Prvé na Slovensku

19.02.2018

Krematórium pre zvieratá

Mŕtve zvieratá v minulosti končili v kafilérii, alebo ich ľudia potajomky zakopávali na záhrade či v lese. Alica Klamová sa to rozhodla zmeniť a pred desiatimi rokmi v Jabloňovom otvorila prvé krematórium pre zvieratá na Slovensku – PetHeaven, aby sa majitelia mohli so svojim domácim miláčikom dôstojne rozlúčiť a nechať si naň pamiatku v podobe popola.

Prvé zvieracie krematórium na Slovensku PetHeaven ste otvorili v roku 2008. Ako ste sa dostali k pohrebníctvu?
Celé to začalo v roku 2008, keď sme s manželom odkúpili budovu po bývalom družstve a rozhodli sme sa skúšobne prevádzkovať zvierací hotel PetWorld, s. r. o., keďže máme radi psíkov. V novom útulku bolo dostatok miesta, a tak som rozmýšľala nad tým, ako ho efektívne využiť. Vtedy som si uvedomila, že predsa aj smrť patrí k zvieraciemu životu a aj so psom sa dá rozlúčiť dôstojne. Musím povedať, že sme nemali vôbec žiadne skúsenosti s krematóriom či pohrebníctvom.

Kde ste sa inšpirovali, keď ste začali prevádzkovať nové zvieracie krematórium?
Začiatky neboli vôbec jednoduché, keďže sme v pohrebníctve predtým nikdy nerobili a nemali sme sa od koho učiť. Pustili sme sa do rekonštrukcie priestorov, ktoré by vyhovovali pre kremáciu, na internete sme si pozreli pec, ktorá by bola vhodná na tento účel, a začali sme vybavovať potrebné povolenia. Náš zámer bol nový aj pre úradníkov, ktorí boli spočiatku prekvapení, nakoľko sa s takouto požiadavkou dovtedy nestretli, ale nakoniec sme vybavili všetky potrebné doklady. Možno nám zo začiatku pomohlo aj to, že sme okolo nášho zámeru nerobili takú medializáciu, čím nám niektorí neprajníci nehádzali polená pod nohy tak, ako to môžeme vidieť teraz pri zvieracom cintoríne, ktorý sa snaží založiť herečka, moderátorka a humoristka Elena Vacvalová. Pomohlo nám taktiež to, že sme v priemyselnej zóne, kde nie sú obytné časti, ale len spoločnosti. Takže ku zvieraciemu krematóriu sme sa dostali ako slepé kura k zrnu a rok po roku ho vylepšujeme. Zo začiatku sme vyrábali len jednoduché keramické urny, no postupne sme našli dodávateľov tých najkvalitnejších urien. Najnovšie sme zakúpili modernú chladničku pre prípad, že by sme mali nárazovo viacej objednávok.

Aký je rozdiel medzi kafilériou a zvieracím krematóriom?
Základný rozdiel je v tom, že do kafilérie idú všetky biologické odpady zo zdravotníckych zariadení a uhynuté zvieratá na veterine, doma či na ulici, takže neviete, kedy a ako skončilo vaše zviera. My robíme kremáciu každého zvieratka zvlášť, preto vieme dávať majiteľovi aj samotný popol.
 
jablonove-krematorium_1559
Alica Klamová: Klienti dostávajú zamatové vrecko s popolom a môžu ho rozptýliť na záhrade, alebo v lese, kde chodili so svojím psíkom na prechádzky.
PetHeaven je symbolický názov pre Vaše kremačné zariadenie, ktoré slúži na spaľovanie ostatkov štvornohých miláčikov. Ale viete zabezpečiť kremáciu aj pre ostatných domácich miláčikov?
Najčastejšie robíme kremáciu psíkov a mačiek, potom papagájov, potkanov či domácich zajacov. Spravili sme však aj kremáciu leguána, veľhada kráľovského, prasiatka či srnky bamby. Kremáciu ale vieme zabezpečiť takmer pre všetky zvieratká, ktoré majú ľudia doma, alebo im behajú po dvore, milujú ich a chcú sa s nimi dôstojnejšie rozlúčiť. Jedinou výnimkou je kôň, keďže naša súčasná pec je obmedzená na 200 kilogramov. Kremácia zvieratka trvá v priemere hodinu, jej celkové trvanie závisí od váhy a veľkosti zvieratka, najmenej 30 minút a najviac 2 hodiny.

Aký je záujem o túto službu kremácie zvierat?
Kremácia je v prvom rade určená pre tých ľudí, ktorí sa chcú rozlúčiť so svojim zvieratkom dôstojnejšie. Záujem o naše krematórium rastie. Naše služby v prvom rade využívajú ľudia, ktorí nás poznajú, pretože u nás mali zvieratko v zvieracom hoteli, ale volajú nám aj takí ľudia, ktorí sa chcú informovať na samotný proces kremácie zvieraťa.Služby poskytujeme pre celé Záhorie, ale oslovujú nás klienti z celého Slovenska, pretože popol vieme poslať aj poštou, takže klienti nemusia čakať.

Ako reagujú ľudia, ktorí Vám volajú prvýkrát? Sú prekvapení, že vôbec existuje kremácia pre zvieratá?
Keď volajú, už nie sú prekvapení, lebo už majú nejaké informácie od priateľov, alebo z internetovej stránky, kde si tiež môžu nájsť detaily ohľadom technického zvládnutia kremácie. Takisto zabezpečujeme kremáciu aj pre zvieratká, ktoré uhynú vo veterinárnych ambulanciách v prípade, že si to klient želá.

Dávate ľuďom popol do urien tak, ako pri bežnej kremácií zosnulých ľudí?
Áno, väčšina ľudí si zoberie popol zvieraťa domov v urne. V rodinách sa stáva, že si popol obľúbeného zvieratka rozdelia na viac častí medzi rodičov a detí. Sú aj takí, ktorí tvrdia, že doma nemôžu mať urnu s popolom, tak dostávajú zamatové vrecko a rozptýlia ho na záhrade, alebo v lese, kde chodili so svojím psíkom na prechádzky. Mali sme napríklad klienta, ktorý rozsypal popol na troch miestach, z toho aj vo Francúzsku. No a zabezpečovali sme kremáciu aj v prípade už raz pochovaného psa, ktorého ostatky sa majitelia rozhodli vykopať, pretože sa rozhodli presťahovať.

Koľko stojí kremácia zvieratka?
Cena kremácie zvieraťa závisí od jeho váhy. Pohybuje sa od 58 eur za malého psa do 5 kilogramov, čo je napríklad jorkšírsky teriér, až do 200 eur za väčšieho psa. Musím povedať, že cena za kremáciu nie je oveľa drahšia ako poplatok za kafilériu, akurát s tým rozdielom, že my spopolňujeme jednotlivo, každé zvieratko zvlášť.

Počas rozhovoru ste mali telefonát klienta, ktorý si želal byť prítomný počas kremácie svojho domáceho miláčika. Je to bežná služba u Vás?
U nás je možná kremácia zvieraťa aj za účasti majiteľa. V tomto prípade si naplánujeme činnosti tak, aby majiteľ čo najmenej čakal a popol dostal už do 3 hodín po začatí kremácie.

Všimli sme si, že spolupracujete so spoločnosťou TOPA a klientom pri kremácii ponúkate aj možnosti odtlačkov labiek ich milovaných zvieratiek. Aký je záujem o túto službu?
Áno, máme výbornú spoluprácu s Tomášom Strížom, ktorý v rámci spomienkových predmetov TOPA TOUCH ponúka prívesky s odtlačkami labiek zvieracích miláčikov do zlata alebo striebra. Najväčší záujem je o odtlačky labiek v tvare srdca. Spolupracujeme aj s inými firmami, máme plný sklad zaujímavých urien pre zvieratká.

Aké sú Vaše najbližšie plány do budúcnosti?
V budúcnosti by som chcela určite pokračovať v modernizácii tejto služby a ísť dopredu s dobou. Plánujem zakúpiť modernejšiu a ešte výkonnejšiu pec a taktiež by som chcela zakúpiť moderné technológie, aby bolo možné sledovať kremáciu zvieratka online pre tých klientov, ktorí si to časovo nemôžu dovoliť.

Pripravil Marcel Lincényi, foto Pavel Ondera © Slovenské pohrebníctvo
publikované vo vydaní SP III. 2017
Späť na tému Súčasnosť
 

Kliknutím na obrázok otvoríte fotoprílohu
Prezrite si pohodlne ďalších 12 fotografií
Podporte náš článok
Fotogaléria k článku