Manitou Springs Emma Crawford Coffin Races!

19.06.2014

Preteky s rakvami Emmy Crawford v Manitou Springs

Ťažko si viete predstaviť ľudí v maskách behajúcich okolo rakvy? A ešte k tomu sa všetci usmievajú a najväčší úsmev má osoba v rakve? Preteky s rakvami naozaj nie sú výmyslom! Každoročne si táto akcia získava viac fanúšikov. Takáto zábava vznikla v malebnom mestečku Manitou Springs v Colorade. Je to pre nich ako nejaká predpríprava na Haloween. Vymyslia si masky, upravia a ozdobia si truhlu podľa svojich predstáv a ide sa na to. Dokonca sa predbiehajú, kto bude lepšie vyparádený a vyhráva aj originalita dekorácií. Keby ste sa chceli zúčastniť, tak stačí ísť do Colorada, zaregistrovať sa, spĺňať pár požiadaviek a môžete sa zúčastniť tejto šialene zábavnej udalosti.

Pravidlá sú jednoduché: Každý súťažiaci tím musí mať samozrejme rakvu, ktorú pred začatím skontrolujú hasiči. Rakva musí byť minimálne 2 metre široká, 5 metrov dlhá a obsahovať rukoväte pre bežcov. Každá rakva musí mať 4 pevne pripojené kolesá, aby sa s ňou dalo pretekať a spredu musí mať pripevnené registračné číslo. Samotný tím pozostáva zo štyroch pretekárov nad 18 rokov, ktorí budú rakvu tlači. Musia byť v priamom kontakte s rakvou. V nej sa nachádza ďalšia súťažiaca osoba, ktorá znázorňuje Emmu Crawford. Všetky Emmy musia mať na hlave počas pretekov prilbu. Úlohou pretekárov je udržať rakvu v jazdnom pruhu, pretože inak budú diskvalifikovaní. Pretekajú spolu dve rakvy, kde rýchlejšia vyhráva. Rakvy so štyrmi najrýchlejšími časmi pretekajú v záverečných jazdách. V tých sa rozhodne o víťazovi. Závod je dlhý 585 stôp, teda 178 metrov.

emma crawford
Emma Crawford
Určite sa pýtate, ako a prečo vznikli takéto preteky? História tejto zábavy má hlbšie korene a neoddeliteľnou súčasťou je aj príbeh krásnej mladej ženy z Manitou Springs Emmy Crawford. Od roku 1800 prišlo do mesta mnoho ľudí, neskôr aj Emma, hľadať v jeho prameňoch liek na tuberkulózu. O Emme sa vždy hovorilo ako o ušľachtilej a veľkorysej, ktorej ústa nikdy nevypustili nevľúdne slovo. Bola často opisovaná ako veľmi krásna, štíhla mladá dáma s dlhými hnedými vlasmi. Aj z fotografií sa dá vyčítať jej jemná citlivá tvár s krásnymi modrými očami. Jej matka bola známa pianistka a mala dosť finančných prostriedkov, aby svojej dcére Emme dopriala, čo potrebovala. Sprevádzala ju na dlhej ceste z Bostonu do Manitou Springs a našla si divadlo, kde mohla koncertovať, len aby bola blízko pri svojej dcére.

Emma Crawford bola spiritualistka a veľa hodín trávila na verande svojho domu na Ruxtonovej ulici pozerajúc sa na hory Manitou. Bola fascinovaná indiánskou tradíciou a skoro až posadnutá jedným vrchom – Red Mountain (Červená hora). Mala neskrotnú túžbu na ňu vyliezť. Keďže bola chorá, jej najbližší jej neodporúčali robiť také namáhavé veci v takom krehkom stave. Raz sa ale vytratila z domu a začala výstup sama. Dosiahla neuveriteľné a vyšla na samotný vrchol až k stromu Pinon, ktorý sa na Červenej hore vypínal. Keď sa večer dostala domov, veľmi unavená, ale triumfálne spokojná vyhlásila, že si želá byť pochovaná pod tým stromom na vrchole. Emma sa po výstupe cítila veľmi dobre a dokonca začala plánovať svadbu so svojim snúbencom. Žiaľ, keď jej svadobné šaty už boli pripravené, tak sa jej zdravotný stav veľmi zhoršil. Nepomohla už ani pramenitá voda či čerstvý vzduch z hôr. Emma Crawford zomrela na jar v roku 1890.

Jej snúbenec sa so zlomeným srdcom rozhodol, že jej splní posledné želanie a pochová ju na jej vytúžené miesto. Pokúšal sa odkúpiť na vrchole kus zeme, kde by mohla byť pochovaná. Nemohol ale nájsť nikoho, kto by tam mal vlastnícke právo. Neoblomne však trval na tom, že jej vykope hrob na tomto mieste, a tak aj urobil. Tým sa začala náročná úloha pre dvanástich mužov, ktorí niesli jej telo v truhle až na samotný vrchol Červenej hory.

Takto vznikla legenda Emmy Crawford. Tá by ale medzi ľuďmi neprežila, keby ju nepodporoval mladík Bill Crosby. Ten každý rok konal púť na toto miesto a ozdobil jej hrob prekrásnymi kvetmi. Jej pozostatky tam odpočívali pokojne až do roku 1912. Potom sa železničná spoločnosť Louisville a Nashville rozhodla vybudovať odklon dopravy cez vrchol tejto hory. Takže pohybom ťažkej techniky, ako aj silou času sa objavili pozdĺž Červenej hory jej kosti, strieborné rukoväte a štítok z jej rakvy. Všetky nájdené artefakty boli prevezené do mestskej haly v Manitou Springs. Obyvatelia pátrali po jej rodine, ale nikto nemohol nájsť ani jej talentovanú mamu pani Crawford, ani jej snúbenca Hildebranda. Neskôr jej kosti pochovali na mestskom cintoríne, kde odpočíva dodnes. Je veľa možností ako ukončiť tento tragický príbeh. Čo sa stalo s jej mamou alebo snúbencom? To nikto nevie. Jediné čo sa zistilo bolo to, že jej sestra Alica Crawford bola po matke veľmi nadaná, talentovaná a slávna herečka.

Je smutné, že sa o Emme vie len tak málo. Ale aj to stačilo nadšencom tohto príbehu vytvoriť nezabudnuteľnú tradíciu v mestečku Manitou Springs. Vďaka týmto ľuďom je Emmina pamiatka každoročne pripomenutá a oživená. Jej dvojníčky vychádzajú do ulíc, nasadajú do rakiev a chlapmi sa znova nechávajú vyviesť na miesto, ktoré Emma tak milovala, na Červenú horu, aby sa znova z vrchu mohla rozhliadnuť na nádhernú a malebnú krajinu okolia Manitou Springs.

Až to niekoho zaujalo natoľko, že sa rozhodol tam ísť na jednom zo svojich výletov po svete, tak sme nadšení! Určite to bude nezabudnuteľný zážitok. Najbližšie preteky sa budú konať 25. 10. 2014. Organizátori vás srdečne pozývajú. Bude to jedna z výnimočných udalostí, pretože sa tam objaví aj spevák Randy Reames z Parkeru. Pred niekoľkými rokmi prišiel na preteky, aby sa zúčastnil súťaže spojenej s festivalom. Vtedy vystúpil pred dav a predstavil svoju pieseň Balada pre Emmu Crawford zo svojho nového CD. Týmto podporil oslavu Dňa Emmy. Odvtedy touto piesňou pravidelne otvárajú preteky. Tento rok opäť príde Randy osobne a spolu s Robertom Elrodom zaspievajú pre všetkých účastníkov.
Späť na tému Zo života
 

Kliknutím na obrázok otvoríte fotoprílohu
Prezrite si pohodlne ďalších 6 fotografií

 

Podporte náš článok
Fotogaléria k článku