Spomienka na hrdinov

04.04.2015

Pocty na Slavíne

 4. apríla sme si pripomenuli 70. výročie oslobodenia Bratislavy. Vďaka prítomnosti  ministra zahraničných vecí Sergeja Viktoroviča Lavrova bola udalosť ešte slávnostnejšia. Tento „tretí“ muž Ruska je charizmatickou osobnosťou a skvelým, momentálne aj jedným z najvýznamnejších diplomatov sveta.
 
Už v doobedňajších hodinách absolvoval Lavrov rozhovor s prezidentom SR Andrejom Kiskom, následne bol prijatý premiérom Róbertom Ficom. Po skončení pietneho aktu ho ešte čakali rozhovory s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom a napokon prijatie u predsedu parlamentu Petra Pellegriniho.
 
Ešte pred príchodom delegácie vlády spolu s ministrom Sergejom Lavrovom položil veniec k pamätníku na Slavíne prezident SR Andrej Kiska. Kvôli tomu, že sa nepripojil k ceremoniálu organizovaným Úradom vlády, ale veniec položil samostatne, si vyslúžil hrubú kritiku istej časti, zrejme prorusky orientovaných, prítomných. Pokriky: „Hanba, zradca, nechceme Kisku, zmizni“ boli nedôstojným prejavom úzkej skupiny jednotlivcov. Tí si zrejme neuvedomujú, že prezident disponuje vlastnou Čestnou strážou, vlastnou ochrankou i kanceláriou. Vo viacerých prípadoch kladú vence predstavitelia SR osobitne a nie je to nič výnimočné.
 
IMG_det_1438
Sergej Viktorovič Lavrov Narodil sa v marci 1950 v Moskve. Po otcovi má arménsky pôvod. Vyštudoval MGIMO – Moskovský štátny inštitút medzinárodných štúdii, čo je prakticky Univerzita ministerstva zahraničia. Po promóciách odišiel na sovietsku ambasádu do Srí Lanky, neskôr sa stal poradcom sovietskej misie pri OSN v New Yorku. Od roku 1994 pôsobil ako stály predstaviteľ Ruska v OSN. Od roku 2004 je ministrom zahraničných vecí Ruska.
Po vystriedaní príslušníkov Čestných stráží (ČS PSR a ČS OS SR), prichádzali zástupcovia vlády na čele s premiérom a na koniec sa dostavil za veľkého potlesku a ovácií aj Sergej Lavrov. Oficiálna časť programu Úradu vlády tak mohla začať. Vence položili premiér Róbert Fico, minister ZV Ruska Sergej Lavrov, predseda parlamentu Peter Pellegrini, župan BSK Pavol Frešo, primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, zástupcovia diplomacie a protifašistického odboja. Následne odzneli dva krátke príhovory.
 
Predseda vlády vo svojom príhovore zdôraznil fakt, že každoročná účasť na tejto pietnej spomienke nie je formálnou záležitosťou, ale skutočným prejavom úcty voči našim osloboditeľom, bez ktorých by budúcnosť našich otcov, nás i našich detí nebola možná. Na záver vyzdvihol fakt, že tak ako Slavín, ani žiaden z iných pamätníkov na Slovensku nie je symbolom ideológie, ale miestom pripomínania si hrdinstva a odvahy.
 
Minister Lavrov vo svojom príhovore poďakoval za zachovávanie pamiatky sovietskych vojakov, vyzdvihol ich obeť a hrdinstvo pri oslobodzovaní Bratislavy a celej Európy. Zároveň prejavil túžbu, aby sa tieto udalosti už nikdy nezopakovali.
 
Minister zahraničných vecí Ruska Sergej Lavrov na záver udelil vyznamenania veteránom Druhej svetovej vojny. Po skončení pietneho aktu sa vybral medzi prítomných. Popozeral si Slavín a s mnohými ľuďmi krátko pohovoril. Jeho cesta zo Slavína smerovala na MZV SR.

Text a fotografie Pavel Ondera © Slovenské pohrebníctvo

Späť na prehľad správ


Kliknutím na obrázok otvoríte fotoprílohu
Prezrite si pohodlne ďalších 49 fotografií
Podporte náš článok