Pri pamätníku

11.11.2015

Účasť na medzinárodnej spomienke

Slovenská asociácia pohrebných a kremačných služieb, ktorá sa pridala k projektu spoločnej medzinárodnej spomienky na padlých vojakov v Prvej svetovej vojne vyzývala obyvateľov, organizácie, štátne inštitúcie a ostatných, aby sa zapojili do tohto projektu.

Organizátor z Maďarska začal túto spomienkovú akciu už minulý rok. V roku, kedy pred sto rokmi začala Prvá svetová vojna. Spomienková akcia potrvá až do roku 2018, kedy si pripomenieme 100 rokov od jej ukončenia. Vtedy vo francúzskom Compiegne podpísali prímerie, ktoré začalo platiť 11. 11. o 11. hodine. Znamenalo to prakticky koniec vojnových konfliktov, aj keď formálnym zakončením vojny boli zmluvy podpísané až v roku 1919.

Štyri roky trvajúca vojna si vyžiadala viac ako 9 a pol milióna životov vojakov a 7 miliónov civilistov. Brutalita vojnových štváčov sa nezastavila ani pred použitím zákerných chemických zbraní (chlór, yperit, fosgén). Následkom tejto neľudskej zbrane úmerne vzrástol aj počet obetí, či doživotne postihnutých – strata zraku, ochrnutie, poškodenie mozgu, popáleniny zmrzačili státisíce, a tak na konci vojny mohli štatistici skonštatovať poranenia, zranenia a trvalé následky u takmer 20 miliónov ľudí, vojakov či civilov!

Hrozba vojnových konfliktov visí nad našim „civilizovaným svetom“ dodnes. Taktiež sa niektoré skupiny bojovníkov ani dnes neštítia použiť chemické zbrane a to aj proti civilnému obyvateľstvu. V podstate sa na ľudskej zvrátenej mysli nič nezmenilo. Preto iba preventívnym opakovaním si stálej prítomnosti hrozby vojen môžeme tlačiť na svetové veľmoci, na svetových policajtov, aby riešili spory vznikajúce po celom svete so zámerom nedopustiť ďalšie vojny. Myšlienka pripomínať si výročia vojnových konfliktov nie je ničím zvráteným. V tomto roku sme si pripomenuli 70 výročie ukončenia Druhej svetovej vojny, ktorá bola čo do rozsahu a počtu obetí najväčšia.

Trojicne-spomienka-2015_1238
SAPaKS pri pamätníku, foto Pavel Ondera
Chceli sme preto využiť aj príležitosť spomienky na padlých v Prvej svetovej vojne a pripomenúť verejnosti, politikom, mierotvorcom a predstaviteľom štátov jej dopady. Je dôležité, aby sme aj dnes poukazovali na tragédie minulosti a hovorili o nich s tými, ktorí ju nikdy našťastie nemuseli prežiť. Ide o našich mladých, deti, ide o budúcnosť.

11. 11. o 11. hodine a 11. minúte sme zapálili sviečky pri pamätníku padlého vojaka na Trojičnom námestí v Bratislave. Spomienky sa zúčastnila starostka miestnej časti Podunajské Biskupice a poslankyňa VÚC za bratislavský kraj PhDr. Alžbeta Ožvaldová, za cirkev ThLic. Jozef Vadkerti, poslankyňa mesta Bratislava Izabella Jégh, predseda Slovenskej asociácie pohrebných a kremačných služieb Ladislav Stríž, podpredseda Slovenskej asociácie pohrebných a kremačných služieb Vladimír Ecker, ďalej zástupcovia miestneho hasičského zboru a verejnosť. Keďže iniciatíva a organizátor  akcie je z Maďarska, pozvanie prijal aj druhý tajomník maďarskej ambasády András Dóczy.

Podľa organizátorov sme na zapojenie sa do tejto akcie kdekoľvek na Slovensku vyzvali širokú verejnosť. Mohli tak urobiť zapálením sviečky 11. 11. o 11. hodine a 11. minúte. Môžete tak urobiť pri pamätníku vo vašej obci, na pracovisku, na verejnosti i v súkromí i v nasledujúcom roku.

Organizátor:
KRAJCZÁROS ALAPÍTVÁNY
Nezisková organizácia
www.krajczarosalapitvany.hu
Székhely: 8000 Székesfehérvár., Bártfai u. 41 B

 
Pripravil Pavel Ondera © Slovenské pohrebníctvo

Späť na prehľad správ


Kliknutím na obrázok otvoríte fotoprílohu
Prezrite si pohodlne ďalších 24 fotografií
Podporte náš článok