Pamätník Slavín

08.05.2021

Pripomenuli si koniec druhej svetovej vojny

Bratislava Slavín - 8.5.2021 Predstavitelia Slovenska sa dnes stretli na bratislavskom Slavíne, aby si pripomenuli ukončenie druhej svetovej vojny a uctili si tak pamiatku všetkých, ktorí pri oslobodzovaní Slovenska položili svoje životy za našu slobodu.

Okrem premiéra, ktorý položil veniec na Slavíne už v piatok (dnes sa zúčastňuje pracovného summitu EÚ v portugalskom Porte), sa pri pamätníku zišla takmer celá vláda, ktorá očakávala príchod prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Po jej príchode začala pietna spomienka.

Spolu s prezidentkou sa jej zúčastnili Boris Kollár, Jaroslav Naď, Mária Kolíková, Veronika Remišová, Natália Milanová, Andrej Doležal, Roman Mikulec, Ján Mičovský ... (viď fotogaléria).
 
 
Prezidentka Zuzana Čaputová
Prezidentka Zuzana Čaputová, foto Pavel Ondera
Prezidentka Zuzana Čaputová informovala o pietnej spomienke na Slavíne aj na svojom profile. Citujeme: Vojnové generácie za cenu nesmiernych obetí a nepredstaviteľného utrpenia zachránili svet. Naši dedovia a staré mamy, pradedovia a ich rovesníci a rovesníčky v Rusku, na Ukrajine, v Rumunsku a ďalších krajinách, ktorí oslobodzovali naše dediny a mestá, rovnako ako generácia mužov a žien vo Veľkej Británii, vo Francúzsku, v USA, v Kanade a ostatných krajinách protihitlerovskej koalície, našli v sebe toľko sily, odvahy a odhodlania, že so zbraňou v ruke bojovali za spravodlivú a posvätnú vec. Za toto im nikdy nebudeme môcť byť dostatočne vďační. Česť ich pamiatke!

Na Slavíne, ktorý dokončili v roku 1960 je pochovaných 6846 vojakov Červenej armády, ktorí padli v bojoch pri oslobodzovaní bratislavského regiónu. Celkovo má pamätník 52 metrov, hlavný pylón 39,5 metra. Na jeho vrchole stojí 11 metrová a 20 ton vážiaca bronzová socha vojaka, pod nohami má polámaný symbol fašizmu (hákový kríž) a v rukách vztýčenú víťaznú zástavu. Autorom sochy je Alexander Trizuljak. Bratislavský Slavín je navštevovaným turistickým miestom z ktorého sú pekné výhľady na Bratislavu, žiaľ prerástla vegetácia už tieto pohľady značne obmedzuje.

Pozrite si fotogalériu k tejto správe
 

Pripravil Pavel Ondera © Slovenské pohrebníctvo
publikované na portáli SP net 05. 2021
 
Podporte náš článok