Reportáž z krematória

04.07.2016

Ako prebieha kremácia

Na Slovensku v posledných rokoch vzrastá dopyt po kremácii, respektíve spôsobe pohrebu zomrelého, pri ktorom je telo spálené. Niektorí ľudia majú zo spopolnenia strach, respektíve obavy aj preto, že o samotnom procese kremácie sa veľa nehovorí, a vznikajú tak rôzne nepravdivé fámy. Poďte sa s nami pozrieť, ako prebieha spopolnenie ľudského tela do krematória Hustopeče, ktoré je najmodernejšie v Českej republike. Ani na Slovensku sa mu zatiaľ ešte žiadne nemôže rovnať.

Ako nás informoval riaditeľ krematória Hustopeče Ing. Zdeněk Valíček, zodpovedný pracovník prevádzky prevezme telo zosnulého, vrátane všetkých potrebných dokladov. Následne na obhliadajúci list zosnulého a rakvu umiestnia nálepky s identifikačným úradným číslom, ktoré slúžia na označenie tela od uskladnenia až po jeho samotnú kremáciu. Všetky potrebné doklady sú, samozrejme, uložené v kancelárii riaditeľa krematória.  

 
hustopece-krematorium_4687
Riaditeľ krematória Ing. Zdeněk Valíček, foto Ondera

♦ Rakva s telom zosnulého je následne umiestnená do jedného z chladiacich zariadení. Krematórium disponuje kapacitou uloženia 60 tiel, z toho vnútorný box má kapacitu 36 tiel a vonkajšie chladiace zariadenie 24 tiel. ♦ Riaditeľ krematória Ing. Zdeněk Valíček vypracuje zoznam s denným poradím spopolnení. Pracovníci si následne podľa neho berú z chladiaceho boxu rakvy s telami, ktoré umiestňujú na stôl pred jednotlivými pecami. V tú chvíľu rakva dostáva kovový identifikačný štítok s úradným číslom, ktoré je totožné s dokladmi na rakve. Ide o trojnásobnú kontrolu, ktorá vylučuje akúkoľvek zámenu zosnulého. Tento kovový nespáliteľný štítok prejde kremáciou a bude identifikovať zosnulého po spopolnení.

♦ Rakva sa môže zaviesť do čistej kremačnej komory, ktorá je zohriata na 750 stupňov. Kremačná pec KP 150 je plne automatická, zodpovedá všetkým technickým požiadavkám a patrí medzi najmodernejšie vo svojej kategórii. Je vybavená systémom kontroly pyrolýzy CAR. Toto patentované zariadenie zaručuje optimálnu funkčnosť pece a optimálne prevádzkové podmienky. Treba uviesť, že kremačná pec je konštruovaná tak, aby bolo možné spopolňovať iba jedného zosnulého v rakve. Podľa jej rozmerov je teda evidentné, že do otvoru sa môže vložiť iba jedna jediná rakva.

♦ A koľko trvá priemerné spopolnenie? „Spopolnenie bežného smrteľníka trvá niekde medzi 60 až 80 minútami, ale kremácia môže trvať aj 2,5 hodiny. Samotný proces totiž závisí od použitého materiálu rakvy, telesnej konštrukcie zosnulého a podobne,“ vysvetľuje riaditeľ krematória Ing. Zdeněk Valíček s tým, že kým dôjde k spopolneniu zosnulého, musí prehorieť rakva, a preto medzi najrýchlejšie kremácie patria tie, pri ktorých je topoľová rakva. Naopak, najdlhšie trvajú spopolnenia zosnulých, ktorí zomreli na rakovinu. Toto ochorenie sa totiž v súčasnosti lieči s použitím preparátov, ktoré viažu ťažké kovy a tie v organizme bránia horeniu. V tomto prípade samotný proces prebieha s podporou horákov, keďže pec je vybavená manuálnym ovládaním. Problémom sú aj kardiostimulátory, ktoré neboli vybrané pri pitve, pretože im pri horení vybuchujú batérie.
 
hustopece-krematorium_4713
Spopolnené ostatky s fragmentami sú stiahnuté z kremačnej komory, foto Ondera

♦ Po samotnej kremácii sú spopolnené ostatky s fragmentami stiahnuté z kremačnej komory do dopaľovacej komory. Tu sa nachádzajú aj všetky kovové časti, ktoré nezhoreli, či už sú to kovové svorky z rakvy, kovové doplnky z oblečenia, titánové kĺby, a podobne. Následne je popol zbavený magnetom kovových ostatkov a upraví sa tak, aby bol jemný. Nakoniec je popol, vrátane identifikačného štítku, umiestnený do plastovej urny, ktorá je taktiež označená rovnakým číslom.

♦ Urna potom putuje do skladu urien, kde čaká na vyzdvihnutie. Krematórium Hustopeče vydáva urnu s popolom len zmluvnej pohrebnej službe. Ako povedal riaditeľ krematória Ing. Zděnek Valíček, celý proces spopolnenia trvá od prijatia zosnulého v truhle, vybavenia dokladov, cez samotnú kremáciu až po úpravu popola priemerne 4 hodiny.

♦ Celý objekt krematória Hustopeče spĺňa najprísnejšie technické, hygienické a bezpečnostné štandardy. Prevádzka je zabezpečená najnovším kamerovým systémom a je napojená na mestskú políciu. Štandardná pracovná doba je od 7.00 – 18.00, ale prevádzka vie prijať telo zosnulého aj mimo pracovnej doby. Krematórium Hustopeče mesačne robí priemerne 350 kremácií, pričom pece bežia 5-6 dní v týždni v závislosti od počtu zosnulých.

Pripravil Marcel Lincényi, foto Pavel Ondera © Slovenské pohrebníctvo
publikované vo vydaní SP II. 2016
Späť na tému Súčasnosť
 

Kliknutím na obrázok otvoríte fotoprílohu
Prezrite si pohodlne ďalších 14 fotografií
Podporte náš článok
Fotogaléria k článku