Hanobenie miesta posledného odpočinku

04.11.2013

Terčom sa stal židovský cintorín

V poslednom čase akoby sa vrece roztrhlo s vandalmi. Prečo si opäť pre svoje zvrátené chúťky vybrali cintorín, možeme len hádať. Možno preto, lebo tam očakávajú menej zvedavých očí, možno preto, že sa po svojom čine hanbia pozrieť komukoľvek do očí, s výnimkou svojich komplicov, pred ktorými sú samozrejme hrdinovia. Je to smutné, keď človek "ubližuje" mŕtvym.

TRENČÍN 4. novembra (SITA) – Židovský cintorín v Považskej Bystrici sa stal počas uplynulých dní terčom útoku vandalov. Polícia už začala v tejto veci trestné stíhanie pre prečin hanobenia miesta posledného odpočinku. „Neznámy páchateľ či páchatelia 31. októbra v čase od 18:00 do 19:00 poškodili štyri pomníky na židovskom cintoríne. Považskobystrickí policajti už vypočuli štyri podozrivé osoby,“ informovala trenčianska policajná hovorkyňa Elena Antalová.

ba_zidovsky_7679
Ilustračné fotografie, pavel ondera
Výška škody ešte nie je jasná, musí ju vyčísliť tajomník židovskej obce. Hovorkyňa Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR Lucia Kollárová hodnotí tento útok ako znepokojivý, pričom pripomína aj nedávne udalosti zo Salzburgu, kde bolo poškodených deväť pamätníkov obetí nacizmu a holokaustu. Ide tak podľa jej slov o tému, ktorá stále rezonuje v Európe. „To, že sa to deje, je, žiaľ, potvrdením toho, že rasistické, xenofóbne a antisemitské tendencie tu sú a my im musíme čeliť,“ povedala.

Poškodenie pomníkov polícia stále vyšetruje. Páchateľovi, respektíve páchateľom hrozí dvojročné väzenie.

Zdroj SITA © Slovenské pohrebníctvo

Späť na prehľad správ

 

 

 

Podporte náš článok
Fotogaléria k článku