Kvety sú prejavom lásky, vďaky a spomienky

13.10.2011

Súčasná floristika v pohrebníctve

 Sú súčasťou predovšetkým slávnostných chvíľ v našom živote. Avšak ani poslednú rozlúčku so zosnulým, si bez kytíc a vencov nevieme predstaviť.
 
Tradícia kladenia ozdobných vencov na hrob sa objavuje už v 17.stor. Zelená farba, symbolizujúca večný život sa však objavuje už za čias Ježiša Krista keď "Obyvatelia Jeruzalema pri Jeho príchode do mesta kládli na cestu ratolesti "(Mt 21, 8), pravdepodobne palmové listy - symbol večného života. Takáto stále zelená farba ihličia, ako podkladu dnešných smútočných vencov, večný život pripomína i v súčasnosti.

S aranžovaním smútočnej floristiky sa stretneme i v bežných kvetinárstvach, ale prevažne je táto služba spojená s pohrebníctvami. Z praktických dôvodov pohrebné služby poskytujú svojim zákazníkom zväčša umelú výzdobu. Pri dnešných možnostiach a širokom sortimente, i  takáto dekorácia pôsobí dôstojne a krásne.  Záleží však pochopiteľne na zručnosti, kreativite a nápaditosti aranžéra, či aranžérky a na kvalite tovaru.

O svojich skúsenostiach nám porozprávala majiteľka pohrebnej služby v malej stredoslovenskej obci Pôtor, Božena Sľúková. Aranžovaniu vencov, kytíc, ikebán sa venuje šesť rokov. Najdôležitejšia, ako sama hovorí, je pre ňu spokojnosť zákazníka. Preto sa snaží vychádzať z danej situácie a empaticky vnímať požiadavky pozostalých aj v momentálnom citovom rozpoložení. Snaží sa vždy vyjsť v ústrety a pochopiť, poradiť, ponúknuť rôzne alternatívy.

Škála výberu, od tvarov vencov - po farby kvetov, je naozaj široká. Dôležitý je preto pri tejto práci cit a, dalo by sa povedať, určité skutočne umelecké nadanie. Veď nie každý by dokázal zladiť druh, tvar, farbu i veľkosť kvetov, aby celý výsledok nepôsobil fádne či naopak nesúrodo.

"V prvom rade sa opýtam, komu zákazník ide na pohreb. Či zosnulá(-ý) je mladší alebo starší, aký je rodinný pomer zákazníka k zosnulému a nakoniec v akej cenovej relácii si predstavuje výsledný tovar. Pre každú vekovú kategóriu sa hodia iné farby, iné kvety i tvary vencov. Pre starších zosnulých používam tvar kruhu, alebo oválu a farbu kvetov krémovú, žltú, bielu, väčšinou ruže, gerbery, kály. Ak je zosnulý mladý, použijem šípové puky, ľaliu, orchideu, tvar venca - srdce, slza, anjelské krídlo (tvar vypichovanej kytice). Keď napríklad robím veniec pre poľovníka, do kytice vložím doplnok, ktorý poľovníctvo charakterizuje - vetvička, žalude, sušená kôra. Na venci pre baníka nemôže chýbať zeleno čierna stuha. Nestalo sa mi, aby sme si so zákazníkmi neporozumeli, nedohodli sa a odišli by nespokojní." hovorí Božena Sľúková.
 
Okrem konkrétnych požiadaviek zákazníka je smútočná floristika prirodzene ovplyvňovaná i ročnými obdobiami. Na jar sa využívajú skôr pastelové farby a druhy kvetín, ktoré práve kvitnú i v záhradách. V novembri okolo sviatku Pamiatky zosnulých sa využívajú predovšetkým chryzantémy.  V zimnom období je záujem i o menšie dekoračné spomienkové venčeky v období Vianoc. Tu sa môžu uplatniť určité vianočné motívy, farby ako zlatá a strieborná, vianočná ruža, šišky a podobne. Sklenené gule a iné vianočné ozdoby sa však neodporúčajú. 
 
"Už pri nákupe a výbere tovaru mám predstavu, čo asi chcem robiť. Inšpirujem sa tým, čo sama vidím na cintorínoch, ale i na internetových stránkach kvetinárstiev a pohrebných služieb. Nikdy mi však nenapadlo robiť presné kópie toho čo sa mi páči. A neopakujem ani samu seba. Každý veniec je originál. Inak by ma to ani nebavilo robiť."
 
Vo väčších mestách je bežnejšie, že zákazníci navštívia skôr kvetinárstvá či pohrebné služby, kde si objednajú kytice i vence z čerstvých kvetov. Na dedinách však pretrváva tradícia praktickosti a trvácnosti, preto sa stále uprednostňuje umelá výzdoba.

"Pracujem síce iba s umelými kvetinami, ale vyberám si naozaj len kvalitný a krásny sortiment. Stáva sa mi, že veniec odo mňa vidím na hrobe v dobrom stave i po roku. Pokiaľ má zákazník záujem o čerstvé kvety, nie je pre mňa problém zariadiť ani takúto požiadavku."
 
Smútočná floristika v dnešnej dobe je naozaj na veľmi profesionálnej úrovni. Na hroboch už nenájdeme kostrbaté umelohmotné ihličie a ľalie z voskovaného papiera. Veniec samotný, a jeho uzavretý tvar kruhu, predstavuje večný kolobeh života v rôznych náboženstvách, nie len v kresťanstve. Je odkazom lásky živých k mŕtvemu. Je posledným symbolickým uctením si pamiatky zosnulého.
 
-kkr- © Slovenské pohrebníctvo

Späť na tému Floristika
Podporte náš článok