Trendy v Európe

10.11.2013

Pohrebné vozidlá

Keď sa obzeráme po našom malom Slovensku v čom všetkom pohrebné služby prevážajú nebožtíkov, nájdeme od starých Š-1023 cez staré typy Mercedesov po moderné vozidlá takmer všetko. Pozrime sa aké sú trendy v okolitých štátoch, ktoré predstavili svoje produkty na výstave Memento v Poznani. Zamerajme sa dnes na interiér, ktorý bezprostredne obklopuje prevážané ostatky a ktorý si pozostalí najviac všímajú.

Na rozdiel od našich moderných ale strohých interiérov sme mali možnosť na výstave vidieť takmer umelecké diela, ktoré mali jediný cieľ, sústrediť všetku pozornosť na ostatky prevážané vo vozidle s poukazom na maximálnu hranicu piety a dôstojnosti. Samozrejme ide o vozidlá, ktorých účelom je hlavne dôstojná účasť v pohrebnom sprievode rýchlosťou korytnačky.

K videniu boli automobily s presklennou zadnou časťou i tzv. uzavreté, prípadne sa dali použiť na jednom a tom istom vozidle obidve varianty. Pouzité materiály s poukazom na detail by sme podobne mohli nájsť v tých najluxusnejších limuzínach sveta. Koža, lesklá či brúsená si tu podávala ruku s nerezovou oceľou s rôznou povrchovou úpravou. Dôraz bol kladený na osvetlenie interiéru a jeho variabilnosť. Použité svietidlá boli schopné nielen meniť intenzitu svitu, ale dokázali sa aj farebne prispôsobiť farbe prevážanej schránky a kvetinovej výzdobe.

Automobily sú doslova našlapané elektronikou a hydraulikou, ktorá dokáže sama zvládnuť uloženie schránky, jej zasunutie do vozidla, upraviť horizontálnu i vertikálnu polohu či náklon. Samozrejmosťou je automatické zaistenie proti posunu, efektne pôsobilo i zatváranie zadných dverí bez zásahu ľudskej ruky na pokyn obsluhy vozidla z kabíny spolu s postupným stmavovaním osvetlenia. Na záver len dodáme, že kultúra posledných rozlúčiek je v okolitých štátoch na vysokej úrovni, ktorá sa odvíja od dopytu pozostalých. Sme zvedaví, kedy tento trend dorazí aj k nám na Slovensko.
Späť na tému Súčasnosť
Podporte náš článok
Fotogaléria k článku