Hustopeče

01.07.2016

Moderné krematórium

Iba v šesťtisícovom meste Hustopeče v okrese Břeclav v Juhomoravskom kraji sa nachádza najmodernejšie krematórium v Českej republike. Keď vstúpite do priestorov tohto súkromného krematória, cítite sa tu ako v zdravotníckom zariadení, pričom pred modernými pecami a kamerami si najskôr všimnete novú podlahu s motívom morského dna, ktorá je unikátna v Strednej Európe.

Podnet k výstavbe krematória v Hustopečiach bol daný v roku 1994 v dobe, keď sa v meste diskutovalo o nutnosti výstavby smútočnej siene spolu s kremačným zariadením. Celkový návrh mal vychádzať z podobných stavieb v Českej republike ale aj v zahraničí, pričom zároveň podmienkou bolo rešpektovanie regionálnej architektúry. Pôvodne sa zvažovalo, že celý komplex bude umiestnený do priestorov existujúcich cintorínov a spolu s nimi sa vytvorí jedinečný architektonický celok. Takáto stavba, naviac zodpovedajúca moderným technologickým aj architektonickým požiadavkám, bola uvedená do prevádzky už v roku 1996 ako 27. krematórium v Českej republike, z toho tretie súkromné. Prevádzka krematória, ktoré vlastnil bývalý starosta mesta Hustopeče s dvomi spoločníkmi, sa začala 19. júna, keď bolo uskutočnené prvé spopolnenie. Existencii krematória však nepriali finančné dlhy a technické problémy, taktiež politika bývalých majiteľov, kvôli ktorej krematórium ročne spálilo len 1 400 zosnulých.

hustopece-krematorium_4736
Moderná pec KP 150, foto Ondera
Modernizácia po roku 2008
Pozitívna zmena pre krematórium nastala začiatkom roku 2008, keď spoločnosť kúpil Miroslav Hanák s ďalšími tromi partnermi. „Krematórium sme začali prevádzkovať už v apríli a nadštandardným prístupom ku klientom sme získavali čím ďalej tým viacej zákaziek. Už v septembri v roku 2008 sme však museli investovať do generálnej rekonštrukcie pece, pretože sme zistili, že sme ju kúpili v nevyhovujúcom stave. Pod jej stav sa podpísalo aj to, že v čase rekonštrukcie bratislavského krematória v nej rok spopolňovali zosnulých z Bratislavy,“ rozpráva konateľ krematória Hustopeče, s. r. o. Miroslav Hanák s tým, že vzhľadom na narastajúci počet požiadaviek, už v roku 2011 museli znovu zainvestovať a kúpiť druhú modernú pec, aby mohli dopyt kapacitne zvládnuť.

V rámci modernizácie areálu taktiež doplnili kamerové systémy, zvýšili kapacitu chladiacich zariadení a celkovo zlepšili kvalitu služieb pre pozostalých. Pece sa pravidelne udržujú, posledná generálka bola v roku 2014. Nový majiteľ však chce ísť stále s dobou, preto sa rozhodol v minulom roku pristúpiť k rekonštrukcii podláh a nových stropov, aby boli priestory estetickejšie jednak pre zamestnancov, ale aj pre pozostalých, ktorí by mali záujem si pozrieť samotný proces kremácie osobne. Rekonštrukcia sa nakoniec natiahla na niekoľko mesiacov, keďže sa úprava priestorov robila počas samotnej prevádzky.

Kremáciu môžu vidieť pozostalí osobne
Najnovšie majiteľ Miroslav Hanák plánuje do krematória pozvať partnerské pohrebné služby, aby sa sami presvedčili o tom, že zrekonštruované priestory sú vhodné pre tých pozostalých, ktorí by si chceli pozrieť kremáciu svojho zosnulého osobne. „Túto možnosť sme pozostalým poskytovali už aj v minulosti. Táto služba je však spoplatnená, nakoľko nám trošku sťažuje samotnú prevádzku. Pri kremácii totiž nikdy neviete dopredu odhadnúť čas, nakoľko každé telo potrebuje iný čas na spopolnenie, a teda je veľmi zložité sa dohodnúť s pozostalými na presnú hodinu,“ vysvetľuje konateľ krematória Hustopeče Miroslav Hanák, ktorý sa pri podnikaní riadi mottom: slušnosť a pokora vo vzťahu k zomrelým, pozostalým a k dodávateľom.

hustopece-krematorium_4705
Vyliata podlah s morským motívom, foto Ondera
Morské dno
Vnútorné priestory krematória v Hustopečiach nás už pri vchode doslova ohúrili. Ako prvé sme si všimli novo vyliatu podlahu s morským motívom, na ktorom môžete vidieť korytnačku, koraly či morské ryby. Z priestorov sme ostali takí očarení, že až s oneskorením sme si v strede všimli dve nerezové pece. Celý priestor je veľmi príjemný, človek má chvíľami pocit, že sa nachádza v nejakom zdravotníckom zariadení a nie v krematóriu. „Áno, našou hlavnou snahou bolo vytvoriť sterilné a estetické prostredie, v ktorom sa budú cítiť príjemne nielen zamestnanci prevádzky, ale z ktorého by odchádzali s dobrým pocitom, bez stresov aj návštevníci krematória,“ hovorí Miroslav Hanák, ktorý v súčasnosti nemá vedomosť o tom, že by podobné moderné priestory mali aj iné krematóriá v Českej republike, respektíve na Slovensku. Pôvodne chcel vytvoriť modrý strop, no odborníci mu to neodporúčali, pretože by sa tým zhoršili svetelné podmienky miestnosti. Nakoniec sa preto rozhodol pre rekonštrukciu podlahy, pričom materiál na jej vyliatie objednal až zo Švédska. Ako ďalej povedal, spolu s odborníkom hľadali farbu, ktorá nie je rušivá, ale naopak príjemná. Nakoniec sa preto rozhodol pre morský motív, nakoľko nechcel ísť do extravagancií v podobe motívu lúky a podobne. Inšpirovali ho zahraničné krematóriá, odborná literatúra, ale taktiež prišiel s vlastnými nápadmi z dlhoročných skúseností.

Spĺňajú aj podmienky z pripravovanej novely
Nedávno krematórium navštívila aj ministerka pre miestny rozvoj v Českej republike Karla Šlechtová, ktorá sa oboznámila s prevádzkovými priestormi, ale aj informovala ohľadom pripravovaných zmien, ktoré prinesie novela zákona o pohrebníctve. „Som potešená, že v Hustopečiach je všetko v poriadku. Dokonca už teraz splňujú to, čo budeme požadovať v pripravovanej novele,“ neskrývala vtedy nadšenie šéfka rezortu, pod ktorý v Českej republike spadá problematika pohrebníctva.

hustopece-krematorium_4701
Investícia do rekonštrukcie sa oplatila, foto Ondera
Úspešné podnikanie
Investícia do rekonštrukcie a zmena prístupu ku klientom sa v krematóriu v Hustopečiach oplatila a už v roku 2015 prevádzka dosiahla 4 500 spopolnení. „Krematórium sme určite nekupovali kvôli biznisu, nakoľko sa tu nedá horibilne zarábať, keďže cena za spopolnenie je regulovaná. Kupovali sme ho preto, aby sme mohli poskytovať komplexné služby v pohrebníctve, keďže vlastním aj pohrebnú službu. Priznám sa, že krematórium Hustopeče je také moje dieťa a celý čas sa snažím o to, aby poskytovalo čo najlepšie služby. A v čom tkvie môj úspech? Podnikáme v súlade so zákonom, no ako súkromník si môžem dovoliť to, čo si nemôže dovoliť štátne krematórium. Dlhodobým partnerom môžem ponúkať nadštandardné zmluvy, alebo vyjsť pohrebnej službe maximálne v ústrety napríklad tak, že zomrelého prevezmeme aj vo večerných hodinách,“ dodal konateľ krematória Hustopeče Miroslav Hanák, ktorý svoje rozhodnutie kúpiť krematórium neľutuje, pretože ho tešia jednak spokojní dodávatelia ale aj pozostalí.

V Českej republike je dokopy 27 krematórií, z toho na Morave je sedem. V krajine ročne priemerne zomrie 110 000 občanov. Napriek tomu, že v Českej republike je priemerne až 80 % kremácií, na Južnej Morave stále prevláda klasické pochovávanie. Krematórium Hustopeče má spádovú oblasť pre Južnú Moravu, pričom spolupracuje s 20-timi dodávateľmi. Od vzniku prevádzky bolo zrealizovaných vyše 27 000 spopolnení.

Pripravil Marcel Lincényi, foto Pavel Ondera © Slovenské pohrebníctvo
publikované vo vydaní SP II. 2016

Späť na tému Profesionáli

Kliknutím na obrázok otvoríte fotoprílohu
Prezrite si pohodlne ďalších 9 fotografií
Podporte náš článok
Fotogaléria k článku