21.10.2013

Pozvánka na cintorín

Kultúra pohrebníctva v okolitých štátoch je na vysokej úrovni. Pred časom sme navštívili Prahu, kde sme sa ako pozorovatelia vybraných verejných médií zúčastnili záverečných skúšok pri ukončení štúdia oboru Hrobník - staviteľ hrobiek. Kým v Českej republike dbajú na profesionalitu i v takomto obore, na Slovensku s podobným štúdijným odborom zatiaľ nerátajú.V nasledujúcej návšteve sme zavítali na Správu pražských hřbitovů, kde nám vysvetlili ako riešia nedostatok financií, čo robia s neplatičmi a ako sa starajú o hroby významných osobností.

Jedným z najvýznamnejších krokov bolo zavedenie tzv. adopcie hrobov, kedy si môže občan adoptovať hrob o ktorý sa už nemá kto starať, no jeho kultúrna, umelecká a historická hodnota je pre český národ dôležitá. V rámci adopcie sa tým vyrieši starostlivosť a údržba takéhoto miesta posledného odpočinku neraz významnej osobnosti.

Pozvanka_praha
Pozvánka na akciu, kliknite pre zväčšenie
Dnes, v čase kedy prichádzajú novembrové sviatky rozosielajú pozvánky na zaujímavú akciu poriadanú pre širokú verejnosť pod názvom Svet za cintorínskou bránou. Môžete sa tak pri návšteve cintorína dozvedieť, čo všetko sa na cintoríne deje v bežných pracovných dňoch, aké sú náročné povolania kamenárov, kováčov, zahradníkov, čo všetko treba pri výstavbe, budovaní hrobového miesta, ale aj to, čo všetko sa deje s rakvou so zosnulým za bránami cintorína.

Je to ďalší krok na ceste k zvýšeniu vážnosti voľakedy tak veľmi uznávaného povolania hrobár a povolaní súvisiacimi s pohrebnými a cintorínskymi službami.

Prečo to v Českej republike ide a na Slovensku nie, tomu sa budeme venovať v nasledujúcich článkoch s touto tématikou.

pripravila redakcia © Slovenské pohrebníctvo


 
Podporte náš článok