M. R. Štefánik

04.06.2020

Premiér Matovič v Prahe na Petříně

Slovenský premiér Igor Matovič navštívil podľa tradície ako prvú Českú republiku. Kvôli pandémii tak urobil až 3. mája. Po naplánovanom programe zakončil svoju návštevu položením venca k soche Milana Rastislava Štefánika. Následne sa porozprával zo slovenskými krajanmi, ktorých prišlo niekoľko desiatok.

Z histórie
Socha na pražskom Petříně stojí pred Štefánikovou hvezdárňou. Tá bola postavená v roku 1928 a súčasnú podobu dostala až v polovičke 70 rokov dvadsiateho storočia. Slúži na pozorovanie dennej i nočnej oblohy, otvorená je viac ako 2000 hodín v roku.

Pamätník
V roku 1938 pri príležitosti 20. výročia vzniku ČSR odhalili sochu M. R. Štefánika pred Slovenským národným múzeom v Bratislave. Autormi projektu boli sochár Břetislav Kafka, maliar Jaroslav Jareš a architekt Vojtěch Šebor.

Pamätník pozostával z 27 metrového pylónu, na ktorom stál lev so štátnym znakom ČSR. Pred pylónom bola viac ako sedemmetrová socha M. R. Štefánika v leteckej kombinéze, ktorej autorom bol vtedajší známy český sochár Kafka. Socha stála pred múzeom do roku 1954, keď padla za obeť totalitnému komunistickému režimu. Ženisti 31. marca 1954 sochu odstrelili.

Práve Břetislav Kafka vytvoril tretinový model Štefánikovej sochy, ktorá v súčasnosti stojí pred hvezdárňou na Petříně a druhá kópia je vo francúzskom Paulhane.

Dnes sa pamätník M. R. Štefánika opäť nachádza aj v Bratislave na nábreží Dunaja, kde ho inštalovali v máji 2009.

Pozrite si fotogalériu k článku.

Pripravil pavel ondera, foto poskytol ÚV SR © Slovenské pohrebníctvo
publikované na portáli SP net 06. 2020
 
Podporte náš článok