Veniec z brokolice

27.08.2012

Flóra 2012

 Koncom apríla sa v bratislavskej Inchebe uskutočnil už tradične ďalší ročník medzinárodnej výstavy Flóra. Okrem bohatej ponuky sadeníc, kvetín, zeleniny, semien, ktoré na výstavisku ďaleko prevažovali ostatný sortiment, sme tu mohli nájsť aj stánky s čokoládou, cukríkmi i obchodníkov s kuchynským riadom typu TV-Shoping. Čo nás však zvlášť potešilo, bola súťaž a napokon aj prezentácia jej výsledkov z oblasti smútočnej floristiky. V kategórii Junior, skončil na prvom mieste študent Strednej odbornej školy záhradníckej v Piešťanoch, Lukáš Valenta.
 
Jeho výtvory zaujali nielen porotu, čo sa napokon prejavilo na jeho umiestnení, ale aj širokú verejnosť ktorá jeho prácu obdivovala hádam najdlhšie. Požiadali sme ho o krátky rozhovor.
 
Vidíme tu urnu vsadenú do zvláštneho kvetu. Z čoho sa skladá a prečo vás napadlo umiestniť urnu práve tam?
flora-pohreb2Urna spolu s kvetom má symbolizovať krásu ľudského života a jeho koniec, keď z celkového tvaru máte dojem, že kvet sa zatvára a urnu s pozostatkami tak ukrýva. Ako podklad som použil mach do ktorého som umiestnil sušené listy palmového kvetu farbené na bielo tak, aby presvitala ich pôvodná farba. Kolorit som dotvoril umelou materinou dúškou a oživenie jednoduchých línií obohatil umelými olivovými ratolesťami aj s plodmi. Porote sa táto kombinácia páčila. Druhým exponátom do súťaže bol široký črepník v ktorého strede je zasadená cibuľa a povrch tvoria riečne z mušle z brehu Váhu, ktorý tečie cez Piešťany. Cibuľa zakvitne až na budúci rok a vtedy vynikne jeho celková krása.
 
Áno, všimli sme si, že sa nebojíte experimentovať. Dôkazom toho je i ďalší exponát, veniec z brokolice.
venec-brokolicaBrokolica ako ju poznáme z obchodov je vlastne kvet, napadlo ma, prečo ho nevyužiť. Vytvoril som jednoduchý veniec, doplnil som ho suchými tŕňovými konárikmi z agátu, ktoré symbolizujú bolesť a smútok. Zároveň som použil karafiáty, ktoré majú pomôcť túto bolesť zmierniť a utíšiť. Veniec z brokolice má za ideálnych podmienok rovnakú trvácnosť akú majú ostatné vence zo živých kvetov. Podmienkou je vlhkosť, či už prirodzená spôsobená počasím, alebo ju treba nahradiť rosením. Na slnku by veniec nevydržal dlhšie ako dva dni.
 
Ďakujeme Lukášovi za rozhovor a prajeme úspešné dokončenie štúdia. Veríme, že s jeho nápadmi sa ešte v budúcnosti stretneme pri rôznych príležitostiach.

flora-pohreb3


flora-pohreb1

 
 
© Slovenské pohrebníctvo

Späť na tému Floristika
Podporte náš článok