04.08.2013

Úmrtia Slovákov v zahraničí

 BRATISLAVA 4. augusta (SITA) – V zahraničí umierajú desiatky Slovákov, len v máji a júni ich za hranicami zomrelo 109. "V evidencii ministerstva zahraničných vecí je, že v máji zomrelo v zahraničí celkom 50 slovenských občanov a v júni 59 slovenských občanov," povedal agentúre SITA Peter Susko z rezortu diplomacie.

Ministerstvo zahraničia pritom upozorňuje, že ide len o prípady, v ktorých zastupiteľské úrady poskytli konzulárnu asistenciu. "Prípadov, v ktorých rodiny resp. pozostalí nežiadali o konzulárnu pomoc, môže byť viac," dodal Susko. Štatistiku príčin úmrtí ministerstvo nevedie, údaje za júl bude mať k dispozícii o niekoľko dní.

IMG_6906Rezort diplomacie pripomína, že v prípade úmrtia slovenského občana (s trvalým pobytom na území Slovenska) v zahraničí konzulárne pracovisko nášho veľvyslanectva, prípadne konzulárny odbor ministerstva zahraničia, urýchlene informuje príbuzných zosnulého. Rodine oznámia dátum, miesto a príčiny smrti, poskytnú tiež adresu a kontakt na ústav, kde sa nachádzajú telesné pozostatky nebohého. Okrem toho informujú aj o predpokladanej výške nákladov na prevoz telesných pozostatkov na Slovensko alebo výške nákladov spojených s pohrebom v zahraničí. "V súlade s predpismi miestnych úradov zabezpečí konzulárne pracovisko taktiež vystavenie sprievodného listu na prepravu telesných pozostatkov, ak si to situácia v danej krajine vyžaduje. Konzulárni pracovníci poskytnú pozostalým kontakt na miestne pohrebné organizácie s orientačným uvedením ceny prepravy, prípadne pohrebu v cudzine," informuje rezort zahraničia.

Zdroj SITA © Slovenské pohrebníctvo

Späť na prehľad správ

Podporte náš článok