Sú vhodným riešením pre výzdobu hrobového miesta

29.09.2015

Skalničky

 Hrobové plochy bývajú osádzané rôznymi druhmi rastlín a drevín. Niektoré sú na hrob vhodné, iné menej. Vo všeobecnosti platí použiť také rastliny, ktoré svojim vzrastom neprekrývajú náhrobok s nápisom. Pokiaľ chodievate na hrob takmer každý deň, môžete siahnuť po letničkách, ktoré disponujú pestrofarebnou škálou. Ak však navštevujete cintorín len sporadicky a na údržbu nemáte až toľko času, použite rastlinky z radu trvaliek s pomalým rastom. Takými sú napr. druhy vhodné pre záhradné skalky. Porozprávali sme sa s RNDr. Alexandrou Rovnou, členkou Klubu skalničkárov v Bratislave.

Ktoré rastliny používame do skaliek v našich záhradách najčastejšie?
Rastliny delíme podľa druhov, výskytu a požiadaviek. Niektoré sú suchomilné, iné vyžadujú vlhko. Ďalšie si žiadajú viac slniečka, iné sú rady na tienistých stanovištiach. Jedny potrebujú zásaditejšie podložie, iné kyslejšie. Pre začiatočníka je najlepšie siahnuť po nenáročných rastlinkách, ktorými sú napríklad floxy a rozchodníky.

Pri výbere rastlín teda treba brať do úvahy stanovište, kde budú umiestnené?
Áno. Keďže ide o pomerne malý priestor, je predpoklad, že pôjde o jeden typ rastlín, teda o také, čo majú radi buď slniečko alebo naopak o tie, ktorým vyhovuje tieň. Z drevín sú vhodné na hroby len niektoré pomaly rastúce pôdopokryvné druhy. Napríklad nízke plazivé borievky alebo skalníky a nízke dráče.

Na slnečné miesta v skalke sú vhodné astry alpínske, delosperma, rozchodníky, arábka, piesočnice, tarička, zvončeky, klinčeky, floxy, materina dúška a iné.
Do polotieňa vysádzame lomikamene, orlíčky, prvosienky, pľúcnik, funkie alebo malé paprade.

Sadíme ich do zeme a musíme ich plieť?
Už samotný názov napovedá, že skalničky sú zvyknuté na kamenisté prostredie. Nemajú radi ílovitú pôdu, obľubujú hlinopiesčitú. Ak je v nej dostatok kamenistej zložky, vytvára sa nepriaznivé prostredie pre burinu.

Prípravou vhodného substrátu na sadenie a pokrytím povrchu pôdy hrubou vrstvou ostrého štrku eliminujeme výskyt burín, a tak šetríme čas, ktorý by sme inak museli venovať pletiu buriny. Táto povrchová vrstva kamennej drviny sa nazýva povrchová drenáž. Okrem toho, že bráni rastu buriny, zabraňuje na jednej strane rýchlemu výparu vlahy z hlbších vrstiev pôdy, kde sú korene rastlín a na druhej strane, povrch tejto vrstvy štrku rýchle oschne po daždi alebo zálievke, a preto listy rastlín ležiace na ňom sú v suchu a nezahnívajú, ako keď ležia na dlhodobo vlhkej bežnej pôde.

Ako sa treba o ne starať?
Skalničky sú, tak ako všetky rastliny, náročnejšie i takmer bez špeciálnych nárokov na vlahu, podľa druhu. Vodu však potrebujeme všetci, tieto rastlinky nie sú výnimkou. Ak je dostatok pravidelných zrážok, skalničky netreba polievať. V prípade, že príde dlhodobejšie sucho a horúčavy, je ich treba polievať aj dva-trikrát do týždňa.

Môžeme skalničky sadiť aj do kvetináčov a tie použiť ako dekoráciu tam, kde je na hrobe žulová platňa?
Áno, stačí plytšia keramická, betónová či kamenná misa, alebo iná vhodná nádoba. Mnoho skalničiek nepotrebuje hlboko koreniť. Sadíme prevažne sukulenty, napríklad skalnice, ktorých je veľa druhov a kultivarov. Otázkou však ostáva, ako dlho nám takáto výzdoba na hrobe vydrží. Sú ľudia (zlodeji), ktorí sa vyznajú v tomto obore, a tak cennejšie druhy môžu ukradnúť. Odporúčam sadiť lacnejšie rastlinky, ktoré s cenou začínajú pri jednom eure.

Ďakujeme za rozhovor.
 

Kliknutím na obrázok otvoríte fotoprílohu
Prezrite si pohodlne ďalších 9 fotografií
Podporte náš článok
Fotogaléria k článku