20.08.2013

Na výstave v Holandsku-Uitvaart Gorinchem

Holandsko – jedna z najvýkonnejších ekonomík Európy a celého sveta. Krajina skoro o 20 % menšia ako Slovensko a z jednej tretiny ležiaca pod úrovňou Severného mora. Najvyšší kopec v krajine sa pýši výškou 322,7 m. nad m. a zvyšok krajiny sú len rozľahlé roviny. S minimálnymi štátnymi obmedzeniami a zásahmi sa holandská ekonomika radí medzi veľmi otvorené a liberálne. Šestnásť a pol milióna obyvateľov žijúcich na tak malom priestore sa môže pochváliť jednou z najvyšších životných úrovní vo svete. Ich liberálna politika názorovo ovláda celú spoločnosť a tak sa spolu prenesme do kultúry pochovávania zhrnutej vo výstave UITVAART GORINCHEM 2012, ktorá sa koná len raz za štyri roky.
 
Po kliknutí na obrázky sa vám zobrazia v max. rozlíšení
 
gor4   gor1
Žijete na vidieckej usadlosti, do mesta sa Vám nechce, rodina nie je veľmi veľká, ale chcete dôstojnú poslednú rozlúčku so svojim príbuzným priamo u Vás na záhrade? V Holandsku to nie je problém. Stačí len nájsť pohrebnú službu, ktorá vlastní prenosný Dom smútku na podvozku kamiónového ťahača. Katafalk, ozvučenie, nasvietenie i priestor na súkromnú rozlúčku sú samozrejmosťou. Obrad sa tak môže začať na vami vybranom mieste.

 
gor5   gor6
Inklinujete viac k americkej kultúre, alebo k európskej? Podľa vášho rozhodnutia si nájdete pohrebnú službu, ktorá vám ponúkne ako pohrebné vozidlo Lincoln, Cadillac, Chevrolet, Mercedes, Jaguar, alebo Rolls Royce. Podľa vyjadrenia zástupcu riaditeľa holandskej poisťovne Nuvema, Emila de Jong: „Výber pohrebného vozidla je v Holandsku pre pozostalých veľmi dôležitý, vytvára spoločenský štatút a odzrkadľuje postavenie rodiny v spoločnosti. “

 
gor7   gor18
Vypichovaná ikebana zo živých kvetov je nielen súčasťou rakvy, ale aj strechy pohrebného vozidla. Pri bližšom preverení cien zisťujeme, že začínajú od cca 70,- € a končia na hranici cca 700,- €. Ceny za živé vence sa pohybujú od 80,- € do cca 500,- € a viazaná smútočná väzba v priemere stojí cca 50,- €. Tradičné kvety sú biele ruže, ľalie, karafiáty a kálie. Žiadané sú úpravy kytíc do tvaru slzy, diamantu a jednoduchých priamok.

 
gor3   gor8
podársku minulosť krajiny, vítal pred bránami výstaviska všetkých návštevníkov živý býk zapriahnutý do dobového pohrebného povozu, čo mnohým rodeným Holanďanom pripomenulo minulosť spojenú s bežným životom a poslednou rozlúčkou so zosnulým. Žili ste motorkárskym životom? Harley Davidson bola vaša životná filozofia? Nie je problém a vaša posledná cesta v rakve bude v sajdke motorky Harley Davidson.

 
gor10   gor9
V rakvách prevláda drevo a prírodné materiály. Tvary sú netradičné, pre konzervatívneho slovenského občana až neprijateľné, ale po spoznaní otvorenosti Holanďanov úplne normálne. V niektorých tvaroch by ste márne hľadali logiku, ale pre holandskú kultúru pochovávania je to v poriadku. Ceny truhiel u pohrebných služieb sa pohybujú bežne nad hranicou 1500,-€. Truhlu však môžete oveľa lacnejšie zakúpiť aj priamo u výrobcov a dodávateľov pohrebným ústavom.

 
gor11   gor15
V Holandsku si môžete vyrobiť truhlu aj sami. Technické podmienky nájdete na každom pohrebnom ústave. Rakva určená ku kremácii nesmie obsahovať plasty a kovy s výnimkou madiel a spojovacej techniky. Taktiež je možné byť pochovaný bez truhly. Do truhiel je zakázané vkladať mobily a rôzne moderné prehrávače zvuku a obrazu. V poslednom čase sa presadzuje ekológia, truhly sa vyrábajú z lisovaných stebiel slamy.

 
gor13   gor12
V prípade, že chcete vynikať medzi pohrebnými službami a ponúkať viac ako iba pohrebné vozidlo, je možné kúpiť pohrebný koč vyrábaný v tradičnom prevedení, ale modernou technológiou. Veľká časť bola venovaná tanato-praxi a sanitárnej technológii v anatomicko- -patologickej praxi. Ceny vystavených vzoriek boli akciové a tak profesionálny umývací stôl v nerezovom prevedení s odtokom stál iba za 1800,- €, no bežne stojí cez 4000,- €.

Späť hore


Ďalších 300 fotografií nájdete na www.lauk.sk v kolónke „Navštívili sme“
 
 
Pripravil Peter Kicoš, Pavel Ondera

© Slovenské pohrebníctvo

 
Späť na tému Výstavy
 

 
Podporte náš článok