Vyše 37 ročné skúsenosti

17.03.2014

ERA Pohrebné služby

Predstavujeme Vám pohrebné služby pôsobiace v Prešove, Sabinove a okolí, ktoré sú členom SAPaKS. Svojimi 37 ročnými skúsenosťami vedia pomôcť zákazníkovi s rôznymi požiadavkami. Disponujú štyrmi vozidlami, ktorými zabezpečia prevozy aj z iných krajín, pracujú NONSTOP a sú tu pre kohokoľvek, kto bude potrebovať ich služby. Zhovárame sa s pánom Marekom Kolarčíkom, spolumajiteľom pohrebných služieb ERA.

era_001
Marek Kolarčík, viac foto v prílohe
Mohli by ste nám priblížiť vznik vašej firmy ERA? Koľkoročné sú vaše skúsenosti v pohrebníctve? V ktorých mestách, či okresoch verejnosti ponúkate a zabezpečujete vaše služby?
Naša pohrebná služba ERA vznikla 1. 9. 2002 ako rodinná firma, ktorej cieľom je zabezpečiť poslednú rozlúčku so zomrelým na profesionálnej úrovni. Pôsobíme v okresoch Prešov, Sabinov a v okolí a spravujeme niekoľko desiatok cintorínov. Naša prevádzka sa v Prešove nachádza na Krátkej ulici č. 7 pri mestskom cintoríne. K pohrebnej službe sme sa dostali cez môjho otca, ktorý v oblasti pohrebníctva pracuje už od roku 1976. Začal ako šofér pohrebného vozidla, neskôr sa prepracoval na správcu, resp. vedúceho pohrebných služieb v meste Sabinov, a nakoniec vybudoval vlastnú súkromnú firmu. Takže dá sa povedať, že v tejto oblasti máme 37 ročné skúsenosti, ktoré sa pri každodennej práci snažíme využiť čo najlepšie.

Čo všetko obsahuje vaša ponuka a s čím sa na vás môžu zákazníci obrátiť?
Firma ERA sa zaoberá pohrebnými službami, čo znamená prevozy zosnulých, úprava nebohých, predaj rakiev, doplnkov, tylových prikrývok, umučení, drevených krížov, štítkov na kríže, ozdobných urien, parte či kvetinovej výzdoby. V pohrebníctve ERA vieme zabezpečiť pozostalým kompletné pohrebné a cintorínske služby. Po podpísaní splnomocnenia sa vieme postarať o všetko, čo je potrebné, napríklad aj o profesionálnu úpravu zomrelých. Zabezpečujeme obrady s následným spopolnením v košickom krematóriu. Dokážeme nepretržite zabezpečiť prevozy nebohých, ako aj prevozy do a zo zahraničia, letecké transporty... V podstate vieme vyhovieť všetkým požiadavkám náročných zákazníkov, ba dokonca aj pomôcť sociálne slabším rodinám. Máme zabezpečenú externú firmu, ktorá pre nás zabezpečuje kamenárske práce. Takže môžeme hrdo poznamenať, že v oblasti pohrebníctva zabezpečujeme nepretržite úplne všetko podľa požiadaviek zákazníka.

era_005
Interiér PS, viac foto v prílohe
Ako si spomínate na svoje začiatky?
Pohrebníctvo pre nás neznamená prácu, ale poslanie. Začiatky sme mali naozaj ťažké, keďže po založení našej súkromnej firmy boli v malom meste už dve pohrebné služby. Konkurencia bola veľká, ale snažili sme sa našim prístupom a poctivou prácou vybudovať silnú a stabilnú firmu, ktorá, dnes nesie dobré meno a povesť. Vo firme pracuje osem ľudí, ktorí sa podieľajú na plynulom chode firmy. Začínali sme napríklad iba s jedným autom – Škoda 1203. Po kúpe druhého vozidla vyšla novela zákona, ktorá nariaďuje chladenie v pohrebných vozoch. Preto sme si zaobstarali novšie auto značky Chevrolet Astro. To auto sa stalo naším reprezentantom, nielen preto, že je americkej výroby, ale bolo aj jediným na Slovensku.

Ako by ste reagovali na netypickú požiadavku zákazníkov? Napríklad pohreb psa, kde by mali byť aj všetky vence v tvare ich domáceho miláčika?
S takouto situáciou sme sa už stretli. Mali sme zákazníkov, ktorí si u nás kúpili detskú truhlu, aby v nej mohli pochovať svojho psíka. Určite sa niektorí ľudia čudujú, pretože to nie je človek, ale domáci maznáčik, takže sa stavajú pasívne k ich pochovávaniu na cintorínoch, ale poniektorí berú svojho psíka za viac ako len zviera. Tým by sme chceli poznamenať, že naozaj chýbajú zvieracie cintoríny. Ľudia sú potom nútení svojich miláčikov zakopávať v záhradách a lesoch. A čo sa týka kvetinovej výzdoby, tak vyrobíme naozaj všetko, aj atypické vence, či vence nadrozmerných veľkostí. Žiaľ, zákazníci si neuvedomujú, že sú to nepraktické veci, ktoré pri obrade zaberajú miesto a zle sa s nimi manipuluje. Tu by sme asi poznamenali pravidlo – menej je niekedy viac.

Máte nejaké novinky týkajúce sa pohrebníctva, ktoré ešte iba prichádzajú na slovenský trh, prípadne na trh v Prešove alebo Sabinove? Na čo kladiete dôraz, v čom ste lákavejší pre zákazníkov oproti ostatným?
K novinkám. Na Slovensku začína byť trendom žiadať pri pohreboch to, čo je v zahraničí. Zákazníci kladú dôraz na splnenie poslednej vôle nebohého, takže stále častejšie sa stretávame s požiadavkami, ktoré sme zatiaľ mohli vidieť len v televízii. Veľa pohrebných obradov sa už nezaobíde bez obľúbenej piesne, videoprojekcie, dychovky a podobne. V poslednej dobe začíname našim zákazníkom ponúkať pamiatkové predmety s popolom zosnulého, vďaka ktorým môžu mať pozostalí svojho zosnulého príbuzného stále pri sebe. A v atraktívnosti, sme jedna z mála firiem, ktorá zabezpečuje profesionálnu úpravu zomrelých, rôzne doplnkové služby ako farbenie vlasov, manikúra, líčenie, náhradnú zubnú výplň, a to bez príplatku. Disponujeme vlastnými stabilnými zamestnancami, čo niektorým pohrebným službám chýba, a preto nám nemôžu konkurovať. Oproti ostatným pohrebným službám máme kvalitné technické vybavenie, a to štyri pohrebné vozidlá, dve značky Mercedes Vito, ďalej Hyundai H1 a VW Transportér 4x4, s ktorým sa dostaneme aj na menej prístupné miesta bez ohľadu na počasie.

era_003
Vozový park, viac foto v prílohe
Aké máte predstavy a plány do budúcnosti?
Plány máme veľké, ale uvidíme, čo všetko sa nám podarí presadiť. K ich realizácii potrebujeme hlavne zdravie, popri ňom už pôjde všetko. Do konca roka budeme mať spustenú novú webovú stránku, na ktorej sa ľudia rýchlejšie a prehľadnejšie dostanú k informáciám o nás, a taktiež tam nájdu celý postup pri vybavovaní pohrebu. Začiatkom budúceho roka by sme mali mať dokončenú a skolaudovanú novostavbu prevádzkovej budovy pohrebnej služby s najmodernejším vybavením – chladiacim a mraziacim zariadením, výstavnou miestnosťou, obliekarňou a možno pribudnú aj iné novinky, ale v tomto naozaj nebudeme predbiehať.
 
Prečo sa vaša pohrebná služba rozhodla byť členom Slovenskej asociácie pohrebných a kremačných služieb? Ako hodnotíte jej činnosť?
Takáto inštitúcia tu chýbala! Veľmi nás potešil v minulosti jej vznik. Naše pohrebníctvo v prípade nejasností vždy kontaktuje pána predsedu Ladislava Stríža, s ktorým si veci vysvetlíme. Podľa nás by mala mať táto asociácia viac členov, aby sme spoločne viacerí mohli ťahať za jeden koniec a presadiť tak to, čo naozaj potrebujeme. V blízkej budúcnosti plánujeme stretnutie priamo v Prešove a veríme, že sa zapojí viac pohrebných služieb ako doteraz. S činnosťou asociácie sme teda nadmieru spokojní a taktiež vieme, že sa za tým skrýva kopec práce a úsilia.  Na webovej stránke SAPaKS sa dozvieme úplne všetko – nielen aktuálne problémy, ale aj čo pripravuje ÚDZS, zoznam členov, novinky z výstav, zasadnutí...

Aké máte ohlasy na magazín Slovenské pohrebníctvo? Čo by ste mu zaželali do najbližších čísel a rokov?
My ako rodinná firma pohrebníctvom žijeme, a preto nás baví listovať Slovenské pohrebníctvo. Vďaka nemu sa dozvedáme veľa nových informácií, zisťujeme aktuality o iných pohrebníctvach... Je tam mnoho zaujímavých článkov, ku ktorým sa človek len tak ľahko nedostane. Teda Slovenské pohrebníctvo hodnotíme kladne. Prajeme mu hlavne veľa vydaní, aby nám, pohrebníctvam, prinášal informáciami preplnené články. Veľa úspechov želáme aj celému tímu, všetkým, ktorí sa podieľajú na príprave a tvorbe tohto magazínu.

Pripravila Helena Schusterová, foto ERA © Slovenské pohrebníctvo
publikované vo vydaní SP december 2013

Späť na tému Členovia SAPaKS

Kliknutím na obrázok otvoríte fotoprílohu
Prezrite si pohodlne ďalších 6 fotografií
Podporte náš článok
Fotogaléria k článku