30 rokov od vzniku SR

02.01.2023

Premiér položil kvety na Ondrejskom cintoríne

Bratislava - 1.1.2023 Premiér Slovenskej republiky Eduard Heger položil kyticu na hrob prvého prezidenta Slovenskej republiky Michala Kováča, ktorý je pochovaný na Ondrejskom cintoríne v Bratislave.Pietny akt prebehol za účasti jeho syna, Michala Kováča ml.

Michal Kováč zomrel vo veku 86 rokov 5. októbra 2016 na zlyhanie srdca. V nemocnici ležal od 30. septembra 2016.(Prvý štátny pohreb prezidenta SR)

Ing. Michal Kováč CSc.
Dňa 2. marca 1993 Michala Kováča inaugurovali do úradu prezidenta Slovenskej republiky. Napriek následnej kampani proti nemu, ktorá vyvrcholila zavlečením jeho syna do Rakúska 31. augusta 1995, zotrval v úrade až do skončenia svojho funkčného obdobia 2. marca 1998, keď odovzdal právomoci vláde. Úradujúcim prezidentom sa stal Vladimír Mečiar a Ivan Gašparovič. Zmena v legislatíve za pôsobenia Vladimíra Mečiara spôsobila, že Michal Kováč prišiel o všetky štátne vyznamenania, ktoré mu náležali.

Pri 30 výročí vzniku Slovenskej republiky mu prezidentka Zuzana Čaputová udelila Rad Andreja Hlinku I. triedy in memoriam za mimoriadne zásluhy o vznik Slovenskej republiky, Kríž Milana Rastislava Štefánika I. triedy in memoriam za mimoriadne zásluhy o obranu Slovenskej republiky a Pribinov kríž I. triedy in memoriam za mimoriadne zásluhy o sociálny rozvoj Slovenskej republiky.

Pozrite si fotogalériu k tejto správe, ktorú poskytol Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR
 

Pripravil Pavel Ondera © Slovenské pohrebníctvo
publikované na portáli SP net 01. 2023
 
Podporte náš článok
Fotogaléria k článku