Cintorín shanghajských mučeníkov

31.03.2014

Cintorín na mieste popraviska

Cintorín pozostáva z tematického pamätného parku, pamätného múzea pre vybraných mučeníkov revolúcie a historických pamiatok. Je významným historickým pamätným miestom a štátom chráneným dedičstvom. Je ukážkou patriotizmu a výchovy k vlastenectvu, ako aj malebným miestom socialistickej turistiky.


Podľa informácií pochádzajúcich z rôznych zdrojov, Shanghajská občianska vláda našla kostry a relikvie, ktoré tu boli pochované v r. 1950. To dokazuje, že tu bolo zabitých dvadsaťštyri mučeníkov vrátane revolucionára Lin Yuang. Na základe súhlasu centrálnej vlády mesto Shanghaj začalo plánovať budovanie cintorína na pamiatku týchto priekopníkov revolúcie. Za spoločného úsilia všetkých zainteresovaných bol 1. júla 1995 cintorín dokončený a otvorený pre verejnosť.

cina_0816
Multifunkčná hala veľká 600 m2 slúžiaca rôznym tematickým výstavám
Cintorín sa rozkladá na rozlohe okolo 200 000 m2. V jeho tematickom pamätnom parku sa nachádza les – Longua Stele Forest, pamätná socha a hroby umučených. Park pokrývajú stále zelené trávniky, píniové a cyprusové lesy, kvety a zurčiace pramene. Celé pamätné miesto slúži ako centrum pamätných a kultúrnych udalostí. K Longual Stele Forest patrí stéla pavilón, stéla múry, chodby a steny, na ktorých sú vyryté básne a texty napísané umučenými. Kaligrafické výtvory v rozmanitých štýloch a nálada dýchajúca z literárnych diel umučených tvoria úžasnú kombináciu. Viac ako desať súborov sôch zhotovených známymi umelcami, ktoré sú rozptýlené po parku, tvoria ďalšiu výnimočnú scenériu. Hroby mučeníkov pozostávajú z hrobiek, pamätnej haly a cintorína neznámych mučeníkov. Odpočíva tu takmer 1 700 umučených, ktorí obetovali svoje životy v rôznych historických obdobiach. Priamo pred cintorínom je oltárne svetlo, ktoré stále horí a symbolizuje večný plameň života a nekonečného revolučného ducha umučených.

Pamätné múzeum sa rozprestiera na ploche 10 000 m2, z toho 5 000 m2 je výstavných. V hale sa nachádzajú tematické výstavy Royal Hearts (Kráľovské srdcia) a Blood shed for People (Krvavá chatrč), ktoré vystavujú 235 príbehov o shanghajských hrdinoch a dôkazov ich boja za nezávislosť a slobodu Číny od roku 1840. Historické miesto revolučných hrdinov – Longhua Memorial Place – je pamiatkou na niekdajšie väzenie a popravisko Song-hu Security Headquarters of Kuomingtan, kde boli tisícky uväznených a popravených revolucionárov. Dnes sem ľudia prichádzajú na návštevu, lebo aj stará múdrosť hovorí: Tiene, pod ktorými teraz stojíme, sú vytvárané stromami zasadenými predchodcami.

Nachádza sa tu aj multifunkčná hala veľká 600 m2 slúžiaca tematickým výstavám, ktoré sa konajú pri rôznych príležitostiach.

Späť na tému O cintorínoch

Kliknutím na obrázok otvoríte fotoprílohu
Prezrite si pohodlne ďalších 6 fotografií
Podporte náš článok
Fotogaléria k článku