Záslužný počin Klubu policajnej histórie v Lučenci

04.08.2015

Spomienka na strážmajstra Michala Bidelnicu

Strážmajster Michal Bidelnica, príslušník „Československého četníctva“ zahynul rukou nepriateľa pri obrane vlasti dňa 22. októbra 1944 v obci Kalinovo. Dňa 28. októbra 2014 sa v kalinovskom cintoríne zišli desiatky ľudí. Prišli si uctiť pamiatku muža, ktorý bol pri obrane obce Kalinovo zastrelený fašistami.


Spomienka začala odhalením zrekonštruovaného miesta posledného odpočinku a položením venca. Nasledovali príhovory riaditeľa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici plk. JUDr. Mariana Slobodníka, policajného duchovného npor. Mgr. Františka Smelého a na záver si policajti Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Lučenci uctili hrdinského muža čestnou salvou.

Zásluhy na príprave a zrealizovaní tejto udalosti majú členovia klubu Policajnej histórie z Lučenca. Pri pátraní prišli na to, že pred 70 rokmi v Kalinove fašisti zastrelili strážmajstra Michala Bidelnicu. Na jeho počesť sa rozhodli obnoviť jeho hrob a pripraviť pietnu spomienku, pričom použili aj dobové policajné (četnícke) rovnošaty a zbrane.

Strážmajstra Michala Bidelnicu pochovali z vďaky obyvatelia Kalinova. Za jeho zásluhy ho vtedajšie Povereníctvo vnútra povýšilo in memoriam na vrchného strážmajstra, bol vyznamenaný Radom SNP I. triedy a Československým válečným krížom 1939 in memoriam.

Text Peter Káčerík, foto Martina Malá - PS Archa a PZ Lučenec © Slovenské pohrebníctvo

Späť na prehľad správ


Kliknutím na obrázok otvoríte fotoprílohu
Prezrite si pohodlne ďalších 8 fotografií
Podporte náš článok
Fotogaléria k článku