Najväčšia výstava z oblasti pohrebníctva a činností s ním súvisiacich sa konala 17.-19. novembra v Paríži.

21.11.2011

Funéraire Paris 2011


 Ako členovia EFFS (European Federation of Funeral Services – Európska Federácia Pohrebných Služieb), sme si pokladali za povinnosť nielen výstavu navštíviť, ale aj reprezentovať Slovensko a našu Asociáciu pohrebných a kremačných služieb na európskom poli.
 
Naša minivýprava pristála na parížskom letisku Charles de Gaulle v podvečer 17. novembra. Po ubytovaní sme si krátko prezreli okolie a povečerali v jednej z mnohých útulných reštaurácií centra mesta. Na druhý deň ráno sme sa už registrovali na výstavisku  Le Bourget, kde medzinárodná výstava Funéraire Paris 2011 prebiehala.
 
Celkovo tu bolo 227 vystavovateľov z 15 krajín sveta. Najďalej to domov mali vystavovatelia zo Spojených štátov, Číny a Honk Kongu. Pre porovnanie, bratislavskej výstavy INTERBEAUTY (čo je porovnateľná výstava z hľadiska úzkej špecifikácie), sa zúčastnilo len 151 vystavovateľov zo 6 krajín Európy.

IMG_1241Svoje plochy tu mali nielen výrobcovia a predajcovia potrieb pre pohrebné služby, no svoje služby či prácu ponúkali aj leteckí prepravcovia, ďalej thanatopraktikovia, psychológovia. Nové trendy v pohrebníctve tu tiež prezentovali spoločnosti, ktoré sa rozhodli pre uloženie popola zosnulých v samorozložiteľných urnách do vody, ktoré navracajú ostatky zosnulých do divej prírody, kde jediným orientačným spôsobom ako nájsť miesto posledného odpočinku po rokoch, sú len súradnice GPS. Na ekológiu vsadili výrobcovia truhiel z tvrdeného papiera, ktorý sa dá opatriť takmer akoukoľvek potlačou na základe požiadaviek pozostalých, truhiel, ktoré sú šetrnejšie k životnému prostrediu, či sa to týka rozložiteľnosti v zemi, alebo kremácie.
 
Potešilo nás stretnutie s našimi susedmi, kolegami z Maďarska, ktorí ako jediní zo stredu Európy prezentovali svoje výrobky na tejto dôležitej medzinárodnej výstave. Žiaľ, chýbali vystavovatelia zo Slovenska, ale i z Česka a Poľska. Dúfame, že sa na budúcej výstave, ktorá sa koná v Bologni pod názvom TANEXPO v dňoch 23.-25. marca 2012, sa s niektorými z nich stretneme.
 
IMG_1282Dôležitým okamihom pre redakciu magazínu Slovenské pohrebníctvo, bolo nadviazanie kontaktov s prísľubom spolupráce s vydavateľom obdobného magazínu na území Francúzska Funeraire. V ich prípade ide o mesačník, ktorý vychádza v náklade 3000 kusov. Dúfame, že naša spolupráca sa bude úspešne rozvíjať.
 
Predseda SAPaKS-u, Ladislav Stríž sa taktiež stretol so zástupcami EFFS, kde prejednali ďalšie kroky pri upevňovaní vzťahov a spolupráce medzi touto Európskou Federáciou a Slovenskou asociáciou pohrebných a kremačných služieb.

Krátko pred ukončením výstavného dňa sme sa rozlúčili a plní dojmov zamierili k hotelu. V skorých ranných hodinách nasledujúceho dňa opúšťame Paríž a smerujeme domov, na Slovensko.

IMG_1209Ak by sme si mohli dovoliť krátke zhrnutie, môžeme konštatovať, že naša návšteva splnila svoj účel nad všetky očakávania. Taktiež chceme poďakovať i touto formou organizátorom skvele pripravenej akcie, ktorá tradične patrí medzi špičkové výstavy v našom obore. Dovoľujeme si ako Asociácia vyzvať nielen našich členov, ale i všetkých ostatných, aby podobné akcie neignorovali, ale naopak sa ich zúčastňovali, keď už nie ako vystavovatelia, tak aspoň ako návštevníci. Iba tak môžeme držať krok s dianím na tomto poli v Európe, ktorej sme predsa plnohodnotnou súčasťou.

 © Slovenské pohrebníctvo

 
Späť na tému Výstavy
 
Kliknutím na obrázok otvoríte fotoprílohu
Prezrite si pohodlne ďalších 39 fotografií

 

Podporte náš článok