Epitafy

26.01.2015

Nápisy na hroboch

Jednou z posledných myšlienok, ktorú verejne prezentujeme svojim zosnulým, sú nápisy na pomníkoch. A tak sa na hrobových a urnových platniach vo väčšine prípadov okrem mena, priezviska, dátumu narodenia a úmrtia nachádzajú aj vety alebo rôzne obrázky. Väčšinou sú to cirkevné myšlienky, ale nájdu sa aj vlastné odkazy. Jedným z najčastejších textov na bratislavských cintorínoch je veta „Odpočívajte v pokoji“.

V redakcii sme sa rozhodli spraviť menší prieskum najčastejšie používaných textov na cintorínoch. Po dohode s kolegami sme sa vybrali na cintorín Vrakuňa, ktorý je otvorený už vyše tri desaťročia a v súčasnosti je najväčším miestom odpočinku zosnulých v hlavnom meste. Upozorňujeme, že uvedený prieskum nepovažujeme za reprezentatívny pre celé Slovensko, vzhľadom na to, že v jednotlivých krajoch, okresoch či dokonca obciach môžu byť zvyky a tradície pochovávania rôzne.

Tu odpočíva v Kristu Pánu
Do nežnej revolúcie v roku 1989 sa najčastejšie používali tri nápisy: „Tu odpočíva v Kristu Pánu“, „Tu odpočíva v pokoji“, respektíve „Spomíname“. Iný odkaz sme našli až z roku 1989 „Tu snívajú svoj večný sen“.

Prvé obrázky a tituly
Počas Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky stále vedú texty: „Odpočívajte v pokoji“, a inovovaná veta „S láskou spomíname“. Na pomníkoch pozostalí už dávajú písať aj iné slová, ako napríklad: manželia, rodina. Na hroboch môžete vidieť prvé obrázky a taktiež vysokoškolské tituly zosnulých.

napisy_1357
Cintorín Vrakuňa Bratislava,
viac foto v galérii pod článkom
Vlastné myšlienky
Po vzniku Slovenskej republiky v roku 1993 sa na cintorínoch popri konzervatívnych nápisoch začali objavovať aj tie originálne: „Spomienka zostane navždy v našich srdciach“, „Stretneme sa, keď skončí ľudský čas“, „Čas plynie, spomienky zostávajú“, „Kto bol milovaný, nemôže byť zabudnutý“, „Život v tieni odchádza, láska zostáva“ a podobne.

R.I.P
Slovenský nadpis „Odpočívajte v pokoji“ sa začal uplatňovať v skratke R.I.P, čo je epitaf či idiom k pocte zomrelého. Pochádza z latinskej modlitby „Requiescat in pace“, ktorá bola neskôr prevzatá anglicky hovoriacimi krajinami, kde si tento epitaf upravili na „Rest in Peace“. Z roku 1994 sme našli hrob, na ktorom bola uvedená informácia, že pozostalý bol staviteľ.

Pribudli obrázky kvetov
Od roku 1996 na hroboch je možné vidieť obrázky, napríklad kalichov a ornamenty rôznych kvetov, predovšetkým ruží. Chronicky používaný nápis „Spomíname“ sa inovoval na varianty: „S láskou spomíname“, respektíve „S úctou spomíname“.

Farebné obrázky
Ďalšie novinky nastávajú začiatkom 21. storočia, keď sa na pomníky dostávajú farebné obrázky, napríklad zosnulých, alebo rôzne ikony, ako srdiečka, kvety a podobne. Na hroboch je minimálne množstvo textu, pričom stále dominujú nápisy „Odpočívajte v pokoji“, respektíve „Spomíname“.

Pribudli anjeli
Na hroboch, ktoré pribudli od roku 2011, registrujeme sošky anjelov rôznych veľkostí a rôzne figúrky a dekorácie z plastu či keramiky.

Hroby známych osobností
Špecifikom sú hroby osobností a známych osôb, kde býva takmer zvykom, že popri mene, priezvisku, dátumoch narodenia a úmrtia sa dozviete aj povolanie. Táto informácia je častá predovšetkým pri režiséroch, akademických sochároch, maliaroch, univerzitných profesoroch, ale našli sme aj hrob podporučíka, športového komentátora, či bývalej Miss Slovensko.

 

Dragan Jovanovič: Najčastejším nápisom je „Odpočívaj (te) v pokoji“


O textoch na hroboch sme sa rozprávali aj s Draganom Jovanovičom z kamenárstva DRAGO, ktorý pôsobí vo svojom obore od roku 1995. Najčastejším nápisom na pomníkoch je podľa neho „Odpočívaj (te) v pokoji“, pričom väčšina katolíkov alebo pravoslávnych si  želá mať na kameni zosnulého kríž.

Aké sú najčastejšie texty na pomníkoch podľa vás?
Z mojej dvadsaťročnej praxe v kamenárstve si dovolím tvrdiť, že najčastejším nápisom na hroboch je „Odpočívaj v pokoji“, alebo „Odpočívajte v pokoji“, keď sa týka dvoch zomrelých. Častými vetami sú tiež: „S láskou spomíname“, „S úctou spomíname“, „Nezabudneme“, „Nikdy nezabudneme“, „R.I.P.“ a podobne.

Pamätáte si na netradičné nápisy, ktoré si želali pozostalí, no možno ste ich aj odhovárali od nich, ale nakoniec ste vyhoveli požiadavke pozostalých?
Nespomeniem si teraz.

Všimli sme si, že v minulosti neboli dávané tituly v takom množstve, ako v súčasnosti.
Nemôžem tvrdiť, že v súčasnosti je na pomníkoch viac titulov ako v minulosti, alebo naopak. Myslím si, že vysokoškolské tituly sa dávali na hroby v minulosti a aj sa budú dávať. Niektorí pozostalí si neželajú tituly a iní zase veľmi trvajú na tom, aby sa titul na pomníku nachádzal.

Nielenže na hroboch pribúdajú vysokoškolské tituly, ale na niektorých pomníkoch sa už nachádzajú informácie aj o povolaniach, našli sme napríklad lekárov, vysokoškolských profesorov, ale aj potápača, staviteľa a podobne.
Takýchto požiadaviek, aby na hrobe bola informácia o povolaní zosnulého, je málo. Skôr to býva v časti pre známe osobnosti, ktoré v našej spoločnosti nejakým spôsobom vynikali a ich pozostalí chcú, aby sa nezabudlo na ich prácu.

Na viacerých pomníkoch sú obrázky, respektíve rôzne ornamenty. Dá sa povedať, aké kresby sú v súčasnosti trendom?
Väčšina katolíkov alebo pravoslávnych si želá mať na pomníku zosnulého kríž. Evanjelici požadujú kalich alebo kríž na ležato. Neveriaci, alebo ateisti namiesto kríža volia kvetinu, ružu, alebo vetvičku.

Dá sa povedať, aký je trend v používaní obrázkov na hroboch?
Čo si ja pamätám, tak sa kresby na pomníkoch vždy využívali. V minulosti sa robili čiernobiele ilustrácie, v súčasnosti už dávame farebné obrázky. Napríklad ja sa zaoberám fotokeramikou, ktorá má minimálnu životnosť tridsať rokov, keďže obrázky vypaľujem v peci.

Aký je záujem pozostalých o kresby na hroboch?
Z mojej skúseností môžem povedať, že obrázky dodávam k vyše 30 percentám všetkých pomníkov, ktoré ako kamenár robím.

Aký typ písma sa v súčasnosti najčastejšie používa pri výrobe nadpisov o zosnulých na pomníkoch?
V minulosti sme robili ručne sekané a frézované písmenká, v súčasnosti sa väčšinou využíva pieskované písmo.

Aká farba písma je v súčasnosti trendom na pomníkoch?
Zlatá a strieborná farba je klasická, jej použitie záleží od voľby kameňa.
Späť na tému Kameň na cintorínoch

Kliknutím na obrázok otvoríte fotoprílohu
Prezrite si pohodlne ďalších 17 fotografií
Podporte náš článok