Transport zosnulých

13.04.2015

Trendom pri transporte sú dodávky na mieru

Po druhý raz sa na výstave Slovak Funeral 2014 v Trenčíne predstavila spoločnosť AUTO M+V s. r. o. z Veľkého Meziříčí, zo susedného Česka. Firma bola založená v roku 2004 dvomi konateľmi – Vojtěchom Večeřom a Petrom Mladým. Práve náročnosť a dôraz na kvalitu u európskych zákazníkov sa stala motorom, ktorý posunul v priebehu rokov túto firmu na popredné pozície firiem EÚ so špecializáciou na prestavby pohrebných vozidiel.

„Na túto výstavu nás priviedla prezentácia našich pohrebných automobilov. Už v roku 2012 sme sa zúčastnili jej prvého ročníka, ktorý nás nadchol. Časť našej produkcie je totiž predávaná nielen v Česku, ale aj exportovaná na slovenský trh so špeciálnymi vozidlami,“ prezrádza jeden z konateľov firmy Vojtěch Večeřa.
 
Produkcia 100 špeciálnych áut ročne
Hoci pôvodne firma AUTO M+V mala zámer vyrábať pohrebné vozidlá pre pár individuálnych zákazníkov malosériovo, po 10 rokoch zo začínajúcej spoločnosti vyrástla firma s 20 zamestnancami, s produkciou 100 áut ročne. „Dôležitým momentom bolo, že v roku 2007 sme montážne dielne a kancelárie presunuli do nových priestorov v priemyselnej zóne Veľkého Meziříčí. V roku 2011 došlo k ďalšiemu rozšíreniu týchto montážnych priestorov a k navýšeniu ročnej produkcie až na 100 vozidiel, čím sme mohli uspokojiť väčší počet zákazníkov,“ prezrádza Vojtěch Večeřa. Väčšina špeciálne prestavaných vozidiel je exportovaná do krajín EÚ, najmä na nemecký, škandinávsky, český i slovenský trh.
 
IMG_4305Mercedes – najpoužívanejšia značka
Najpoužívanejšou značkou vozidiel v pohrebníctve je podľa slov konateľa Vojtecha Večeřu Mercedes Benz. „Táto značka ponúka ako dodávkové vozidlá Vito, V-Klasse a Sprinter, tak aj vozidlá, ktoré možno prerobiť na pohrebné limuzíny ako je MB E-Klase alebo nižšia trieda C-Klase. Limuzíny firmy AUTO M+V sa objavili v roku 2011 aj pri štátnom pohrebe posledného prezidenta Česko-Slovenska a prvého prezidenta Českej republiky Václava Havla.“
 
„Ako druhá najviac zastúpená značka je Volkswagen, ktorý do tohto odboru prináša dodávkové vozidlo VW Transporter, Caddy a Crafter.“
Po týchto silných značkách nasledujú ostatní výrobcovia dodávkových vozidiel ako sú napríklad Fiat, Opel, Renault, Citroën, Peugeot a podobne. Do všetkých týchto vozidiel vie firma AUTO M+V zhotoviť pohrebné vstavanie. Na trenčianskej výstave prezentovali vozidlá typu Mercedes Benz, a to Mercedes Benz Vito, V-Klasse, limuzína Mercedes-Benz E-Combi a Volksvagen Transporter.

Individuálne riešenia upravené na mieru
Ich konkurenčnou výhodou je vysoká kvalita dielenského spracovania, moderný dizajn, dodanie auta vrátane zápisu prestavby. Pohrebnú vstavbu zhotovia do akéhokoľvek typu dodávaného vozidla. Vozidlá vyrábajú pre jednu i viac rakví. „Každá zákazka je riešená individuálne a každé vozidlo opúšťajúce výrobnú halu je originál. Zákazník si môže vybrať z farby auta, dekoru, úložných priestorov a podobne. Pri technickom spracovaní kladieme dôraz na dizajn a hlavne na kvalitu našich vozidiel. Našou silnou stránkou je individuálny prístup ku každej zákazke,“ tvrdí konateľ.

Špičková technika a pohodlie rozhodujú
S premyslenou konštrukciou aj individuálnym vnútorným priestorom vedia vozidlá firmy AUTO M+V garantovať najvyšší možný komfort pre prácu pohrebných služieb. Špecifikom napríklad pri transportných vozidlách sú špeciálne výsuvné a zdvíhacie plošiny, ktoré sú zostrojené na maximálne uľahčenie práce s dôrazom na dizajn. Zákazník má voľbu medzi manuálnou a hydraulickou plošinou. Lift systém potom umožňuje rýchle prestavanie pracovnej plošiny z jednorakvovej na dvojrakvovú  verziu.

vystava-2014-report-velke_4411Pre tých, ktorí preferujú väčšiu prepravnú kapacitu, je určená práve 4-rakvová koncepcia, ktorá pohrebným službám šetrí čas i peniaze. „Štvorrakvová vstavba je určená predovšetkým tým, ktorí potrebujú väčšiu prepravnú kapacitu zamedzením viacerých jázd. Vstavba sa skladá zo železnej konštrukcie, v ktorej sú uložené dve plošiny, horné hydraulicky zdvíhacie a manuálne výsuvná, spodná plošina je tiež manuálne výsuvná. Zdvih hornej plošiny možno zastaviť v akejkoľvek pozícii,“ objasňuje konateľ firmy. Boky konštrukcie sú obložené pod spodnú hranu okien nerezovým plechom, na ktorom sú osadené výplne okien. Obloženie stropu môže byť podľa priania zákazníka čalúnené alebo v prevedení dekore dreva.

Trendy smerujú k dodávkovým vozidlám
Vo firme AUTO M+V majú vlastných dizajnérov, ktorí rešpektujú priania zákazníkov. „Klientov najviac zaujímajú netradičné prvky na vozidlách, aby sa odlíšili od konkurencie. Naše smútočné vozidlá dokážeme ozvučiť a púšťať pozostalým smútočnú hudbu či hovorené slovo. Vychytenou novinkou tohto roka je napríklad logo pohrebnej služby vyšité vo výpliach okien, osvetlenie nákladového priestoru LED diódami či pevné alebo automatické rolety v oknách. Snažíme sa inšpirovať aj nápadmi zo zahraničia, najmä z Nemecka či Talianska, aby sme zosnulým zabezpečili dôstojný obrad,“ uzatvára Vojtěch Večeřa.

Pripravila Zuzana Voštenáková, foto Pavel Ondera © Slovenské pohrebníctvo
publikované vo vydaní SP IV. 2014


Späť na tému Profesionáli

Kliknutím na obrázok otvoríte fotoprílohu
Prezrite si pohodlne ďalších 7 fotografií v plnej veľkosti
Podporte náš článok
Fotogaléria k článku