Vzájomné školenie policajtov a záchranárov

24.05.2021

Minister vnútra navštívil unikátne tréningové centrum Záchrannej služby Košice

TS MV SR - Minister vnútra Roman Mikulec navštívil v Košiciach jedinečné moderné tréningové centrum Záchrannej služby. Prostredníctvom najmodernejších technológií sa v modelových priestoroch prakticky vzdelávajú záchranári a vodiči sanitiek.

Spoluprácu s tréningovým centrom nedávno rozbehlo aj Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach, ktoré začalo so záchranárskym tréningom prvých štyroch príslušníkov Pohotovostného policajného útvaru.

Tí po vyškolení následne absolvujú raz mesačne prax na košickej záchranke priamo na výjazdoch. Znalosti v tejto oblasti môžu zároveň príslušníci PZ plnohodnotne využiť v rámci výkonu a poskytnúť zraneným bezodkladnú zdravotnú pomoc až do príchodu záchranárov.

Vzhľadom na časté výjazdy záchranárov k neprispôsobivým občanom, ich bude zároveň Pohotovostný policajný útvar KR PZ KE trénovať v sebaobrane. Záchranárom poskytne aj školenie s policajnými vyjednávačmi a školenie bezpečnej jazdy s použitím svetelných a zvukových zariadení.
 
MV SR
Diskusia v priestoroch tréningového strediska, foto MV SR

„Je fantastické vidieť, ako sa moderné technológie neustále vyvíjajú a napredujú a je ešte lepšie, keď toho môžeme byť svedkami u nás, na Slovensku. Na takéto tréningové centrum môžeme byť právom hrdí. O to viac, že dokázalo spojiť zložky, ktoré denne zachraňujú životy, učí ich spolupracovať, vymieňať si poznatky a skúsenosti, ktoré ich výkon ešte skvalitnia. Spolupráca záchranárov a policajtov v tomto tréningovom centre je zatiaľ na Slovensku unikátom, verím však, že dobré myšlienky a dobré nápady sa rýchlo stanú inšpiráciou aj pre iných. Vzájomná kooperácia medzi policajtmi a záchranármi je v tomto smere mimoriadne užitočná a v krízových situáciách môže byť skutočne obrovským prínosom,“ povedal minister vnútra Roman Mikulec.

Súčasťou nového tréningového centra Záchrannej služby Košice je aj výcvik vodičov sanitiek vo virtuálnej realite priamo v kabíne sanitky, modelový byt na nácvik zásahov či virtuálny simulátor pre nácvik postupov pri hromadných nešťastiach.

V prípade záujmu, poskytne tieto priestory a technológiu Záchranná služba Košice aj iným poskytovateľom a ďalším zložkám integrovaného záchranného systému či školám v súvisiacich odboroch.

Fotogaléria pod článkom

Tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra, fotografie MV SR © Slovenské pohrebníctvo
publikované na portáli SP net 05. 2021
 
Podporte náš článok
Fotogaléria k článku