Tlačová správa

17.12.2020

MV SR Spolupráca s ČR v čase krízy

Minister vnútra hovoril s českým veľvyslancom o spolupráci bezpečnostných zložiek oboch krajín v čase krízy spôsobenej pandémiou

Pandémia COVID-19 a ňou oplyvnený cezhraničný režim v Európe boli jednou z tém dnešného rokovania ministra vnútra Romana Mikulca s mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom Českej republiky Tomášom Tuhým.


 
TS MV SR
Spolupráca bezpečnostných zložiek oboch krajín v čase krízy spôsobenej pandémiou

Český veľvyslanec konštatoval, že výnimočný vzťah oboch krajín sa prejavil aj na dobrej spolupráci v čase krízy. Ako povedal, aj podľa Európskej únie boli Česko a Slovensko krajiny, ktoré sa dokázali najlepšie koordinovať a pomáhať si s ochrannými pomôckami. Vyzdvihol slovenský projekt celoplošného testovania a nasadenie zložiek ministerstva vnútra pri praktickej realizácii opatrení.

S ministrom Romanom Mikulcom sa zhodli, že spoliehať sa v ďalšej fáze krízy len na vakcináciu nestačí a opatrenia treba stále prispôsobovať vývoju. Nepoľavuje napríklad hybridná dezinformačná vojna, verejnú mienku ovplyvňujú hoaxy a zdravý úsudok je v defenzíve často aj v prípade politikov. S pandémiou však naberá na intenzite aj nelegálna migrácia a kriminalita.

V tejto súvislosti veľvyslanec Tomáš Tuhý hovoril o postoji Turecka, ktorého politika zrejme znásobí prílev migrantov na územie EÚ a s tým musí počítať každá členská krajina. Minister Roman Mikulec doplnil, že systém odovzdávania policajných skúsenosti medzi oboma krajinami sa zefektívnil, je však potrebné ho prehĺbiť aj v oblasti boja proti nelegálnej migrácii a terorizmu, najmä pokiaľ ide o technické vybavenie.Tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra © Slovenské pohrebníctvo
publikované na portáli SP net 12. 2020
 
Podporte náš článok