Tradícia vzdávania vďaky

30.10.2014

Položili vence na bratislavských cintorínoch

 Každoročne si predstavitelia mesta uctievajú pamiatku tých, ktorí v našom meste žili a svojim životom, prácou mesto budovali. Ide o trvalú tradíciu, ktorá symbolicky dokresľuje fakt, že mesto je priamo závislé na svojich obyvateľoch počas ich životnej púte. Táto predstava, že vedeniu mesta na svojich občanoch záleží, nás nesmierne teší.
 
Na každý mestský cintorín dnes umiestnili vence spomienky a vďaky. Je zrejmé, že na všetkých cintorínoch nemohol byť primátor osobne prítomný, preto vence umiestňovali i ním poverené osoby. Naša redakcia sa zúčastnila tejto akcie vďaka spolupráci s Pohrebníctvom mesta Bratislavy Marianum.
 
kladenie vencov_3632O 13 hodine položil primátor Bratislavy Milan Ftáčnik spoločne so starostom miestnej časti Rača Petrom Pilinským veniec na cintoríne v Rači. V rozhovore uviedol riaditeľ organizácie Marianum spokojnosť so zavedením nového typu osvetlenia na solárnu energiu na tomto cintoríne. Zároveň pri príležitosti blížiacich sa sviatkov ľudovo nazývaných Dušičky, vyzval obyvateľov k pokoju a ostražitosti pri návšteve cintorínov. Ľudia sú v poslednom čase nervózni a reagujú skratovo, podieľa sa na tom uponáhľaná doba. I my sme sa o tom presvedčili počas návštevy ďalšieho cintorína, tentoraz Martinského.
 
Počas prítomnosti riaditeľa na cintoríne pod jeho správou, ho oslovili dvaja ľudia s otázkami týkajúcich sa technických záležitostí na cintoríne. V obidvoch prípadoch išlo o banálne záležitosti. Ničmenej tieto skutočnosti len dokresľujú fakt, že ľudia sú v tomto čase viac vnímaví, citlivejší na najmenšie detaily, nedostatky, ktoré by inokedy prehliadli.
 
Na Martinskom cintoríne položil veniec primátora ním poverený námestník Ján Budaj. Cestou ku centrálnemu krížu sa pristavil pri hrobe právnika Ernesta Valka, ktorého zavraždil neznámy páchateľ 8. novembra 2010. Po uctení si pamiatky občanov Bratislavy na tomto mieste sa prešli spoločne s riaditeľom Miloslavom Hrádekom po časti cintorína, kde sa už zrealizovala obnova chodníkov. Riaditeľ Marianum ho oboznámil s plánmi, ktoré rátajú s renováciou cintorína, podobne ako tomu bolo v Podunajských Biskupiciach.
 
kladenie vencov_3697Následne sme sa presunuli na Ondrejský cintorín, ktorý je najvýznamnejším historickým cintorínom na území Bratislavy. Svoje miesto tu našli významné osobnosti a ako deklaroval Ján Budaj, jeho snom za ktorý bude bojovať je, aby sa tento cintorín stal opäť funkčným a odpočívali tu najvýznamnejšie osobnosti kultúrneho a politického života Slovenska. Ako redakcia sa k tejto myšlienke prikláňame. Takýto národný cintorín v hlavnom meste skutočne chýba.
 
Cestovanie po bratislavských cintorínoch sme zavŕšili v Lamači. Urnový háj popri krematóriu bol poslednou zástavkou predstaviteľov mesta. I tu si uctil primátor Milan Ftáčnik položením venca občanov mesta.
 
Veríme, že táto tradícia v Bratislave nikdy nezanikne. Veď nebyť našich predkov, nebolo by ani takého krásneho a životaschopného mesta, ktoré poskytuje domov nielen tým, ktorí sa tu narodili, ale aj množstvu dochádzajúcich, ktorí ho neraz hania a špinia. Bratislava však otvára svoju náruč každému, kto prichádza v pokoji, kto hľadá pomoc, prácu, i tým, ktorí sa chcú kochať jej krásou a malebnosťou.

Text a fotografie pavel ondera © Slovenské pohrebníctvo


Späť na tému Dušičky 2014

Kliknutím na obrázok otvoríte fotoprílohu
Prezrite si pohodlne ďalších 18 fotografií

 

Podporte náš článok
Fotogaléria k článku