Spomienková slávnosť

06.05.2017

Minister Gajdoš si uctil pamiatku generála M. R. Štefánika

BREZOVÁ POD BRADLOM - Preletom stíhacích lietadiel MiG – 29 nad Mohylou generála Milana Rastislava Štefánika sa dnes na Bradle začala celoštátna spomienková slávnosť  pri príležitosti 98. výročia tragickej smrti jednej z najvýznamnejších osobností našich dejín. Pamiatku generála Štefánika si prišiel uctiť aj minister obrany SR Peter Gajdoš.
 
Podľa šéfa rezortu obrany je generál Milan Rastislav Štefánik jedným z tých mála vyvolených, ktorých pamiatka zostane živá naveky. „Napriek tomu, že svoju životnú púť ukončil iba ako 39–ročný, na prahu oslobodenej vlasti, urobil pre našu lepšiu budúcnosť veľmi veľa,“ povedal minister Gajdoš. Pripomenul, že každý národ by mal poznať svoje korene a históriu. „Iba tak dokáže oceniť zápas o slobodu a demokraciu, ktorou si museli prejsť jeho predkovia,“ zdôraznil.
 
Celoštátna spomienková slávnosť pri príležitosti 98. výročia tragickej smrti generála M. R. Štefánika pokračovala v Brezovej pod Bradlom. Primátorka mesta Eva Ušiaková ocenila spoluprácu s rezortom obrany. Celoštátnu spomienkovú slávnosť plánuje mesto organizovať aj v ďalších rokoch.
 
Vojak, vedec, diplomat a štátnik generál Milan Rastislav Štefánik sa narodil 21. júla 1880 v Košariskách. Zomrel tragicky 4. mája 1919, keď jeholietadlo havarovalo v blízkosti Ivanky pri Dunaji.  Pochovaný je na vrchole Bradla, ktoré sa týči nad jeho rodnou obcou Košariská. Miestom jeho posledného odpočinku je mohyla od architekta Dušana Jurkoviča. Meno tohto významného Slováka nesie okrem iných inštitúcií aj Akadémia ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika v Liptovskom Mikuláši, ktorá pripravuje dôstojníkov našich ozbrojených síl.

Tlačovú informáciu a fotografie poskytla Danka Capáková, hovorkyňa MO SR
© Slovenské pohrebníctvo

Späť na prehľad správ


Kliknutím na obrázok otvoríte fotoprílohu
Prezrite si pohodlne ďalších 5 fotografií
Podporte náš článok
Fotogaléria k článku