Poprava troch mladíkov

29.10.2021

Odhalili pamätnú tabuľu

Bratislava 27. 10. 2021 Martinský cintorín. Konfederácia politických väzňov Slovenska zorganizovala pietnu spomienku na mieste posledného odpočinku troch mladých ľudí, Alberta Púčika, Antona Tunegu a Eduarda Tesára.


Senát Štátneho súdu v Bratislave dňa 21. mája 1949 odsúdil na doživotie. Svoj trest si začali odpykávať v Leopoldovskej väznici. Komunistickí mocipáni však doživotie považovali za mierny trest a tak sa prokurátor Anton Raša odvolal a vec začal riešiť najvyšší súd, ktorý na nátlak pohlavárov zmenil rozsudok na trest smrti.

Poprava sa uskutočnila v skorých ranných hodinách 20. februára 1951. Telá následne previezli na Martinský cintorín, kde ich uložili do troch hrobov vedľa seba.

Neskôr sa podarila rodinám exhumácia tiel a ich prevoz do rodných Motešíc. Na mieste ich prvého odpočinku však ostal vďaka konfederácii politických väzňov Slovenska hrob, kde sú uvedené ich mená.

Viac vo videu nižšie a v našom aktuálnom článku.
 Ak si chcete pozrieť toto video priamo na YouTube kanáli kliknite na tento odkaz Záznam pietnej spomienky KPVS na YouTube


 
Podporte náš článok