26.01.2016

V Seredi otvorili prvé Múzeum holokaustu

SEREĎ – Pracovný koncentračný tábor v Seredi po viac ako 70 rokoch opäť otvoril svoje brány. Na mieste pôvodného tábora, v ktorom bolo počas druhej svetovej vojny väznených približne 16-tisíc Židov, tu v utorok 26. 2016 slávnostne otvorili stálu expozíciu Múzea holokaustu v Seredi. Múzeum holokaustu bude slúžiť nielen pre výučbu žiakov a študentov, ale pre celú verejnosť na pripomínanie si našej histórie.

Prvých návštevníkov privítali na mieste pracovníci Slovenského národného múzea – Múzea židovskej kultúry na čele s profesorom Pavlom Mešťanom, ktorý je autorom projektu rekonštrukcie pracovného koncentračného tábora. Na otvorení Múzea sa zúčastnil prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico, predseda vlády Českej republiky Bohuslav Sobotka, predseda Národnej rady Slovenskej republiky Peter Pellegrini, podpredseda izraelského parlamentu Knesset Yitzhak Vaknin , minister kultúry Slovenskej republiky Marek Maďarič a mnoho ďalších hostí. 

„Vyslovujem hlbokú ľudskú sústrasť tým, ktorí sa nemali šancu vrátiť domov z koncentračného tábora.  Želám si, aby sem chodili študenti tak, ako chodia k pamätníku SNP v Banskej Bystrici, aby sa moderným spôsobom oboznámili s tým, čo sa tu v minulosti robilo,“ povedal počas otvorenia predseda Vlády SR Robert Fico. Výnimočnú atmosféru popoludnia doplnil prejav pamätníka Naftaliho Fürsta, ktorý prežil nielen internáciu v pracovnom koncentračnom tábore v Seredi, ale aj prevoz do vyhladzovacieho tábora.

Prejsť na článok s fotogalériou
 
Podporte náš článok