Bojnice

03.05.2017

Pozlátený pohrebný koč pre grófa

Múzeum Bojnice vlastní unikátnu zbierku nezvyčajných pohrebných predmetov. Na nádvorí Bojnického zámku môžete vidieť pozlátený pohrebný koč zhotovený pre grófa Jána Františka Pálfiho.

Pohrebný koč grófa Jána Františka Pálfiho mohli návštevníci vidieť v letných mesiacoch pri vstupe na hlavnom nádvorí. Koč, ktorý bol ťahaný koňmi, bol vyrobený v Rakúsku na konci 19. storočia z drevenej konštrukcie a sklenenej zadnej časti, kde sa ukladala truhla.

Koč je zaujímavý aj bohato zdobenou plastickou výzdobou, na ktorej je množstvo motívov anjelov a podobne. „Uvedený koč, ťahaný koňmi, priviezol telo grófa Jána Františka Pálfiho v truhle zo železničnej stanice v Prievidzi až na Bojnický zámok. Pohreb bol síce veľkolepý, ale skromný zároveň, nakoľko gróf Pálfi bol známy tým, že nebol typ človeka, ktorý by rozhadzoval finančné prostriedky na všetky strany. Posledný šľachtický majiteľ Bojnického zámku je pochovaný v miestnej hrobke.

Zaujímavosťou tiež je, že truhlu do hrobky priniesli z vrchu,“ vysvetlila kultúrno-propagačná manažérka z Oddelenia múzejnej komunikácie, marketingu a služieb návštevníkov Slovenského národného múzea – Múzea Bojnice Ing. Petra Gordíková s tým, že v minulosti boli takéto pohrebné koče veľmi vzácne, a vôbec nebolo bežné, aby sa ľudia pochovávali v takomto pozlátenom koči, keďže išlo takmer výlučne o záležitosť majetnejších.

Pripravil Marcel Lincényi, foto Pavel Ondera © Slovenské pohrebníctvo
publikované vo vydaní SP I. 2017
 
Späť na tému Z histórie

Kliknutím na obrázok otvoríte fotoprílohu
Prezrite si pohodlne ďalších 8 fotografií
Podporte náš článok
Fotogaléria k článku