Dušičky 2014 
dusicky
 
Sviatky Všetkých svätých a Pamiatka zosnulých sú na Slovensku významnou udalosťou v takmer každej rodine. Pripravili sme preto pre vás špeciál, ktorý sa vyjadruje k histórii týchto sviatkov, k súčasnosti, chceme prispieť k lepšej informovanosti v jednotlivých regiónoch.
 

Krajské mestá

bratislava Trnava-erb Trencin logo erb_nitry_novy zilina mesto banska bystrica kosice presovznak
Čo vás čaká na cintorínoch v krajských mestách?
Oslovili sme radnice vo všetkých krajských mestách na Slovensku. Informácie aktualizujeme tak ako nám prichádzajú. Dozviete sa otváracie doby, dopravné, bezpečnostné opatrenia či iné regionálne oznamy. Prejdi na spravodajstvo z krajských miest
 
Informovať našich čitateľov z celého Slovenska o opatreniach vo svojom meste môže aj ktorékoľvek iné mestské zastupiteľstvo! Stačí ak nám pošle svoje informácie na pohrebnictvo@pohrebnictvo.sk a my ich automaticky zaradíme do infobloku.

Okresné mestá

prievidza puchov piestany dunajskastreda banskastiavnica myjava galanta komarno
Čo vás čaká na cintorínoch v okresných mestách?
Oslovili sme mestské úrady vo vybraných okresných mestách na Slovensku. Informácie aktualizujeme tak ako nám ich zasielajú. Dozviete sa otváracie doby, dopravné a bezpečnostné opatrenia či iné regionálne oznamy. Prejdi na spravodajstvo z okresných miest
 

Doprava počas sviatkov

autobus_4234 Čakáme na informácie
zeleznice_03100027 Čakáme na informácie
MHD_8188 Hlavné mesto
Dopravný podnik Bratislava tak ako po minulé roky zabezpečí pre cestujúcu verejnosť aj tento rok posilnenú dopravu počas dušičiek. V súvislosti s blížiacimi sa novembrovými sviatkami – Sviatok všetkých svätých a Pamiatka zosnulých - ... čítať viac
 

Súvisiace články

kladenie vencov Dušičky 2014 - fotogaléria
Prinášame zachytený okamih, ktorý je jedinečný, nenahraditeľný a v prípade dokumentárnej fotografie aj neopakovateľný. Redakcia sa zamerala na diane na bratislavských cintorínoch. Postupne prinesieme zábery z čo naviac cintorínov Hlavného mesta.
Čítať ďalej
separacia_4654 Separácia odpadu na cintorínoch
Počas Dušičiek prinesú ľudia na hroby neuveriteľné tony materiálu, ktorý sa onedlho zmení na odpad. Ako je to so separáciou odpadu na cintorínoch? Pýtali sme sa na magistrátoch a mestských úradoch na Slovensku.
Čítať ďalej
dusicky satinsky_2136 Prečo to na Slovensku nejde?
V čase Sviatkov všetkých svätých a Pamiatky zosnulých poriadajú v Čechách stretnutia na tých cintorínoch, kde odpočívajú významné osobnosti. Aj u nás na Slovensku máme historické cintoríny.
Čítať ďalej
Dusicky_historia_0157-2Jankovic Všetkých svätých a Pamiatka zosnulých
Slávenie tohto sviatku nabralo za posledné desaťročia nové rozmery a iný charakter. V súčasnosti ide o najmasovejšie slávený sviatok, a to či už veriacimi, ale i neveriacimi, členmi kresťanských či príslušníkmi viacerých ďalších cirkví.
Čítať ďalej
rozptyl_1293 Na rozptyl je už neskoro
Ten sa vykonáva len v čase vegetácie, od mája do októbra. O samotný rozptyl musíte požiadať správcu pohrebiska, prípadne sa môžete informovať priamo v Krematóriu či takúto službu ponúkajú.  Rozptylením na lúke sa tak...
Čítať ďalej
dusicky 1 Pesta Dušičky, Halloween a jedno výročí
Před sebou máme tradiční Dušičky, nebo-li Den všech svatých. S nimi se do našich končin tlačí jiný svátek, svátek duchů – Halloween. Může se zdát, že jde o ryze americký svátek, ale svůj původ má v Evropě...
Čítať ďalej
 
Magazín Slovenské pohrebníctvo je pripravený pre každého, kto o jeho zasielanie požiada prostredníctvom mailu na pohrebnictvo@pohrebnictvo.sk Prihlásením sa k odberu sa objednávateľ k ničomu nezaväzuje, náklady na tlač i distribúciu zabezpečuje SAPaKS, www.sapaks.sk Vyhradzujeme si právo nevybavenia objednávky alebo ukončenie zasielania pri prekročení počtu žiadateľov nad limit štvrťročného nákladu tlače.  
martinsky Zlodeji vyčíňajú na Dušičky
Ľudská drzosť ozaj nepozná hraníc. Priamo pred sviatkami Dušičiek zistili majitelia, že im niekto z hrobu ukradol pomník. Z jedného z hrobov na Martinskom cintoríne v Bratislave...
Čítať ďalej
olsany Pozvánka na cintorín
Pri svojej návšteve sa môžete dozvedieť čo všetko sa deje na cintoríne vo všedný deň, aké sú náročné povolania kamenárov, kováčov, záhradníkov, čo všetko sa deje s rakvou so zosnulým za bránami cintorína...
Čítať ďalej
socialny Nemáte na pohreb? Mesto sa o vás...
Ak zosnulý nemá žiadneho príbuzného, ktorý by sa po jeho smrti zhostil úlohy usporiadať mu pohreb, alebo jeho blízki nemajú na to potrebné peniaze, mesto sa o neho musí postarať. Prikazuje mu to Zákon o pohrebníctve.
Čítať ďalej
hrob-na-zimu_5667 Príprava hrobu na zimu
Mrazy dokážu svojou silou nielen znepríjemniť návštevu cintorína, no môžu trvale poškodiť hrob a doplnky na ňom. Je preto dôležité, aby sme pred jej príchodom ošetrili hrobové miesta, odstránili vodu z nádob.
Čítať ďalej
skusenosti dusicky Skúsenosti čitateľov
Mesiac pred sviatkom ľudovo nazývaným "Dušičky" sme vám položili štyri otázky, kde ste mohli vyjadriť svoje skúsenosti z rokov minulých. Týkali sa spokojnosti s priebehom dušičiek, dopravy a krádeží.
Čítať ďalej
investicia dusicky Investícia do Dušičiek
Dušičková turistika so sebou prináša nemalé výdavky. Odhliadnuc od nákladov na pohonné hmoty, zaujímalo nás, koľko investuje bežná rodina - občan do výzdoby miesta posledného odpočinku svojich drahých zosnulých.
Čítať ďalej
 
Chcete mať svoje fotografie v našom magazíne a na webe Slovenského pohrebníctva? Nie je nič jednoduchšie! Stačí si pri návšteve cintorínov zobrať so sebou svoj (alebo kamarátov) fotoaparát a fotiť. Po návrate domov si fotografie prezrieť, vybrať tri najlepšie a poslať ich na našu mailovú adresu. Viac sa už dozviete na tejto stránke.