobne veľmi vyzdvihujem odborné články, ktoré edukujú čitateľa v legislatívnej oblasti, nakoľko pohrebári pri svojej hektickej práci často nemajú čas sledovať zmeny v zákonoch a nariadeniach,“ dodal František Csányi, ktorý zaželal celej redakcii veľa odborných článkov a ďalšie ročníky vydávania.
 
Pripravil Marcel Lincényi, foto pavel ondera © Slovenské pohrebníctvo


Späť na tému Členovia SAPaKS
Podporte náš článok