Výstava v hornorakúskom meste Ried

30.10.2011

Devota 2011

Kontraktačných výstav v tomto obore je ako šafránu, napriek tomu, že inovácie a vývoj idú dopredu i v tejto oblasti. Čo je však horšie je fakt, ža naši poskytovatelia týchto služieb u nás takéto akcie ignorujú a zostávajú na tom svojom, starom. Poďme sa prejsť po výstavisku v meste Ried.

Organizátori naplánovali výstavu na 23.-25. septembra, na čas, kedy babie leto dostúpilo na svoj vrchol. Cesta po rakúskych diaľniciach bola pohodlná a rýchla, preto sme na miesto dorazili presne tak ako sme si naplánovali. Výstavisko disponuje veľkými parkovacími plochami, kde sa parkovné neplatí tak ako sme zvyknutí v našich krajoch.

IMG_1085Po zaplatení vstupného vchádzame do priestorov vystavovateľov, do prvej haly z troch, ktoré boli zaplnené stánkami. Hneď na začiatku sme si prezreli pohrebné vozy, plné technických vymožeností usnadňujúcich prácu obsluhy. S láskavým dovolením vystavovateľov sme mohli zachytiť nielen atmosféru, ale hlavne ponúkané produkty. A že ich bolo neúrekom, o tom netreba pochybovať.

Okrem klasických propriet z oblasti pohrebníctva sme zaregistrovali nový trend, pochovávanie zosnulých v prírode, kde nie je možné stavať pomníky a kríže, miesto posledného odpočinku, ktoré si pozostalí vyberú v budúcnosti nájdu len podľa súradníc GPS. Príroda v tých miestach ostáva nedotknutá, fauna rastie ďalej podľa svojich zákonitostí a človek tak prakticky splynie s prírodou.

IMG_1093Potešilo nás, že sme tu našli i vystavovateľov z Českej republiky, podľa ich slov, nemožno ostávať iba v teritóriu svojho pôsobenia, treba spolupracovať na poli celej Európy. Nadväzovanie kontaktov je dôležitým prvkom pre budúcu komunikáciu, spoluprácu i obchod. Popriali sme im veľa úspechov a pobrali sa ďalej.IMG_1107V Taliansku je pohrebníctvo oborom váženým a jeho úroveň sa dlhodobo drží na špici medzi ostatnými v Európe. Hádam aj preto ponúkali na tejto výstave dva kontrastné modely pohrebných vozidiel. Ako prvé nám do očí udrelo novučičké Maserati, športiak upravený na prevoz zosnulých, ktorý bol doslova našlapaný elektronikou a hydraulikou. Hneď vedľa stál motocykel, ktorého prídavný vozík (sajdka), bola upravená na prevoz rakvy s nebožtíkom.

Celkový dojem z výstavy umocňoval sprievodný program, ktorý bežal v tretej, poslednej hale. Pozrieť vystúpenia ste si mohli aj z priestoru malej reštaurácie, ktorá bola súčasťou haly.

Na záver môžeme len zhodnotiť, že výstava Devota 2011 bola skvele pripravená, plne obsadená, bolo čo obdivovať a nadväzovať kontakty i priateľstvá. Veríme, že ak by sa podobná výstava konala i u nás na Slovensku, že sa zobudia i naši výrobcovia a poskytovatelia služieb. Treba ísť s dobou a nezostávať v úzadí.

© Slovenské pohrebníctvo

 
Späť na tému Výstavy
 
Kliknutím na obrázok otvoríte fotoprílohu
Prezrite si pohodlne ďalších 22 fotografií

 

Podporte náš článok