Aby sa história nezopakovala

27.01.2016

Prvé múzeum holokaustu na Slovensku

 Sereď – Pracovný koncentračný tábor v Seredi po viac ako 70 rokoch opäť otvoril svoje brány. Na mieste pôvodného tábora, v ktorom bolo počas druhej svetovej vojny väznených približne 16-tisíc Židov, vznikla stála expozícia Múzea holokaustu v Seredi. Jeho otvorenie je významným krokom Slovenska, ktorým sa posúvame bližšie k vyrovnaniu sa s vlastnou minulosťou.

Prvých návštevníkov privítali na mieste pracovníci SNM – Múzea židovskej kultúry na čele s profesorom Pavlom Mešťanom, ktorý je autorom projektu rekonštrukcie pracovného koncentračného tábora. Na otvorení Múzea sa zúčastnil prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico, predseda vlády Českej republiky Bohuslav Sobotka, predseda Národnej rady Slovenskej republiky Peter Pellegrini, podpredseda izraelského parlamentu Knesset Yitzhak Vaknin, minister kultúry Slovenskej republiky Marek Maďarič a mnoho ďalších hostí.  Výnimočnú atmosféru popoludnia doplnil prejav pamätníka, ktorý prežil nielen internáciu v pracovnom koncentračnom tábore v Seredi, ale aj prevoz do vyhladzovacieho tábora.  O bolestnej minulosti hovoril pán Naftali Fürst.

IMG_2697
Vedúci sereďského múzea
Martin Korčok a Naftali Fürst,
viac foto v galérii
„Múzeum holokaustu v Seredi je prvým múzeom holokaustu na Slovensku a predstavuje významný míľnik vo vnímaní citlivého a komplikovaného obdobia druhej svetovej vojny a slovenského štátu,“ hovorí Martin Korčok, vedúci seredského múzea. „Naša expozícia je v prvom rade mementom všetkých obetí holokaustu na Slovensku a s dôrazom na tých, ktorí boli väznení priamo tu, v Seredi. No okrem toho má aj ďalšie rozmery – je miestom, kde môžu potomkovia obetí nájsť posledné zmienky o svojich predkoch, ale aj miestom, ktoré predstavuje jeden z najdôležitejších odkazov pre budúce generácie bez ohľadu na rasu či náboženské vierovyznanie: ľudstvo nesmie dopustiť, aby sa história zopakovala“, dodáva.

Spisovateľ Elie Wiesel je jedným z najznámejších propagátorov myšlienky, že jedinou prevenciou proti opakovaniu hrôz holokaustu a genocídy je ich neustále pripomínanie. Nie je však jediný – na tejto myšlienke sa v podstate zhodujú všetci historici, politológovia, sociológovia či psychológovia. „Práve preto sme v Seredi vybudovali Vzdelávacie centrum, v ktorom budeme organizovať výchovné a vzdelávacie podujatia, semináre a školenia určené pre pedagógov, žiakov základných a stredných škôl, ale aj študentov vysokých škôl či pre verejnosť. Jeho hlavným cieľom je všetkým záujemcom priblížiť život Židov na Slovensku, ich kultúru a zvyky, ale najmä ich minulosť,“ vysvetľuje profesor Pavol Mešťan, riaditeľ SNM - Múzea židovskej kultúry. Dodáva, že vzdelávacie stredisko sa uchádza aj o akreditáciu od ministerstva školstva, aby mohlo vykonávať vzdelávaciu aktivitu na vysokej odbornej úrovni.

Múzeum holokaustu v Seredi je umiestnené priamo v areáli bývalého pracovného koncentračného tábora, v ktorom sa nachádza päť budov. V súčasnosti sú pre verejnosť dostupné len dve, prvá a piata. V najbližšom období sa však dokončí rekonštrukcia aj budovy číslo 4. V prvej sa nachádza expozícia zameraná na riešenie židovskej otázky na Slovensku v rokoch 1938 - 1945. V druhej budove bude zriadená expozícia ubytovania väzňov a ich pracoviská - stolárska, betonárska, krajčírska a zámočnícka dielňa. V tretej budove bude znázornené ubytovanie väzňov v období, keď tábor fungoval výhradne ako koncentračný. V predposlednom baraku bude umiestnený pamätník všetkým zavraždeným Židom zo Slovenska a spomienka na záchrancov, ktorí s nasadením vlastného života pomáhali svojim prenasledovaným spoluobčanom. V druhej časti štvrtého objektu sa návštevníci budú môcť dozvedieť viac o všetkých koncentračných táboroch na Slovensku a o miestach, kam boli väznení Židia zo Slovenska deportovaní. Piata budova je sídlom Vzdelávacieho centra.

O vzniku Múzea sa hovorilo už od roku 2009, kedy vláda toto miesto vyhlásila za národnú kultúrnu pamiatku a vydala uznesenie, v ktorom poverila ministra kultúry zriadením Múzea holokaustu v Seredi. Stavebné práce budú pokračovať aj po oficiálnom otvorení Múzea, na rekonštrukciu ešte čakajú dve budovy. „Múzeum bude otvorené 5 dní v týždni od nedele do štvrtka od 9.00 do 16.00. Tešíme sa na vás,“ dodáva Martin Korčok.

Tlačová správa SNM Múzeum židovskej kultúry, foto Pavel Ondera © Slovenské pohrebníctvo
redakcia do správy nezasahovala
Späť na tému Súčasnosť
 

Kliknutím na obrázok otvoríte fotoprílohu
Prezrite si pohodlne ďalších 29 fotografií
Podporte náš článok