Firma KUBIK zo Sučian pri Martine

24.08.2012

Truhly vyrábajú už vyše 20 rokov

 V časopise sme sa už zhotovovaniu schránok na telo mŕtveho venovali. Tento krát sme navštívili výrobcu truhiel, ktorý v tejto oblasti pôsobí už 22 rokov. Firma KUBIK zo Sučian pri Martine nielenže patrí medzi najväčších producentov rakiev na Slovensku, ale svoje výrobky úspešne vyváža do Holandska, Nemecka, Česka či Rakúska.

Pán Kamil Kubík sa k výrobe truhiel nedostal náhodou, ale svoje povolanie zdedil po otcovi, ktorý zhotovoval rakvy do roku 1969, kedy mu štát znárodnil súkromný majetok. Po nežnej revolúcii sa preto Kamil Kubík rozhodol nadviazať na rodinnú tradíciu a v roku 1991 v Turanoch pri Martine založil v skromných podmienkach produkciu smrekových truhiel, čím sa stal prvým súkromným výrobcom na Slovensku.  Spoločnosti sa podarilo presadiť na trhu a o dva roky neskôr v roku 1993 majiteľ firmu presťahoval do väčších priestorov v Sučanoch pri Martine, kde pôsobí dodnes.

Zvýšili produkciu
kubik1V skromných podmienkach s pätnástimi zamestnancami spoločnosť v roku 1991 mesačne produkovala približne 150 rakiev. V roku 2005 sa firma rozšírila na 70 zamestnancov, pričom už vyrábala približne 700 produktov mesačne. „Modernou technológiou a efektivitou práce dnes so 40 zamestnancami dokážeme produkovať mesačne vyše 900 truhiel mesačne,“ hovorí majiteľ firmy Kamil Kubík, ktorý minulý rok získal čestné uznanie od ministra hospodárstva Juraja Miškova za zodpovedné podnikanie, výrazný prísnos pre hospodárstvo a zamestnanosť v Slovenskej republike.

Produkty vyvážajú do Európy
Pôvodne pán Kamil Kubík začínal na slovenskom trhu. V súčasnosti je jediným slovenským výrobcom, ktorému sa darí v náročnom obchodnom prostredí Európsej únie. Kvalitnými produktami a serióznosťou firma najskôr presvedčila odberateľov v Nemecku a postupne si získala aj ďalších zahraničných odberateľov vo Francúzsku, Belgicku, Holandsku, Maďarsku, Česku a najnovšie aj v Rakúsku. V súčasnosti spoločnosť distribuje polovicu výrobkov na slovenský trh a polovicu na zahraničný trh.

KUBIK-logo

Ponúkajú 45 druhov truhiel
Pôvodne spoločnosť produkovala truhly zo smrekového dreva, ktoré na Slovensku patria medzi obľúbené aj v súčasnosti. Postupne výrobca rozšíril svoju ponuku o rakvy zhotovované z materiálu LDTD či z dubového dreva až na diapazón 45 produktov. V ponuke sú produkty rôznych veľkostí od detských až po nadrozmerné, truhly rôznych tvarov od štvorhranných až po šesťhranné, rakvy rôznych cenových relácií, farieb či odtieňov. Medzi najznámejšie truhly výrobcu patria značky: Dunaj, Exkluzív, Kubík 99, Miláno, Nemecký model či MT 94. Najnovším modelom je truhla Vincent. V podobnej schránke bolo uložené telo zosnulého pápeža Jána Pavla II, pričom tento model je veľmi žiadaný v Holandsku. „Ak výrobca ponúkne široký sortiment remeselne majstrovsky spracovaných produktov a dokáže rýchlo reagovať na objednávky, získa si meno a rešpekt, čo napokon prináša to najdôležitejšie – spokojnosť odberateľov,“ približuje jedno zo svojich kréd K. Kubík.

Trendom sú svetlé a oblé tvary
Aj v prípade výroby a predaja truhiel je možné hovoriť o trendoch. Zatiaľ, čo v minulosti sa predávali klasické štvorhranné truhly, v súčasnosti je až 70 percent produktov šesťhranných, pričom v kurze sú zaoblené hrany. „Naša spoločnosť ako prvá na Slovensku začala vyrábať šesthranné truhly. Každý štát a región má svoje modely, ktoré sa mierne líšia v tvare, odtieni, hrúbke materiálu či dizajnu,“ vysvetľuje Kamil Kubík s tým, že zatiaľ, čo v zahraničí sú skôr trendom dubové truhly, na Slovensku sa stále najviac predávajú smrekové truhly. Po dubových rakvách je dopyt najmä v lokalitách, kde je to tradícia, ako napríklad na východe Slovenska. Pre nižšiu sociálnu situáciu občanov preto viacerí výrobcovia upustili od výroby truhiel z dubového dreva. Firma KUBIK je dnes jedna z posledných spoločností, ktorá má stále v ponuke klasickú dubovú výrobu. Zmeny nastali aj vo farebných odnieňoch. Zatiaľ, čo v minulosti boli trendom tmavé farby, dnes je vyšší dopyt po rakvách s prírodnými svetlými farbami.

Pripravujú sa na fóliové drevo
Aktuálne z Talianska prichádza ekologické fóliové drevo, ktoré má nahradiť štandardné bukasové modely MDF. „Jedná sa o nový model, ktorý tento rok predstavili v talianskej Boloni. Nový model chceme predstaviť na slovenský trh už v roku 2013, akurát čakáme na novú technológiu,“ hovorí K. Kubík.

Robia aj nadrozmerné truhly
Spoločnosť Kubík vyrába pre slovenský trh mesačne približne desať nadrozmerných truhiel. Takýto výrobok si vyžaduje tri krát viac materiálu. Zatiaľ, čo štandardná hrúbka dreva je 20 mm, pri nadrozmerných truhlách musí byť hrúbka stien 30 mm a dvojité dno. Tá najväčšia truhla bola vyrobená s nosnosťou 350 kilogramov a museli ju niesť na dodávke nákladiaku. „Nie je však truhla ako truhla, pretože napríklad väčšina nadrozmerných rakiev na Slovensku je v Holandsku štandard. Naša firma vie do 3 hodín vyrobiť hocijakú truhlu z jednoduchých materiálov a do 20 hodín zo smrekového alebo dubového materiálu,“ hovorí K. Kubík, ktorý už vyrobil otváracie rakvy so sklom či dokonca truhlu v tvare pretekárskej formuly ferrari.

Váži si zamestnancov
kubik7Recept na úspechje podľa slov majiteľa firmy Kamila Kubíka jednoduchý: je potrebné rešpektovať požiadavky svojich zákazníkov, sledovať trendy v domácej i svetovej výrobe a neustále sa modernizovať. „Som typ živnostníka na dlhé trate, aj tohto roku plánujem dokúpiť nové technológie zo zahraničia,“ hovorí K. Kubík, ktorý ma najväčšiu radosť, keď sú jeho zamestnanci spokojní, pretože vtedy odvedú dobrú robotu. Všetci jeho pracovníci sú zamestnaní na trvalý pracovný pomer s výhodnými sociálnymi a finančnými podmienkami. Adekvátny plat, zadarmo strava či bezúročná pôžička sú preto hlavné dôvody, prečo vo firme KUBÍK pracujú generácie zamestnancov.

Budúcnosť spoločnosti
Medzi hlavné plány K. Kubíka patrí neustála modernizácia technologického parku a taktiež rozširovanie portfólia zákazníkov na Slovensku ako aj v zahraničí. „Vzhľadom nato, že si vysoko vážim svojich zákaznikom, sľubujem, že aj najbližšie roky im budem prinášať čo najlepšie služby a najkvalitnejšie výrobky,“ dodáva K. Kubík, ktorý už v rodine má aj nasledovníka, jedenásťročného syna.
 
Marcel Lincényi, Foto Pavel Ondera
 

kubik2
Firma KUBIK naposledy zakúpila plne automatizované zariadenie, ktoré reže drevo na milimeter.


 
kubik3
Jednotlivé časti dreva je potrebné spojiť.


 
kubik6
Pracovníčky pri detailnom brúsení povrchového dreva novej truhly.

 
kubik4
Majiteľ firmy Kamil Jakubík kontroluje nastavenie CNC píly.


-mli-,-op- © Slovenské pohrebníctvo

Kam ďalej
Drevovýroba na Kysuciach
Keramika
Modrí anjeli
Uloženie urny do stĺpa
Kolumbárium ako plot
 
  Drotárstvo a pieta
Podporujeme slovenskú výrobu
Celkom nové poistenie
Odtlačky prstov
 
Späť na prehľad článkov Predstavujeme
Podporte náš článok