Oprevoze rakiev a urien

05.01.2016

Na palubu lietadla si môžete zobrať aj urnu

 Letecké spoločnosti, ktoré lietajú z Letiska M. R. Štefánika, umožňujú prepravu ľudských pozostatkov v urnách, dokonca ako súčasť príručnej batožiny na palube lietadla. Podmienkou však je, že urna nemôže byť vyrobená z kovu, keramiky alebo žuly, je riadne označená adresou, chránená proti poškodeniu a samotný cestujúci vie doložiť potvrdenie o kremácii a úmrtný list.

O prevoze urien a rakiev nerozhoduje Letisko M. R. Štefánika, ale je na každej leteckej spoločnosti, ktorá z Bratislavy lieta, či takýto prevoz umožňuje alebo nie. „Informácie o týchto možnostiach nájde cestujúci v prepravných podmienkach leteckých spoločností uvedených na ich webových stránkach,“ konštatovala hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika Mgr. Veronika Ševčíková s tým, že letisko Bratislava si nevedie podrobné štatistiky o počte prepravených urien a rakiev zo/do Slovenskej republiky.

Letecká spoločnosť Ryanair podľa nej umožňuje prepravu urien ako príručnú batožinu na palube lietadla nad rámec jedného bezplatného povoleného kusu príručnej batožiny. Cestujúci však musí mať pri sebe kópiu úmrtného listu a certifikát o kremácii. Ľudské pozostatky musia byť bezpečne umiestnené vo vhodnej nádobe s uzatvárateľným vekom a chránené proti porušeniu. Poplatok za prevoz urny spoločnosť nevyžaduje. Prevoz rakiev neumožňuje.

V.-Sevcikova-1
Hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika Mgr. Veronika Ševčíková
Ako ďalej informovala hovorkyňa Mgr. Veronika Ševčíková, letecké spoločnosti Travel Service, flydubai aj České aerolínie umožňujú bezplatnú prepravu ľudských pozostatkov v urnách ako súčasť príručnej batožiny na palube lietadla. Urny nesmú byť vyrobené z kovu, z keramiky alebo zo žuly, musia byť označené adresou a chránené proti poškodeniu. Je potrebné predložiť potvrdenie o kremácii a úmrtný list. Všetky tri letecké spoločnosti umožňujú aj prepravu ľudských pozostatkov v rakvách v nákladnom priestore lietadla. Tie musia byť umiestnené v chladiacom batožinovom priestore v cínovej alebo v olovenej rakve, vonkajší obal môže byť z dreva. Leteckej spoločnosti treba preukázať potrebnú dokumentáciu vrátane úmrtného listu, potvrdenia z ambasády a pod.

O bezpečnostných opatreniach platiacich na letiskách, vrátane zakázaných predmetov, ktoré nemožno vziať na palubu lietadla, sa mohli záujemci dozvedieť aj na krátkej prednáške zamestnancov bezpečnostnej ochrany letiska počas Dní otvorených dverí, ktoré sa konali 13. – 15. augusta 2015. Bratislavské letisko M. R. Štefánika tento rok otvorilo svoje brány verejnosti už po tretíkrát. Najväčšie slovenské civilné letisko počas exkurzie navštívilo 1 200 návštevníkov, ktorí sa vopred zaregistrovali cez webovú stránku letiska www.bts.aero.

Návštevníci absolvovali prehliadku verejnej aj neverejnej časti terminálu. Na úvod každej z exkurzii si vo verejnej časti odletového terminálu letiska mohli prezrieť vystavenú pyrotechnickú techniku zamestnancov Hraničnej a cudzineckej polície Ministerstva vnútra SR, vrátane balistických kufrov či vozidla dynasafe a videli ukážku práce policajných psovodov. Zamestnanci Colnej správy prezentovali zakázané dovážané predmety (krokodílie čižmy, slonie kly a podobne). Zalietať na leteckom simulátore návštevníkom bratislavského letiska umožnila Katedra leteckej dopravy FPEDAS Žilinskej univerzity v Žiline, čo bola jedna z noviniek a lákavých atrakcií tohto ročníka DOD.

„Na odstavnej ploche na návštevníkov čakal aj tento rok vystavený vládny špeciál Tupolev TU-154 patriaci Leteckému útvaru Ministerstva vnútra SR. Novinkami oproti minulému roku boli ukážka lietadla používaného pri leteckých výcvikoch Diamond DA-20 patriaceho leteckej škole Jet Age a lietadla Zlin Z-142 patriaceho Katedre leteckej dopravy FPEDAS Žilinskej univerzity v Žiline, používaného pre základný výcvik pilotov. Ďalšou novinkou bola ukážka vrtuľníka Mi 171 z Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR. Už tradične mohli návštevníci vidieť aj letiskovú techniku, konkrétne hasičské vozidlo Scania a ukážku práce zamestnancov biologickej ochrany letiska – ukážku dravca, jeho vybavenie (bydlo, ošatenie sokoliara),“ dodala hovorkyňa Letisko M. R. Štefánika Mgr. Veronika Ševčíková s tým, že samozrejmosťou bolo sledovanie vybavovacieho procesu na ploche letiska, vzletov a pristátí lietadiel a práce zamestnancov letiska v celom vybavovacom procese.
Späť na tému Súčasnosť
 
Podporte náš článok