Spomienka 2021

27.08.2021

Námestie SNP v Bratislave

Slovenské národné povstanie si každoročne pripomíname na rôznych miestach po celom Slovensku. Centrum povstania - Banská Bystrica má svoje dominantné postavenie, práve tu malo povstanie svoj zrod.

V Bratislave si túto dejinnú udalosť pripomínajú politici a občania na námestí SNP, ktoré tvorí centrálny priestor pre rôzne akcie už od svojho vzniku. Voľakedy to bolo námestie trhovníkov, ekvivalent centrálneho trhoviska, ktoré malo na tomto pôvodne Trhovom námestí svoje každodenné miesto. Neskôr sa trh presunul do priestoru Trnavského mýta, kde dnes stojí dom Revolučného odborového hnutia (ktorý má svoje dni slávy pravdepodobne už za sebou). Centrálne trhovisko sa presťahovalo na Miletičovu ulicu, kde funguje do dnešných dní a už pred rokom plánovali jeho rekonštrukciu, modernizáciu, no kvôli pandémii sa celý projekt odložil, aj keď práve vtedy, keď bolo trhovisko izolované, mohla modernizácia prebehnúť bez problémov. Vráťme sa ale k námestiu SNP.
 
namestie snp 2021
Námestie SNP Bratislava 26.8.2021, foto Pavel Ondera
Počas Slovenského štátu sa volalo Hlinkovo námestie, po vojne sa premenovalo na Stalinovo námestie. Stála tu socha Stalina, ktorú odstránili až v roku 1962. Počas normalizácie v roku 1974 inštalovali na námestí takmer 5 metrovú postavu partizána a dve postavy žien cca o meter nižších. Autormi sôch sú Ján Kulich a rektor Vysokej školy výtvarných umení Dušan Kuzma.

Námestie sa až do roku 1989 využívalo pre oslavy štátnych sviatkov spojených s propagáciou socializmu, komunizmu a na toto slúžilo defilé organizovaných sprievodov socialistických podnikov a nadšených budovateľov socializmu za dozoru štátnych orgánov vrátane ľudových milícií. Počas Nežnej revolúcie bolo toto námestie zhromaždiskom verejnosti, kde takmer nepretržite prebiehali demonštrácie až do definitívneho pádu vlády jednej strany. Komunistickej.

Námestie má však aj svoju novodobú históriu. Okrem pravidelných osláv Slovenského národného povstania sa tu zhromažďovali ľudia pri rôznych príležitostiach. Námestie SNP sa tak stalo slovenským Hyde parkom.

Najväčšie demonštrácie od Nežnej revolúcie sa tu konali po zavraždení Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Aj keď počet účastníkov neprekročil dav schádzajúci sa tu pri odstúpení komunistov v roku 1989, boli to najväčšie prejavy nespokojnosti, ktoré napokon viedli k páde vlády.

Toto námestie má svoju dlhú históriu aj nepopierateľnú silu.

Dnes sa na pietnej spomienke zúčastnili zástupcovia vlády, parlamentu, priami účastníci povstania, Ústavu pamäti národa, veteránov SR, a svoj hold prišli vzdať aj zástupcovia krajín Nemecka, Kanady, Maďarska, Ruska, Chorvátska, Srbska, Číny, Bieloruska, USA a iných.

Pozrite si fotogalériu pod článkom
 

Pripravil Pavel Ondera © Slovenské pohrebníctvo
publikované na portáli SP net 08. 2021
 
Podporte náš článok