Z bratislavských cintorínov

30.10.2015

Primátor zapálil sviečku významným osobnostiam Bratislavy

 BRATISLAVA - Bratislavské cintoríny sú pripravené pre návštevníkov pred Sviatkom všetkých svätých a pamiatkou zosnulých. Konštatoval to primátor Hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal, ktorý v piatok 30. októbra 2015 navštívil bratislavské cintoríny, aby si uctil vybrané významné osobnosti najväčšej slovenskej metropoly.
 

Primátor Hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal spoločne s novým riaditeľom organizácie MARIANUM – Pohrebníctva mesta Bratislavy Radoslavom Vavrušom navštívili cintorín Kozia brána, Ondrejský cintorín a Martinský cintorín. Myslím si, že bratislavské cintoríny sú dôstojným miestom pre pripomenutie si pamiatky zosnulých. Mesto sa pravidelnou údržbou snaží o to, aby pietne miesta boli čisté, bezpečné a mali dôstojný charakter,“ povedal počas návštevy pre časopis Slovenské pohrebníctvo primátor Ivo Nesrovnal, ktorý zapálil sviečku ministerskému radcovi Dr. Alexanderovi Braksatorisovi, významnému fyzikovi Jozefovi Bohrovi, hercovi Július Satinskému, cestovateľovi Karolovi Jettingovi, právnikovi JUDr. Ernest Valkovi, grófke, ktorá nechala postaviť Modrý kostol Elene Szapary.

primator-dusicky_0778
Primátor Hlavného mesta SR Bratislavy,
Ivo Nesrovnal, viac foto vo fotogalérii
pod článkom
Pri príležitosti návštevy primátora na bratislavských cintorínoch sme sa ho spýtali, ako vedenie mesta mieni riešiť nedostatok voľných hrobových miest, respektíve, kedy sa Bratislavčania dočkajú nového mestského centrálneho cintorína. „Vieme o tom, že v Bratislave dochádzajú voľné hrobové miesta a za niekoľko rokov budeme čeliť tomuto problému. Momentálne sa vyhodnocujú alternatívy, kde by mohol stáť ďalší mestský cintorín, alebo ktorý cintorín by sa mohol rozšíriť, ale nový veľký centrálny mestský cintorín,ako ste sa spýtali,  o tom sa teraz neuvažuje,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.
 
primator-dusicky_0776
Riaditeľ organizácie MARIANUM – Pohrebníctva mesta Bratislavy, Radoslav Vavruš, viac foto vo fotogalérii pod článkom
Podľa riaditeľa organizácie MARIANUM – Pohrebníctva mesta Bratislavy Radoslava Vavruša, do dôstojnej prípravy cintorínov bola zapojená nielen celá mestská organizácia, ale pomohli aj iní partneri, ktorí napríklad zabezpečili odvoz a likvidáciu odpadu alebo čistenie pietnych miest. „Tento rok sme zabezpečili väčší počet kontajnerov a väčšiu frekvenciu odvozu odpadu. Špeciálne sme obstarali kontajnery pre odvoz a likvidáciu skla, čo nebývalo po minulé roky. Ďalej sme z hľadiska protipožiarnej bezpečnosti vytvorili protipožiarne hliadky, ktoré budú počas noci kontrolovať stav na cintorínoch,“ dodal riaditeľ MARIANUM – Pohrebníctva mesta Bratislavy Radoslav Vavruš s tým, že stále je čo zlepšovať, ale každá zmena bude závisieť od finančných zdrojov, ktoré táto organizácia dostane.

Hlavné mesto v súvislosti s  nastávajúcim Sviatkom všetkých svätých a Pamiatkou zosnulých  pripravilo sériu opatrení, ktorými chce v termíne od 30.10.2015 do 02.11.2015 zabezpečiť hladký a bezproblémový priebeh návštev bratislavských cintorínov. Zvýšená protipožiarna pohotovosť a zvýšené hliadky mestskej polície budú dohliadať na bezpečnosť a dopravu v okolí cintorínov. Mesto takisto v súčinnosti s Dopravným podnikom Bratislavy zabezpečilo posilovú dopravu v podobe zvýšených intervalov spojov MHD a vypravením veľkokapacitných kĺbových vozidiel.
 

Pripravil Marcel Lincényi, foto Pavel Ondera © Slovenské pohrebníctvo
aktualizované 15:30 30.10.2015
 

Späť na prehľad správ


Kliknutím na obrázok otvoríte fotoprílohu
Prezrite si pohodlne ďalších 20 fotografií
Podporte náš článok