Slovensko má stále najšikovnejších hrobárov v strednej Európe

18.11.2016

Súťaž vo výkope hrobov 2016 vyhral člen SAPaKS

V medzinárodnej súťaži o najlepšie družstvo pohrebného remesla opätovne uspeli Slováci. Bratia Ladislav a Csaba Skladanovci z pohrebných a cintorínskych služieb Peter Pastorok v tohtoročnej medzinárodnej súťaži vo výkope hrobov v Trenčíne dokázali, že vedia zabezpečiť to najúhľadnejšie a najrýchlejšie miesto posledného odpočinku. Medzinárodná súťaž o najlepšie družstvo pohrebného remesla bola súčasťou tretej medzinárodnej kontraktačno-predajnej výstavy Slovak Funeral 2016, ktorú v dňoch 10 – 12. novembra 2016 na trenčianskom výstavisku EXPO CENTER v Trenčíne organizovala Slovenská asociácia pohrebných a kremačných služieb.

Súťaže vo výkope hrobov sa zúčastnili súťažiaci z krajín Vyšehradskej skupiny krajín V4 – Slovenska, Poľska a Maďarska. Zástupcovia z Českej republiky sa napokon na poslednú chvíľu pre chorobu ospravedlnili. Cieľom súťaže bolo, podľa predsedu Slovenskej asociácie pohrebných a kremačných služieb a hlavného organizátora súťaže Ladislava Stríža, vyzdvihnúť česť hrobárov, o ktorých sa popri pohrebných službách v správe cintorínov nehovorí, pričom sú dôležitým článkom v rámci systému pohrebných služieb, pretože konečný výsledok pohrebu vlastne tvoria oni. Slovenské cintoríny sú čoraz plnšie, čo pri budovaní hrobov nedáva veľký priestor strojom a technike. Do práce sa teda musia zapojiť šikovní hrobári, ktorí vedia rýchlo a efektívne vykopať jamu. Žiaľ, čoraz menej ľudí má záujem stať sa hrobárom. Súťaž mala medzi ľuďmi spopulárniť samotné povolanie a ukázať to, že naozaj ide o seriózne povolanie,“ konštatoval predseda Slovenskej asociácie pohrebných a kremačných služieb a hlavný organizátor súťaže Ladislav Stríž. Hrobári podľa neho dokázali to, že ich práca si vyžaduje nielen veľa fyzickej námahy, ale aj to, že často sú pod psychickým tlakom.

Súťažilo sa v rýchlosti a celkovej estetike
Hlbka
"Zo zákona však hrobová jama musí byť hlboká 160 cm," vysvetľuje podpredseda Slovenskej asociácie pohrebných a kremačných služieb Vladimír Ecker

Súťaž pozostávala z dvoch častí a jej podmienky boli vopred dané. Ako povedal porotca a podpredseda Slovenskej asociácie pohrebných a kremačných služieb Vladimír Ecker, hodnotil sa nielen čas výkopu, dodržanie predpísaných rozmerov, čas zasypania, následná konečná úprava hrobového miesta, ale aj bezpečnosť pri práci a iné kritériá, ktoré majú vplyv pri utváraní si názoru pozostalých na profesionalitu pracovníkov v pohrebníctve. V prvej časti si desať družstiev zmeralo sily vo výkope hrobov na čas podľa predpísaných rozmerov (200 x 90 x 150 cm). „Oproti minulému ročníku sa porotcovia kvôli nepriaznivým poveternostným podmienkam a šetreniu súťažiacich rozhodli znížiť podmienku hĺbky jamy zo 160 cm na 150 cm. Zo zákona však hrobová jama musí byť hlboká 160 cm,“ vysvetľuje podpredseda Slovenskej asociácie pohrebných a kremačných služieb Vladimír Ecker. V druhej časti sa posudzovalo zasypane hrobovej jamy a úprava povrchu.

Víťazmi sú bratia Skladanovci z Kalnej nad Hronom
Vitazi
Vyhrali bratia Ladislav a Csaba Skladanovci z pohrebných a cintorínskych služieb Peter Pastorok, ktoré sú členom SAPaKS

Súťažné parcely organizátori vybrali na dočasnom parkovisku pred vchodom do areálu výstaviska Expo Center v Trenčíne. Vzhľadom na možné odlišné geologické podlažie si súťažiaci najskôr vylosovali budúce hrobové miesta zo špeciálnej urny a po odštartovaní sa pustili do práce.

Už od prvej chvíle boli pre divákov jasnými favoritmi na víťaza bratia Ladislav a Csaba Skladanovci z pohrebných a cintorínskych služieb Peter Pastorok, ktoré sú členom SAPaKS. Zohratosť dvojčlenného mužstva dokazoval rýchlo sa prehlbujúci hrob, v ktorom sa striedali prv po desiatich minútach a neskôr po piatich minútach. Hrob podľa požiadaviek vykopali za 54 minút a porazili tak víťazov z roku 2014, ktorí vykopali hrob za 95 minút. Na druhom mieste sa umiestnilo družstvo z Poľskej republiky a tretiu priečku získali súťažiaci z Maďarska. Ceny aj v tomto ročníku odovzdávala pôvabná blondína v odvážnom gotickom kostýme, z pozadia stanu účastníkom tlieskala smrtka s plastovou kosou v ruke.

Prišli aj svetové médiá
O netradičnej súťaži vo výkope hrobov v Trenčíne sa zaujímali aj prestížne zahraničné médiá ako britský denník Guardian, agentúry Reuters a Associated Press. Dvojica víťazných Slovákov sa dostala aj do hlavných správ v Nemecku, Chorvátsku či Spojených štátoch amerických. Dokument o víťazoch dokonca nakrúcal aj tím novinárov z Los Angeles, ktorý sa zameriava na svetové kuriozity.

Podmienky pre prihlásenie súťažných tímov
Do súťaže sa mohli prihlásiť zamestnanci a majitelia pohrebných služieb, respektíve správ cintorínov miest a obcí na Slovensku. Členovia tímu museli mať pracovný odev zreteľne označený firemným znakom alebo nápisom mena firmy alebo mesta tak, aby bola zreteľná ich identifikácia. Zakázané bolo používať motorové pomôcky, ako bagre a podobne. Na vykopanie hrobu mali k dispozícii iba krompáč, rýľ a lopatu. Počas výkopových prác museli mať súťažiaci po ruke neustále meter. Do jamy sa totiž musela zmestiť šablóna.

Pripravil Marcel Lincényi, foto Pavel Ondera © Slovenské pohrebníctvo
publikované vo vydaní SP IV. 2016
 
Späť na tému Profesionáli

Kliknutím na obrázok otvoríte fotoprílohu
Prezrite si pohodlne ďalších 137 fotografií
Podporte náš článok