Rekonštrukčné práce pokračujú

21.10.2015

Čachtický hrad čaká nová vyhliadka

Zo stručnej prehliadky vlastníkov obce, panstva a Čachtického hradu vidno, že medzi jeho majiteľmi sa vystriedalo množstvo významným uhorských rodov, vrátane kráľa. V súčasnosti je vlastníkom hradu obec Čachtice. Nová nádej pre pevnosť nastala v rokoch 2012 – 2014, keď tu prebiehal projekt statického zabezpečenia veľkej časti hradu a po prvýkrát sa robil aj archeologický výskum. O rekonštrukcii, ale aj budúcnosti tejto preslávenej pevnosti sme sa rozprávali s Elenou Čapošovou z obce Čachtice, ktorá spravuje Čachtický hrad.

Čachtický hrad bol znovuotvorený dňa 20. júna 2014. Čo sa podarilo spraviť počas rekonštrukcie?
Počas rekonštrukcie v rokoch 2012 – 2014 sa zrealizovalo statické zabezpečenie veľkej časti hradu a robil sa tu aj rozsiahly archeologický výskum. Pokiaľ sa však pozriete okolo, stále je tu práce ako na hrade.

V súčasnosti je hrad síce otvorený, ale stavebný ruch tu neutícha. Aké práce prebiehajú na pevnosti v súčasnosti?
Podarilo sa nám získať v rámci projektu Obnovme si svoj dom, ktorý každoročne vyhlasuje Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky dotáciu na ďalšiu obnovu hradu. V spolupráci s Národným úradom práce zamestnávame nezamestnaných, a tak môžeme intenzívne pokračovať v ďalších prácach na hrade. Aktuálne prebiehajú práce na druhej bráne, ktorá je v havarijnom stave. Vypadané kamene sa budú domurovávať, v minulých dňoch tu prebehol archeologický výskum, teraz prebieha architektonicko-historický výskum a na konci prác bude vymenená aj vstupná brána.

IMG_7279
Elena Čapošová, foto Ondera
Na pevnosti sa už veľa spravilo, ale určite je potrebné ešte spraviť omnoho viac.
Na hrade je toho veľa, čo by sme ešte potrebovali a chceli spraviť. Určite tu bude v rámci niektorého z projektov prebiehať výskum vedľa hospodárskej budovy. Musíme do budúcna zabezpečiť kompletné odvodnenie hradu, lebo máme dosť veľké problémy s vodou, ktorá tečie kade-tade. Radi by sme urobili vyhliadku priamo z kaplnky, odkiaľ by mohli mať návštevníci výhľad na celý región. Táto úloha bola naplánovaná aj počas rekonštrukcie, no žiaľ, neostali na ňu finančné prostriedky, keďže bolo potrebné urobiť prioritnejšie úlohy.
 
Hrad je preslávený najmä Alžbetou Báthoryovou a jej legendou o týraní dievčat, ktoré sa malo diať v podzemí. Realizovali ste, respektíve plánujete uskutočniť rekonštrukciu podzemia pod pevnosťou?
Počas realizovanej rekonštrukcie sa odkryli aj nové podzemné priestory, ktoré boli predtým zakryté nánosmi hliny. Stále však nie sme na úrovni Čachtického hradu z minulosti. Niektoré časti sa zase zakryli, aby sa uchovali do budúcna. Ďalším fenoménom je čachtické podzemie pozostávajúce z chodieb asi pod polovicou Čachtíc. Podzemie patrí poľnohospodárskemu družstvu a občianske združenie Čachtické podzemie sa oň stará. V minulosti sa hovorilo, že čachtické podzemie bolo prepojené s hradom, dokonca až s mestom Vrbové či Novým Mestom nad Váhom, ale chodba nebola nájdená.

Koľko finančných prosriedkov sa zatiaľ vložilo do rekonštrukcie pevnosti?
Do rekonštrukcie hradu sa v rokoch 2012 – 2014 preinvestovali financie z eurofondov vo výške 1 250 000 eur.

Pevnosť bola počas rekonštrukcie zatvorená 2 roky. Koľko návštevníkov si pozrelo hrad od jeho znovuotvorenia?
V minulom roku sme mali od 20. júna približne 50 000 návštevníkov, čo bola vysoká návštevnosť. Aj v súčasnosti máme vysokú návštevnosť, najmä cez víkendy.

Na čo všetko sa najviac pýtajú návštevníci? Na legendy o Alžbete Báthoryovej?
Áno, určite, takmer všetci návštevníci majú v hlavách knihu pána Nižňanského či film Báthory. Ľudia sú zvedaví, niečo čo je výnimočné, čo je zastrené rúškom tajomstva, ich fascinuje. Alžbeta Báthoryová je fenomén, ktorý nikde v Európe nie je.

Čo všetko pripravujete pre návštevníkov okrem nových zrekonštruovaných priestorov?
Pred dvomi týždňami tu hrala ľudová hudba Poľun zo Starej Turej, mali sme tu koštovku čachtického vínka. V rámci kultúrneho leta sme pre turistov pripravili veľmi zaujímavý program, do ktorého sa snažíme nejakým spôsobom zapojiť občianske združenia a organizácie, ktoré pôsobia v obci. Napríklad Jednota dôchodcov tu pripraví varenie slivkového lekváru z čachtických sliviek, cícerovej kaše, lebo sme cíceráci. Krajina Karpaty tu zase bude organizovať náučné aktivity, nebudú chýbať tvorivé dielne s ručnou výrobou dreveného šindľa. Svoju činnosť predstavia  miestni poľovníci. Na hrade taktiež chystáme deň detí.


Rozprával sa Marcel Lincényi, foto Pavel Ondera © Slovenské pohrebníctvo
publikované vo vydaní SP II. 2015

Späť na tému Súčasnosť
 
Podporte náš článok