Tlačová správa

13.11.2020

Spomíname na obete dopravných nehôd

Každý rok si treťou novembrovou nedeľou pripomíname obete dopravných nehôd. Tento deň je aj varovaním pred celosvetovým problémom a poskytuje príležitosť na upozornenie verejnosti na zvýšenie bezpečnosti na cestách. Táto pietna spomienka je aj u nás už dlhoročnou tradíciou.

Cieľom je nielen uctiť si pamiatku obetí dopravných nehôd, je to aj príležitosť upozorniť na tragické následky porušenia zákona na cestnej komunikácii. Takmer každý deň dochádza na cestách k dopravných nehodám. Niektoré sú menej vážne, pri iných dochádza k trvalým následkom a niektoré z nich sa žiaľ, končia smrťou. Nezodpovedným správaním niektorých účastníkov cestnej premávky dochádza k škodám na majetku, zraneniam a čo je najhoršie, k nenahraditeľným stratám na živote. Za 11 mesiacov sa tento rok rodiny a blízki pozostalí rozlúčili s 204 obeťami dopravných nehôd.

pplk. Ing. Denisa Bárdyová
pplk. Ing. Denisa Bárdyová
Mnohí na znak úcty postavili na miestach nehody pamätníky a kríže. Tie by však mali byť aj varovaním, pretože pripomínajú, aká je tenká hranica medzi životom a smrťou. Každý takýto kríž pripomína tragickú udalosť, pri ktorej vyhasol ľudský život a v mnohých prípadoch celkom zbytočne.

Bolo to 20 cyklistov, 33 chodcov, 28 motocyklistov a 123 vodičov a ich spolujazdcov. Zdanlivo čísla zo štatistík, a pritom sú za tými číslami konkrétne ľudské životy, osudy ľudí, ktorí ešte mohli byť medzi nami.

Ďalšími, na ktorých netreba zabúdať a ktorých prácu si treba vážiť sú tí, ktorí na mieste dopravnej nehody poskytujú profesionálnu pomoc, tí, pred očami ktorých sa odvíjajú ľudské príbehy v niekoľkých minútach: záchranári, hasiči, policajti.

Tento deň má byť nielen spomienkou na obete, ale hlavne ponaučením. Má nám pripomenúť aj našu smrteľnosť a viac si vážiť život, ktorý máme. Správajte sa na cestách zodpovedne, nechceme, aby sa vám niečo stalo.pplk. Ing. Denisa Bárdyová
hovorkyňa Prezídia PZ

TS Prezídia PZ, ilustračné fotografie Pavel Ondera © Slovenské pohrebníctvo
publikované na portáli SP net 11. 2020
 
Podporte náš článok