14.06.2013

Správy plné osobných tragédií

Ak si pozriete slovenské večerné spravodajstvo, vo väčšine televízií v ich obsahu prevláda násilie, nešťastia, pohľady na utrápených a užialených ľudí, neraz i na obete „decentne“ prikryté igelitom alebo s rozostrenými časťami obrazu.

Ak sa proti tomu aj časť verejnosti postaví, reakcia zo strany televizií sa odvoláva na sledovanosť správ, ktoré sú práve týmto smerom zamerané. Jednoducho povedané, ľudia si žiadajú takýto typ spravodajstva.

Preto sme v minulom období položili v ankete otázku: „Ako vnímate správy o osobných tragédiách prezentované v slovenských médiách?“ Ak je to tak, ako tvrdia televízie, potom by sa tento fakt mal odzrkadliť i v našej anketke. Ako sme dopadli?

Ponúkli sme 5 možností odpovedí:

Hyenizmus, zakázať - hlasovalo 41,56%
Prepnem na inú stanicu - hlasovalo 19,48%
Je mi to jedno - hlasovalo 14,29%
Človek by mal byť informovaný  - hlasovalo 16,88%
Zaujíma ma to - hlasovalo 7,79%
 
spravy tv

 
Ak by sme odpovedajúcich rozdelili len na dve skupiny (1. Hyenizmus, Prepnem, 2. Je mi to jedno, Informácie sú potrebné, Zaujíma ma to), vyjde nám, že absolútne odmieta tento typ správ 61,04% odpovedajúcich, kým ostatných 38,96% je ich ochotných pozerať. A to nám nejako nekorešponduje s tým, čo deklarujú televízie. Možno sme mali šťastie na tú vyspelejšiu časť slovenských občanov, ktorým záleží na kvalite spravodajstva a ktorí si uvedomujú, že útočiť na city obyvateľov za účelom získania zisku, nie je správne a morálne.

Alebo jednoducho: „Soudruzi z NDR někde udělali chybu.“
 
 
 
 
Podporte náš článok