Petro - stolárska firma

17.05.2012

Podporujeme slovenskú výrobu

Rakvy sú sortimentom, ktorý nie je predmetom bežných rozhovorov, pokiaľ s nimi človek nemá čo dočinenia. Zároveň je to však tovar, ktorý bude na trhu neustále potrebný a žiadaný. A tým pádom existujú i ľudia, ktorí s rakvami pracujú denno denne.  Je to práca vyžadujúca zručnosť i presnosť, ale aj fyzickú silu. A ako každá práca s drevom aj určitý cit a jemnosť. Práve o rakvách sme sa rozprávali s jedným z majiteľov firmy PETRO, pánom Petrom Petrovom.
 
Rakva je schránkou posledného odpočinku, ktorú si väčšinou nevyberáme sami, ale táto voľba pripadne našim príbuzným.  Za spomínaným výrobcom rakiev sme sa vydali na východ Slovenska, do obce Radatice v okrese Prešov. Stolárska firma PETRO, je spoločnosť patriaca trom bratom, ktorí sa stolárstvom zaoberajú už od roku 1992.

stolarstvo_petro4_pohrebnictvoVenujete sa výrobe rakiev od svojich začiatkov?
Áno, s týmto úmyslom sme firmu zakladali a úspešne fungujeme na trhu už 20. rok.
 
S akým materiálom pracujete?
Chcel by som predovšetkým podotknúť, že používame slovenský materiál. Z drevín je to výhradne masív. Pracujeme so základnými druhmi dreva ako je dub, buk, smrek, borovica. Podľa druhu dreva sa líšia aj ceny. Tvrdšie drevo býva vždy drahšie. Čo sa týka čalúnenia, je tu možnosť dodávať rakvy aj bez neho, ale štandardne dodávame už čalúnené výrobky.
 
Od čoho závisí farba rakvy?
Farba je ovplyvnená druhom dreva. Ihličnany sú napríklad svetlejšie ako drevo listnatých stromov. Drevo sa potom väčšinou ešte morí - čo znamená že sa prifarbuje a následne lakuje. Laky používame polyuretánové aj polyesterové. Všimol som si, že v dnešnej dobe majú odberatelia väčší záujem o vysoko lesklé rakvy.
 
Čím je vaša výroba špecifická?
Okrem bežných, lisom vytláčaných ornamentov na rakvách, robíme i vyrezávané motívy. Spolupracujeme s umeleckým rezbárom, ktorý nám navrhuje matrice, podľa ktorých pomocou rezbárskeho stroja prenášame tieto motívy na drevo rakvy. Momentálne ponúkame rakvy s motívom poslednej večere, ukladanie Ježiša Krista do hrobu, alebo ornament s ružou.

stolarstvo_petro6_slovenske_pohrebnictvo

 
Aj v tejto oblasti sa dajú pozorovať určité trendy vývoja. Sledujete ich?
Sledujem a nechávam sa inšpirovať najmä návštevou rôznych výstav a bienále. Naposledy som sa zúčastnil výstavy v Paríži.
 
stolarstvo_petro2_slov_pohrebnictvoStretli ste sa pri svojej práci s nejakou konkrétnou netradičnou požiadavkou?
Požiadavky na rakvy nadrozmerné, či špeciálne spevnené nepovažujem za čosi výnimočné, ich výroba je pre nás samozrejmosťou.
Ale robili sme raz truhlu pre kosovského Albánca, a jeho rodina nás poprosila urobiť na veko malé sklenené okienko. Nie je pre nás problémom splniť ani takúto  špecifickú požiadavku.
 
Koľko má vaša firma zamestnancov?
Zamestnávame 6 ľudí na trvalý pracovný pomer, ale sme oveľa väčší pracovný kolektív. Ostatní pracujú ako živnostníci. Zamestnávame tiež jedného hluchonemého kolegu.
 
Ako nakladáte s odpadom, ktorý vzniká pri takejto výrobe?
Máme spaľovňu na piliny, ktorá vykuruje aj celý priestor a veľkú lakovaciu halu. Zo zvyškov vyrábame brikety, o ktoré je v tejto oblasti tiež veľký záujem. Dá sa povedať, že máme bezodpadovú výrobu a všetko dokážeme ekologicky zužitkovať.
 
stolarstvo_petro3_pohrebnictvoAké stroje máte v prevádzke?
Sú to stroje staršie i novšie. Štyri z nich sú určené čisto len na výrobu rakiev a ostatné sú univerzálne drevárske zariadenia. Do 24 hodín sme schopní dodať akúkoľvek rakvu. Máme v ponuke všetky druhy rakiev, vrátane nadrozmerných i detských. Spolupracujeme s firmou ktorá vyrába tiež drevotrieskové rakvy, takže nie je problém dodať ani také, pokiaľ má zákazník záujem.
 
V ktorom regióne máte najviac odberateľov?
To sa nedá konkrétne určiť. Skutočne cestujeme po celom Slovensku od Michaloviec po Bratislavu. O naše výrobky majú záujem aj v zahraničí. V Čechách jazdíme do Ostravy, Tábora a Prahy a v Maďarsku je to Miškolc.
 
Chceli by ste na záver našim čitateľom niečo odkázať?
Čím ďalej tým viac sa u nás na trhu objavujú zahraničné materiály i výrobky z Rumunska, Bulharska, Maďarska a dokonca i Číny, ktoré vytláčajú  slovenské produkty. Je to spôsobené predovšetkým nižšou cenou. Ale ten cenový rozdiel, slovenských kvalitných výrobkov, nie je natoľko markantný, aby to odberateľovi spôsobilo nejakú ujmu. Preto by som rád týmto oslovil pohrebné služby, aby si všímali pôvod tovaru, ktorý im distribútor ponúka a aby sa vo svojom záujme rozhodli podporovať slovenské produkty.
 
-kk-,-op- © Slovenské pohrebníctvo

Kam ďalej
Drevovýroba na Kysuciach
Keramika
Drotárstvo a pieta
Uloženie urny do stĺpa
  Kolumbárium ako plot
Celkom nové poistenie
Truhly vyrábajú už vyše 20 rokov
Moderné pomníky
 
Späť na prehľad článkov Predstavujeme
Podporte náš článok