Smútočná ikebana

16.10.2011

Ikebany

Slovo ikebana, ako iste mnohí tušia, je japonského pôvodu. V našej západnej kultúre, si pod týmto pojmom možno predstavíme čosi úplne iné ako by si predstavil Japonec.  V ich kultúre sa ikebana rozvinula do umeleckého oboru.  Umenie ikebany sa riadilo prísnymi predpismi. Japonci, podobne ako iné smery východného náboženstva verili v posvätnú podstatu rastlín. Až neskôr toto umenie zovšednelo, dnes je súčasťou čajových obradov prebiehajúcich i v rodinách.
 
Kvety postupne strácali náboženský význam prenikali do všedného života ľudí. Napriek tomu, symbolický a duchovný význam, kvety do dnešných dní nestratili. Symbolika kladenia vencov k pamätníkom, na hroby, pamätné miesta to len potvrdzuje. I preto patria kvety neodmysliteľne k poslednej rozlúčke s blízkym, ktorý je odprevádzaný z tohoto sveta v záplave rôzne tvarovaných a druhovo zastúpených kvetov.
 
rakva10Smútočná ikebana je už zabehnutý floristický pojem. Stretneme sa s ňou v kvetinárstvach i pohrebníctvach. Ikebana je dekorácia z kvetov, niečo medzi vencom a kyticou. V zásade ide o aranžovanie kvetín do penovej hmoty. Tá sa nechá nasať vodou, pokiaľ ide o dekorácie z čerstvých rezaných kvetov, ale môže poslúžiť i suchá na kvety umelé. Takéto ikebany sa pripevňujú najmä na veko rakvy pri poslednej rozlúčke so zosnulým. Ikebany, podobne ako aj smútočné vence, vyjadrujú osobnosť zosnulého, alebo vzťah najbližších pozostalých k nemu.
 
Môžu ju využiť aj ako dekoráciu v obradnej miestnosti, kostole, či priamo na hrobe. Krása a praktickosť takejto dekorácie spočíva v jej stabilite, jednak drží svoj tvar,  je možné ju postaviť kamkoľvek. Ikebany sa dajú taktiež využiť pri výročiach zosnulého, kedy si jeho najbližší chcú uctiť pamiatku takouto aranžovanou pozornosťou. Tu sa už možno viac prihliada na druh príležitosti, či výročia zosnulého, alebo ročné obdobie.
 
V krajine vychádzajúceho slnka, ktorá je kolískou tejto aranžérskej techniky sa kladie dôraz na harmóniu línií, tvarov, a farieb. Zatiaľ čo u nás sa zdôrazňuje predovšetkým množstvo a krása kvetov, v Japonsku sú rovnako podstatné listy, stonky, konáriky a v neposlednom rade aj váza, či nádoba v ktorej má výsledný tvar vyniknúť. Celý princíp tejto kultivovanej techniky je postavený na troch hlavných bodoch symbolizujúcich nebo, zem a ľudstvo. Zmysel pre proporcie a zladenie, ako farieb tak i tvarov, by mohol byť inšpirujúci i pre dekorácie v našich končinách.
 
Neváhajte preto pri všetkých významných, smutných i radostných udalostiach použiť ako dekoráciu ikebanu. Profesionálne stvárnená pre konkrétnu príležitosť je ozdobou, ktorá je ústredným bodom celej výzdoby.
 
Späť na tému Floristika
Podporte náš článok