Najznámejšie pohrebisko sveta

15.01.2016

Titanic

Viac ako 1 500 ľudí zomrelo na najznámejšej lodi Titanic, ktorá stroskotala pri prvej (panenskej) plavbe, hoci bola označovaná za nepotopiteľnú. Možnosť vidieť originálne artefakty vylovené z najslávnejšieho vraku sveta už mali aj Slováci na medzinárodnej výstave Titanic, ktorá bola od augusta po prvýkrát na Slovensku na bratislavskom výstavisku.

Titanic bol vo svojej dobe najväčšou osobnou transatlantickou loďou sveta, ktorá mala byť vizitkou technickej revolúcie. Bol určený na prevoz cestujúcich a pošty medzi Európou a Severnou Amerikou. Titanic však stroskotal vo vodách Atlantiku už počas svojej prvej  plavby – dňa 15. apríla 1912. V tento osudný deň zomrelo viac ako 1 500 osôb. Výstava Titanic dokonale zobrazuje historické súvislosti, spoločenskú a politickú situáciu na Slovensku i vo svete na začiatku 20. storočia. Taktiež návštevníkom priblížila veľkú migračnú vlnu, kedy tisíce ľudí utekalo z Európy pred chudobou a blížiacou sa I. svetovou vojnou za vysnívaným bohatstvom do Ameriky. Bola teda dokonalou sondou nielen do útrob legendárneho Titanicu, ale predovšetkým podala súhrnný obraz o slávnej dobe jeho vzniku.

Dlhé prípravy výstavy
Slávnostnému otvoreniu výstavy predchádzalo viac ako šesť mesiacov príprav za účasti odborníkov z desiatich krajín celého sveta. Výstava bola rozložená na takmer 3000 metroch štorcových , v 17 galériách a návštevníci mali možnosť vidieť originálne artefakty vylovené z najslávnejšieho  vraku sveta. Medzi exponátmi boli časti vybavenia lode, dobový nábytok, originálny porcelán a celý rad osobných predmetov pasažierov. Celú výstavu do Bratislavy priviezlo viac ako 20 kamiónov a inštaloval ju tím 50 ľudí počas 22 dní.  

titanic_9292
Kľúč používaný pri nastavovaní ventilov po dlhom pobyte na morskom dne
Veľkolepá výstava
Na veľkolepej výstave sa návštevníci mohli zoznámiť nielen s osudmi legendárneho Titanicu a jeho pasažierov, ale taktiež s búrlivým obdobím technických objavov a spoločensko-politickou situáciou na začiatku 20. storočia. Mohli  vidieť stovky originálnych artefaktov, ktoré boli vylovené zo slávneho vraku z dna oceánu. Medzi exponátmi boli časti vybavenia lode, kusy nábytku, porcelán a osobné predmety cestujúcich (šperky, kabelky a rôzne časti oblečenia). Vďaka dokonalej rekonštrukcii kajút, strojovne alebo jedálne boli všetci návštevníci súčasťou skutočnej atmosféry prepychu aj biedy na začiatku 20. storočia. Zažili nádheru dobových interiérov, či hluk strojovní a následnú úzkosť pred naozajstným a reálnym nešťastím.

Práve osobné zážitky návštevníkov a veľké množstvo  reálnych exponátov zaraďuje výstavu Titanic k najobľúbenejším na celom svete. „Za projektom svetovej výstavy Titanic stojí spoločnosť RMS Titanic, ktorá má zároveň aj výlučné právo na získavanie predmetov z vraku lode Titanic. Našej  spoločnosti sa však podarilo dohodnúť rozšírenie výstavy o tzv. Slovenskú stopu na Titanicu. Zistili sme, že medzi pasažiermi boli aj Slováci. Preto je výstava doplnená o ilustračné zábery zo Slovenska v čase potopenia Titanicu, ktoré nám poskytlo Slovenské národné múzeum – Historické múzeum,“ hovorí Zuzana Benediktová z usporiadateľskej firmy JVS GROUP.

Usporiadateľská agentúra zároveň obohatila koncept výstavy Titanic o ďalšie zaujímavé informácie mapujúce dejinné súvislosti na začiatku 20. storočia, ale aj históriu moreplavby a veľké zámorské objavy. Medzi najzaujímavejšie príbehy v slovenskom kontexte bezpochyby patrí príbeh dvoch malých slovenských chlapcov, ktorí katastrofu Titanicu prežili. Aj tento príbeh mohli vidieť návštevníci na výstave Titanic v premietacom salóniku.

titanic_9322
Hodinky vytiahnuté z vraku lode, viac fotografií v galérii na konci článku
Bezpečnosť exponátov
Exponáty výstavy Titanic sú prepravované rovnakými bezpečnostnými opatreniami ako najslávnejšie umelecké diela sveta, vrátane astronomicky vysokého poistenia. Všetky originálne artefakty z Titanicu majú nevyčísliteľnú historickú i osobnú hodnotu. Vzhľadom na to, že ležali tisíce metrov hlboko pod hladinou oceánu, musia byť uschované v špeciálnej atmosfére, teplote, vlhkosti vzduchu a samozrejme pri predpísanom osvetlení. Denné svetlo by bolo pre vystavené artefakty veľmi nebezpečné. Celá výstava bola osvetlená profesionálnymi  reflektormi s presne určenou svetelnou hladinou, ktorá neohrozí exponáty.  Z týchto dôvodov bolo na výstave prísne zakázané používať počas fotografovania blesk a to aj na mobilných telefónoch.  

Každý návštevník pri vstupe na výstavu obdržal „boarding pass – palubnú vstupenku“. Vďaka tejto vstupenke s konkrétnym menom reálneho človeka, ktorý na Titanicu v dobe jeho katastrofy bol, prežil celú prehliadku výstavy tak, ako konkrétny cestujúci na palube Titanicu. Dokonalá rekonštrukcia kajút, strojovne, jedálne a iných častí lode ukázala všetkým návštevníkom naozajstnú atmosféru prepychu a technického pokroku začiatku 20. storočia. Na záver na vlastnej koži pocítili chlad osudného ľadovca, ktorý spôsobil nešťastie Titanicu.

Poznámka redakcie: Kongres Spojených štátov v roku 1987 schválil zákon, ktorý okrem iného, vyzýva k rešpektovaniu vraku ako medzinárodného pamätníka a hrobu 1 538 ľudí.

Marcel Lincényi, foto Pavel Ondera © Slovenské pohrebníctvo

 
Späť na tému Výstavy
 

Kliknutím na obrázok otvoríte fotoprílohu
Prezrite si pohodlne ďalších 20 fotografií
Podporte náš článok