TANEXPO 2014

12.01.2015

Ohliadnutie sa za Bolognou

V rozmedzí dní 21-22-23.3.2014 sa konala jedna z najprestížnejších výstav pohrebníctva v talianskom meste Bologna. Organizátorov milo prekvapila účasť vystavovateľov a návštevníkov.  Na 23 000 m2 sa zišlo 200 vystavovateľov a návštevnosť prekročila 16 500 osôb.

Celej výstave dominovali výrobcovia nadstavieb pohrebných vozidiel  prevažne talianskej proveniencie. Zo zahraničných vozidiel v predošlom ročníku pútal pozornosť dominantný Rolls Royce Phantom, v terajšom to bol Mercedes-Benz triedy E. Aj keď rozdiel značky medzi týmito značkami je veľký, dôvodom pre dominantnosť Mercedesu bola inovácia dizajnu v minulom roku. A tak sa mohla odborná verejnosť pokochať novou triedou  E, v novom šate pohrebných nadstavieb a samozrejme modernom až futuristickom dizajne, ktorý dáva tušiť trendy pre budúcnosť. Je v mnohom jemnejší a uberá sa do presklených a presvietených interiérov predbiehajúcich prítomnosť.


Obaly na urny, schránky najrôznejších tvarov boli samostatným prvkom. Neopísateľná škála prevedení, farieb, motívov a kvality materiálov pôsobila veľmi decentným dojmom, dôstojnosť bolo vidieť v každom výrobku pre uloženie spopolnených ostatkov.


Opäť kvalitne pripravená výstava pohrebníctva v Európe nesklamala. Veľmi príjemným prekvapením pre návštevníkov bola živá komorná hudba, ktorá poskytovala  možnosť  usadiť sa v pohodlnom priestore,  oddýchnuť  si,  vychutnať   jedinečnú atmosféru.


P1080509
Jeden z pavilónov, viac fotografií v galérii na konci článku
Samostatné zastúpenie tu mali výstavy pridruženej medzinárodnej skupiny FUNERAL EXPO. O to jednoduchšia bola registrácia pre prípadnú návštevu ázijského FUNERAL EXPO vo vzdialenom štáte Macau vedľa Hong Kongu. Už v mesiaci január som mal zakúpené letenky do Hong Kongu na AFE MACAO. Najbližšiu reportáž pripravím zo svetovej výstavy pohrebných a cintorínskych služieb v štáte Macao.

Pokrok v dizajnovaní cintorínskych prvkov až predbieha svoju dobu. Podsvietené pomníky s možnosťou rôzneho tematického prevedenia dokázali pritiahnuť zrak a poskytovali možnosť nechať sa unášať predstavou, ako miesto posledného odpočinku nebude pôsobiť smútočným dojmom.


Bohatá prezentácia širokej škály oblekov pracovníkov pohrebných služieb, tak prepotrebných vo chvíľach smútočnej rozlúčky pôsobila uhladene a zdôrazňovala pietu, ktorá je krédom každej pohrebnej služby.


Na pohľad príjemná bola prezentácia  interiérových stien smútočnej výzdoby okolo vystavenej rakvy. Použitie kvalitných materiálov, rôzna škála komponentov od pevných stien až po prenosné prvky, to všetko pomáha zvýrazniť smútočnú atmosféru pri obrade.

Text a fotografie Peter Kicoš © Slovenské pohrebníctvo

 
Späť na tému Výstavy
 

Kliknutím na obrázok otvoríte fotoprílohu
Prezrite si pohodlne ďalších 27 fotografií
 

 
Podporte náš článok