Zúčastníte sa Slovak Funeral 2012?

02.10.2012

september 2012

Výstav v našom okolí prebieha po celý rok neúrekom. Buď sa jedná o autíčka, alebo kvetinky, plody našich záhrad, stavebné prvky, mačky psov, proste tém, ktorými sa výstavníci zaoberajú je za celé priehrštie. Výstava na ktorú sme sa v našej ankete pýtali je z trošku iného cesta. Zasahuje do oblasti, ktorú človek nemá veľmi rád, no každý sa s ňou stretáva a nikto sa jej nevyhne. Na Slovensku sa pripravuje historicky prvá výstava z oblasti pohrebníctva Slovak Funeral 2012. Zaujímal nás už teraz, pred jej otvorením, záujem verejnosti. K tomu bola vybraná i jedna zásadná, dôležitá otázka:
 
Zúčastníte sa výstavy Slovak Funeral 2012? Otázka smerovala na laickú verejnosť, teda išlo o návštevníkov z radov obyvateľstva.
 
41,3% odpovedajúcich sa vyjadrilo kladne. 21,74% sa k svojej účasti vyjadriť nevedelo, asi si nevedeli predstaviť, čo sa už len môže vystavovať z oblasti pohrebníctva, nuž a 36,96% hlasujúcich sa rozhodlo, že na takú výstavu by rozhodne neprišlo.
 
september-2012


Čo z toho vyplýva a aké závery by ste si urobili i vy samotní? Pokúsim sa odpovedať za vás.
 
Samozrejme, že na výstavy sa chodí predovšetkým preto, aby sa človek pokochal krásnymi výrobkami, novinkami, dievčatami, aby zistil pokroky v oblasti, ktorou sa výstava zaoberá a čím je to viac cielené na čo najširšiu verejnosť, tým je výstava hojnejšie navštevovaná. Len pripomeniem, že v súčasnosti doslova „letia“ výstavy, ktoré sa zaoberajú kultom sily, zdravia, úspešnosti a krásy. Je úplne jedno, či je to v súvislosti s krásou tela a zdravia jednotlivca, alebo v súvislosti s úspechom, silnými autami, domami, ich zariadením a  výzdobou, jachtami, krásnymi ženami v ešte krajších šatoch. Taký je trend, proti ktorému sa nedá povedať ani mäkké „f“.
 
Na druhej strane sú oblasti, ktoré súvisia s kultúrou, vyspelosťou národov, históriou a vývojom tradícií. Do tejto oblasti sa pokojne môže radiť výstava z oblasti pohrebníctva. Podobné výstavy prebiehajúce po celej Európe (cca 12 ročne len na starom kontinente), sú hojne navštevované nielen odbornou ale hlavne laickou verejnosťou. Súvisí to s vyspelosťou národa a jeho kultúrou. Život človeka je nenahraditeľnou „komoditou“, ktorá sa týka jeho samotného, jeho rodiny i širšieho okolia. Po jeho zániku, tu ostáva práca, spomienky i láska, ktorú rozdával. Kult zachovania osobnosti aj po jej skone, odchode, je jedným z hlavných spôsobov ako zachovať jeho pamiatku na čo najdlhší čas. Tomu sú podriadené i nasledujúce úkony ako je príprava na rozlúčku, rozlúčka samotná, spôsob uloženia ostatkov a samozrejme výstavba miesta posledného odpočinku našich drahých. A o tom bude výstava Slovak Funeral 2012.  
 
Občania Slovenska sú vo svojich tradíciách až priveľmi konzervatívni, o to viac náš teší záujem vyjadrený v ankete, kde takmer polovica odpovedajúcich prejavila záujem o túto výstavu. Aj napriek tomu, že si uvedomujeme, že naša výstava sa nemôže rovnať  s masovou Flórou, veríme v hojnú návštevnosť a úspech výstavy. Príďte nás navštíviť aj vy. Tešíme sa na vás. 
Podporte náš článok