Aktualizovaná správa - Opatrenia UVZ SR

14.10.2020

O pohreboch po rokovaní krízového štábu

Aktualizované 14.10.2020 Dňa 11.10.2020 po 17 hodine predstúpili pred novinárov zástupcovia krízového štábu, ktorý rokoval viac ako 5 hodín. Vedľa premiéra Igora Matoviča sa k záverom vyjadrili aj minister zdravotníctva SR Marek Krajčí, Milan Krajniak minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Ján Budaj minister životného prostredia SR, Roman Mikulec minister vnútra SR, Ján Mikas hlavný hygienik SR.

Okrem predstavovaných opatrení, sa vyjadrili aj k organizácii pohrebov. Opatrenia by mali začať platiť už od 13.10.2020, najneskôr však od 15.10.2020 a platiť by mali do doby, kedy sa kĺzavý medián nedostane zo súčasnej hodnoty 830 na hranicu 500.

Konkrétne navrhované opatrenia pre pohreby, ktoré tak majú vynimku
1. Pohreby - rozlúčky konané v domoch smútku, krematóriách alebo v iných uzavretých priestoroch sa riadia všeobecným nariadením pre iné priestory ako napr. obchody či reštaurácie. Na jednu osobu musí byť vyhradený priestor min 15 metrov štvorcových. Nosenie rúšok je samozrejmosťou.

2. Pohreby - rozlúčky konané na voľnom priestranstve sa riadia pravidlom nosenia rúšok, minimálnymi rozostupmi 2 metre a počet účastníkov nie je nijako inak limitovaný.

Konkrétne navrhované opatrenia pre Sviatky Všekých svätých a Dušičky - odporúčania
Ján Budaj navrhoval rozložiť návštevu hrobov na dlhší časový úsek tak, aby sa koncentrácia osôb počas spomínaných Sviatkov čo najviac zriedila. Premiér však vyzýva občanov, aby tento rok na Sviatky ľudia necestovali, počkali až pominie tento pandemický stav. Ak už niekto predsa len na hroby pôjde, aby sa v rodine nenavštevovali, pretože ako upozornil Milan Krajniak, dnes hrozí najväčšie nebezpečenstvo nákazy v rodine, doma, medzi príbuznými.

Opatrenie ÚVZ SR č. OLP/8326/2020 Pri ohrození verejného života, výnimka Pohreby

Opatrenie ÚVZ SR č. OLP/8323/2020 Pri ohrození verejného života, povinnosť nosenia rúšok


Informácie budeme aj naďalej sledovať a aktualizovať.

Pripravil Pavel Ondera © Slovenské pohrebníctvo
publikované na portáli SP net 11.10. 2020

Späť na prehľad správ

 


Pozrite si celú Tlačovú besedu

 
Podporte náš článok