Nový Dom smútku v Brezne

25.05.2014

V Dome smútku budú poskytovať ubytovanie

Navštívili sme mestečko kúsok od stredu Slovenska, Brezno. Práve v týchto dňoch v ňom otvárala Pohrebná služba IRIS nový Dom smútku, ktorý mesto tak veľmi potrebovalo. Majiteľ Alexander Botev a jeho PS pôsobí v regióne už viac ako dve desaťročia. V roku 2006 sa podieľal na založení SAPaKS a do dnešných dní je jej zástupcom na strednom Slovensku.
 
Dom smútku mal v pláne vybudovať prakticky od začiatku svojho pôsobenia, no až počas minulého roku si svoj sen začal plniť. Po období hľadania sa s mestom dohodol na prenájme trojpodlažného objektu, ktorý následne zrekonštruoval a vytvoril v ňom skutočne dôstojné priestory pre pietne rozlúčky občanov mesta.
 
dom-smutku-brezno_0073
Alexander Botev vo svojom príhovore, všetky fotografie vo fotoprílohe na konci článku
Rekonštrukcia budovy nebola vôbec jednoduchá. Dom bol vo veľmi zlom stave. Celé dva týždne trvalo vyvážanie odpadu a nepoužiteľného vybavenia. Firmy, ktoré prešli výberovým konaním prichádzali počas prác na skryté závady. Namiesto plánovaných piatich radiátorov museli vymeniť štyridsaťosem, kotolňu bolo treba kompletne prerobiť, rúry v stenách boli potrhané mrazom, podobne na tom boli aj sociálne zariadenia.
 
„Plánovaný rozpočet, ktorý poskytla banka sa tak veľmi rýchlo vyčerpal. Riešením ako ušetriť a stavbu nezastaviť bola pomoc kamarátov, známych a priateľov, ktorých mám stále okolo seba a i touto cestou im chcem verejne poďakovať,“ vyznáva Alexander Botev.
 
Na prízemí Domu smútku sa nachádza veľká rozlúčková miestnosť pre viac ako sto ľudí, kancelárie, technické priestory pre pracovníkov PS. Celá budova je ozvučená, nie je problém počuť slová rečníkov prakticky kdekoľvek. Po samotnej pietnej rozlúčke rakva s nebožtíkom dôstojne opustí rozlúčkovú miestnosť, prejde technickými priestormi a naložená v pohrebnom voze sa vydá za sprievodu pozostalých na cintorín vzdialený len málo cez sto metrov.
 
Na prvom podlaží sa nachádza miestnosť pre konanie pohrebných pohostení, karov. „V samotnej budove sa nevarí, ani neposkytujeme predaj jedál či nápojov, toto všetko sa bude riešiť cez cateringové firmy,“ vysvetľuje Alexander Botev
 
Aj keď sa podaril hodný kus práce, rekonštrukcia bude prebiehať ďalej v tomto i nasledujúcom roku. Okrem plánovanej novej strechy prichádza pan Botev s jedinečným a na Slovensku dosiaľ originálnym nápadom. Vybudovať na treťom poschodí izby hotelového typu na krátkodobý prenájom.
 
„Za tie roky praxe sa neraz stalo, že príbuzní pricestovali na pohreb z veľkej vzdialenosti. Človek je po ceste unavený, potrebuje si oddýchnuť, prezliecť sa, pripraviť na dôležité okamihy, kvôli ktorým je tu. Poskytneme mu všetko čo potrebuje. Tak isto po pohrebe sa nemusí ponáhľať na spoj domov, ale môže sa zúčastniť karu, prípadne  v prenajatých izbách i prespať,“ dodáva na záver Botev.
 
Na Slovensku je málo takýchto príkladov prinášajúcich inovácie do poskytovania služieb v oblasti pohrebníctva. Pohreby nemáme radi a berieme ich ako nutné zlo v našich životoch. Aj preto sme z našich príbytkov vytesnili všetko súvisiace so smrťou do nemocníc, hospicov či márnic. Vďaka za všetkých schopných a obetavých ľudí, ktorí majú na zreteli bolesť a smútok pozostalých, ktorí rozširujú možnosti dôstojného rozlúčenia sa so zosnulými. Umožňujú tak naštartovať aktívny proces smútenia pozostalých, ktorý je taký dôležitý pre nadobudnutie opätovnej životnej rovnováhy a pre vysporiadanie sa s bolestnou stratou.
 
Text a fotografie pavel ondera © Slovenské pohrebníctvo

Záznam príhovorov

Slovo majú v tomto poradí:
Alexander Botev, majiteľ PS IRIS
Mgr. Jozef Fričovský, dekan farnosti RKC Brezno,
Mgr. Vladimír Mako, evanjelický farár ECAV Brezno

Kliknite na reproduktor a vypočujte si príhovory

reproduktor
Späť na prehľad správ


Kliknutím na obrázok otvoríte fotoprílohu
Prezrite si pohodlne ďalších 20 fotografií

 

Podporte náš článok