Bojnický zámok

07.05.2017

Unikátne pohrebné nosidlá pre dieťa

Múzeum Bojnice vlastní unikátnu zbierku nezvyčajných pohrebných predmetov. Jedným z ďalších nezvyčajných zbierkových predmetov, ktoré súvisia s pochovávaním, je nosidlo pre mŕtve dieťa, ktoré sa používalo pred samotným pohrebom.

Ako povedala Ing. Petra Gordíková, tento zbierkový predmet má výzdobu plnú symboliky, nakoľko na vrchnáku na kríži leží mŕtve dieťa, pod ním dole je na knihe Baránok Boží a nosidlo po bokoch nesú dva orly. Dieťa, pre ktoré bolo toto nosidlo určené, zomrelo ako nevinné a nevinnosť tu predstavuje Baránok Boží ležiaci na Knihe života. V Knihe života sú totiž zapísané dobré i zlé skutky človeka, ktoré spáchal na pozemskej púti. So zapísanou Knihou predstupuje duša mŕtveho pred tvár Boha. V tomto prípade dieťa bolo malé, ešte nestihlo vpísať žiadne skutky do Knihy života. „Orly, ktorí nesú nosidlo, podľa kresťanskej symboliky vynesú dušu dieťaťa do nebies. Orol dokáže lietať veľmi vysoko, a jeho zrak môže byť priamo upretý do slnka, čo oči iných zvierat nedokážu zvládnuť bez poškodenia. Preto je symbolom nebies a v kresťanstve aj symbolom nanebovstúpenia." (Poznámka redakcie, Kniha života podľa biblických zdrojov je Knihou Baránkovou - Kristovou. Nieje to Kniha skutkov človeka, ale zapisujú sa do nej vyvolení od počiatku stvorenia sveta. Všetci ostatní, ktorých mená v nej chýbajú, budú pri poslednom súde uvrhnutí do ohnivého jazera).

"Nosidlo pre mŕtve dieťa je empírové a bolo vyrobené začiatkom 19. storočia,“ dozvedeli sme sa od kultúrno-propagačnej manažérky z Oddelenia múzejnej komunikácie, marketingu a služieb návštevníkov Slovenského národného múzea – Múzea Bojnice Ing. Petry Gordíkovej, ktorá dodala, že návštevníci budú môcť vidieť tento nezvyčajný zbierkový predmet tradične v dušičkovom čase.

Pripravil Marcel Lincényi, foto Pavel Ondera © Slovenské pohrebníctvo
publikované vo vydaní SP I. 2017
 
Späť na tému Z histórie

Kliknutím na obrázok otvoríte fotoprílohu
Prezrite si pohodlne ďalších 8 fotografií
Podporte náš článok
Fotogaléria k článku